Trwa ładowanie...

Czy kule do kąpieli są bezpieczne?

 Magdalena Bury
25.02.2017 07:05
Kule do kąpieli to zestaw sztucznych barwników, zapachów i brokatu
Kule do kąpieli to zestaw sztucznych barwników, zapachów i brokatu (123rf)

W ich składzie znajdziemy wiele substancji toksycznych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, a nawet działać rakotwórczo. To także częsta przyczyna infekcji dróg moczowych oraz, ze względu na zawartość brokatu, uszkodzeń błon śluzowych. Sprawdźmy, co jeszcze się w nich znajduje.

Chociaż pięknie wyglądają i jeszcze lepiej pachną, zawierają w sobie wiele szkodliwych składników. To dzięki bogactwu barwników i aromatów tak szybko rozpuszczają się w kąpieli, kolorując wodę. W składzie wielu z nich znajdziemy nawet naturalne olejki nawilżające skórę. To jednak nie wystarczy. Kule to także substancje chemiczne, które przenikając do błon śluzowych, powodują reakcje alergiczne.

W kulach do kąpieli znajdują się substancje szkodliwe dla zdrowia
W kulach do kąpieli znajdują się substancje szkodliwe dla zdrowia (123rf)

1. Sztuczne zapachy

Pozycje zapachowe w kulach do kąpieli to jedne z najbardziej toksycznych składników w środkach myjących. Według Krajowej Akademii Nauk, 95 proc. substancji chemicznych używanych w syntetycznych zapachach uzyskiwane jest z ropy naftowej. Wiele z nich zaburza gospodarkę hormonalną, powodując problemy z płodnością. Ftalany i inne związki chemiczne mogą wywoływać również nowotwory piersi czy cukrzycę typu 2.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Najbardziej narażone na szkodliwe substancje są kobiety w ciąży, niemowlęta oraz dzieci. Decydując się na kule do kąpieli, warto sprawdzić więc ich skład. W nazwie „zapach”, „olej zapachowy” czy „mieszanka olejów zapachowych” może skrywać się nawet 3 tys. toksycznych składników zapachowych. Działają one rakotwórczo, neurotoksycznie oraz drażniąco na drogi oddechowe. Kule zawierają również aldehyd octowy, który niekorzystnie wpływa na nerki, układ nerwowy oraz układ oddechowy.

Przeczytaj koniecznie

2. Barwniki

Okazuje się, że barwniki nie są niebezpieczne tylko w żywności. Badania z 2013 roku przeprowadzone przez badaczy ze Słowenii udowodniły, że skóra jest w stanie wchłonąć podczas kąpieli te toksyczne barwniki. Najbardziej narażone są te miejsca, które niedawno depilowaliśmy oraz błony śluzowe. Barwniki wchłaniane są bezpośrednio do krwiobiegu.

Sztuczne substancje nie tylko wywołują reakcje alergiczne, ale także mogą przyczynić się do wystąpienia objawów ADHD u dzieci. Niektóre z nich skażone są nawet substancjami rakotwórczymi.

Relaksująca kąpiel
Relaksująca kąpiel

Mimo iż aromaterapia nie leczy chorób, pozytywnie wpływa na samopoczucie i potrafi ulżyć przy niektórych

zobacz galerię

3. Infekcje dróg moczowych

Długa kąpiel w wodzie z rozpuszczoną kulą to idealne środowisko dla rozmnażania się infekcji. Kontakt z alergenami i innymi sztucznymi substancjami znajdującymi się w kulach może wywołać infekcje dróg moczowych.

Wiele z nich zawiera również małe kawałki brokatu, które przemieszczają się poprzez błony śluzowe. Chemiczne zapachy natomiast mogą zaburzyć naturalną równowagę pH narządów, zwiększając ryzyko drożdżycy.

4. Kwas borowy w składzie

W składzie niektórych kul do kąpieli możemy zauważyć kwas borowy. Nie bez powodu jest on zakazany w Japonii i Kanadzie. Jego obecność w środkach myjących może zaburzać gospodarkę hormonalną człowieka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.