Ćwiczenia dostosowane do wieku. Wybierz sprzęt dla siebie
Aktywność fizyczna wpływa na nasze samopoczucie, ale jest też niezwykle istotna dla rozwoju koordynacji ruchowej u najmłodszych, a także dla utrzymania sprawności wśród seniorów. Podpowiadamy, jakie formy ćwiczeń są odpowiednie dla osób w różnym wieku.
1. Aktywność fizyczna dla seniora
Osoby starsze, które przez dłuższy czas nie uprawiały żadnych sportów lub muszą się oszczędzać, powinny zacząć od najmniej inwazyjnych form aktywności, takich jak np. spacery. W przypadku seniorów o ograniczonej ruchliwości dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia w domu z piłką rehabilitacyjną. Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto decydować się na sporty, które można uprawiać na świeżym powietrzu.
2. Nordic walking i jazda na rowerze dla seniora
Popularną formą aktywności w ostatnich latach stał się nordic walking, który jest atrakcyjną propozycją dla osób starszych z kilku względów. Przygotowanie do takich spacerów nie wymaga dużych nakładów finansowych – ceny kijków do nordic walkingu zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Warto też zainwestować w dobre buty sportowe, które zapewnią stopie odpowiednie oparcie i uchronią przed kontuzjami. Korzyści płynące z nordic walkingu dla seniora to poprawa kondycji i krążenia oraz zwiększenie wydolności układu oddechowego. Ta aktywność nie obciąża stawów ani kręgosłupa, a do tego wzmacnia mięśnie całego ciała.
Inną formą aktywności, która pozwoli seniorom na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, jest jazda na rowerze. Ten przyjemny sport to dobre rozwiązanie dla osób starszych o stosunkowo dobrej sprawności ruchowej, które nie mają problemów z zachowaniem równowagi. Przejażdżki rowerowe nie są nadmiernie forsowne, ale pozwalają spalać kalorie i zapobiegają nadwadze oraz odkładaniu się złego cholesterolu. Najwygodniejszym rozwiązaniem dla seniora będzie lekki rower miejski o prostej konstrukcji, na który łatwo wsiąść.
Ćwicząć, szczególnie w starszym wieku, warto pamiętać o bezpieczeństwie. Na WP radarOkazji znajdziesz kaski, rękawiczki i inne akcesoria do jazdy na rowerze.
3. Aqua aerobik dla seniora
Niezwykle korzystną formą ćwiczeń dla osób starszych oraz cierpiących na problemy z kręgosłupem i stawami jest aqua aerobik, czyli ćwiczenia w wodzie. Jeśli chcemy odciążyć układ kostny, wzmocnić mięśnie całego ciała, a także poprawić przepływ krwi i limfy, to warto zdecydować się właśnie na ćwiczenia na basenie. Osobom początkującym przydadzą się piankowe akcesoria, które ułatwią poruszanie się w wodzie i wykonywanie ćwiczeń.
4. Sporty dla najmłodszych
Jakie sporty nadają się dla najmłodszych? Lista jest długa, ponieważ dzieci mogą skutecznie rozwijać koordynację ruchową zarówno w sportach indywidualnych, jak i grupowych.
Dobrym sposobem na integrację z rówieśnikami i rozwijanie sprawności fizycznej są sporty zespołowe, takie jak koszykówka, siatkówka czy piłka nożna. Trenowanie spostrzegawczości, nauka współpracy i grania zgodnie z zasadami to tylko niektóre korzyści, jakie dziecko będzie czerpać z regularnych treningów w szkole czy na podwórku.
5. Ekscytujący sport i zabawa w jednym
Jeśli nasze dziecko nie przepada za sportami drużynowymi, warto postawić na inną formę aktywności, taką jak jazda na rowerze lub rolkach. Jeden i drugi sport pozwoli dziecku na wzmocnienie mięśni nóg i ćwiczenie utrzymywania równowagi, a przy tym zrelaksuje i zapewni maluchom dużo frajdy.
Proponujemy też coś mniej standardowego, z czego skorzystają nie tylko dzieci, ale też rodzice – trampolinę ogrodową. Skakanie na trampolinie wzmocni mięśnie brzucha, łydek i ud, ukształtuje pośladki, a przy tym pozwoli na spalenie setek kalorii nawet w ciągu pół godziny. Taka forma ćwiczeń to niepowtarzalna atrakcja dla dzieci i młodzieży, która z pewnością odciągnie nasze pociechy od komputerów czy tabletów.