Trwa ładowanie...

Kaloryfer na brzuchu - trening dla początkujących, trening dla zaawansowanych

Avatar placeholder
28.04.2021 16:54
Aby uformować kaloryfer na brzuchu potrzeba intensywnych ćwiczeń i odpowiedniej diety
Aby uformować kaloryfer na brzuchu potrzeba intensywnych ćwiczeń i odpowiedniej diety (Zdjęcie autorstwa: Hammerin Man / CC BY 2.0)

Ćwiczenia na kaloryfer na brzuchu należą do treningu ABS, którego celem jest wzmocnienie i rozbudowanie mięśni brzucha. Tzw. kaloryfer na brzuchu, to nic innego jak odznaczające się na brzuchu silne, zbite i ułożone w „żeberka” mięśnie. Aby uformować na brzuchu kaloryfer, potrzeba intensywnych ćwiczeń mięśni brzucha i właściwej diety. Niejeden i niejedna z nas marzy o płaskim, twardym i pięknie wyrzeźbionym brzuchu. Co robić, by zarysować mięśnie brzucha na ciele? Jaki trening na wyrzeźbienie kaloryfera jest najlepszy?

spis treści

1. Kaloryfer na brzuchu - trening dla początkujących

Kaloryfer na brzuchu to miesiące ciężkiej fizycznej i psychicznej pracy. Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą w walce o kaloryfer na brzuchu. Ćwiczenia fizyczne są dodatkiem, dzięki którym wyrobimy mięśnie brzucha, jednak będą one schowane pod warstwą tłuszczu, który niewątpliwie trzeba spalić. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się i chwalić się pięknym kaloryferem na brzuchu. Poniżej przedstawię jednak kilka ćwiczeń na mięśnie brzucha dla początkujących.

  • Brzuszki – połóż się na rozścielonym na podłodze kocu. Plecy powinny płasko przylegać do podłoża. Zegnij kolana, stopy zaprzyj o ławkę, tak by podczas wykonywania brzuszków nie odrywały się od podłogi. Ręce załóż na karku, za głowę. Unieś głowę, ramiona i górną część klatki piersiowej tak mocno jak umiesz, nie odrywając jednak dolnej części pleców od podłogi. Gdy podnosisz górną część tułowia, staraj się napinać mięśnie brzucha. Będąc na górze, wytrzymaj kilka sekund, po czym wróć powoli do pozycji wyjściowej.
  • Skłony tułowia w zwisie na drabinkach – wejdź na drabinki i zaczep się stopami o jeden ze szczebelków w taki sposób, by ciało opadało (głową w dół) wzdłuż drabinek, prostopadle do podłogi. Ręce skrzyżuj na piersiach lub połóż na karku, za głowę. Podnieś tułów do góry, aż znajdzie się w położeniu równoległym do podłogi. Pamiętaj, by nie unosić klatki piersiowej wyżej, ponieważ grozi to kontuzją kręgosłupa. Wytrzymaj chwilę w takiej pozycji, po czym powoli wykonaj opad tułowia do zwisu na drabinkach.
Zobacz film: "Ćwiczenie na dolne partie brzucha"
  • Skłon w bok przy wyciągu dolnym – stań w lekkim rozkroku, przodem do wyciągu dolnego, ustawiając się do niego prawym bokiem. Prawą ręką chwyć pojedynczy uchwyt z linką. Trzymając linkę w prawej ręce, wykonaj nią szerokim łukiem skłon tułowia do lewego boku – tak daleko od wyciągu, jak możesz. Potem powoli powróć do pozycji wyjściowej, wykonując wyprost tułowia (tułów kierujesz w stronę przyrządu). To ćwiczenie na kaloryfer na brzuchu trenuje przede wszystkim mięsień skośny brzucha. Ćwiczenie powtórz na drugą stronę.

2. Kaloryfer na brzuchu - trening dla zaawansowanych

Jeżeli trening na kaloryfer na brzuchu dla początkujących to za mało, skorzystajmy z poniższych zestawów ćwiczeń.

  • Unoszenie nóg w zwisie na drążku – chwyć drążek rękoma rozstawionymi na szerokość barków i wykonaj zwis na drążku. Kolana powinny być lekko ugięte. Unieś nogi do klatki piersiowej, starając się podciągać jak najwyżej biodra. Aby uniknąć bujania, napnij całe ciało. Staraj się utrzymać jednakowe tempo poszczególnych powtórzeń przez cały czas wykonywania ćwiczenia.
  • Skręt kolan w zwisie na drążku – chwyć rękoma drążek, ręce rozstaw na szerokość barków. Wykonaj zwis na drążku – nogi powinny być lekko ugięte w kolanach. Przybliż kolana do prawego barku, unosząc jak najwyżej tylko możesz biodra do przodu. Powoli powróć do pozycji wyjściowej, postaw nogi na podłodze. Ćwiczenie powtórz na lewą stronę.
  • Skłon na ławce skośnej – ustaw skośną ławę pod kątem 30º i połóż się na niej na plecach. Kolana i nogi mają być pod kątem prostym. Skrzyżuj ręce na piersiach, brodę przyciągnij do klatki piersiowej. Jak najbardziej tylko potrafisz, unieś głowę, ramiona i i górną część tułowia, nie odrywając dolnej części pleców od ławki. W miarę unoszenia górnej części tułowia napinaj mięśnie brzucha. Wytrzymaj w górze kilka sekund, powróć powoli do pozycji wyjściowej. Z czasem, gdy mięśnie brzucha będą coraz silniejsze, możesz zwiększać kąt nachylenia ławki.
  • Unoszenie nóg do bioder – jest to ćwiczenie w parach. Połóż się płasko na plecach na rozścielonym na podłodze kocu. Partner ustawia się z tyłu, za twoją głową. Przenieś ręce za głowę i chwyć partnera rękami za kostki lub łydki. To pomoże ci utrzymać równowagę. Mając lekko ugięte kolana, unieś nogi i nieznacznie oderwij biodra od podłogi do momentu, aż partner będzie mógł dotknąć twoich stóp wyciągniętymi do przodu rękoma. W tym momencie partner odpycha twoje nogi z powrotem w kierunku podłogi. Ty staraj się stawiać opór i napinać mięśnie brzucha. W celu utrudnienia ćwiczenia możesz nie dotykać nogami do podłogi, lecz stale mieć je wyciągnięte w górze tuż nad podłogą.

Ćwiczenia na kaloryfer na brzuchu rzeźbią mięśnie brzucha i są doskonałymi ćwiczeniami wytrzymałościowymi. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia powinny stanowić dodatek do diety, nie mogą być elementem nadrzędnym, ponieważ oprócz silnych mięśni brzucha kaloryfer na brzuchu nie będzie widoczny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze