Trwa ładowanie...

Czy owijanie ciała folią wyszczupla?

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 13.12.2015 19:56
Czy owijanie ciała folią wyszczupla?
Czy owijanie ciała folią wyszczupla? (Zdjęcie autorstwa Unique Hotels / CC BY-SA 2.0)

Zabiegi body wrap na stałe weszły do oferty w niemal każdym salonie kosmetycznym lub spa. Zabiegi, które polegają na owinięciu pacjentki folią, są coraz bardziej popularne, a składniki używane do aplikacji, czyli na przykład miód, czekolada lub eukaliptus, zachęcają kolejne kobiety do „zawijania ciała”. Magnesem przyciągającym rzesze kobiet do body wrap są także obietnice wyszczuplenia, a także usunięcia cellulitu i toksyn z organizmu. Czy zabiegi body wrap rzeczywiście spełniają pokładane w nich nadzieje?

spis treści

1. Rodzaje zabiegów body wrap

Poszczególne zabiegi mogą różnić się w zależności od salonu kosmetycznego, ale zasadniczo składają się z peelingu, prysznica, aplikacji produktu do body wrap, owinięcia ciała w folię i przykrycia klientki kocem elektrycznym. W pomieszczeniu, w którym odbywa się zabieg, światło jest zwykle przyciemnione, palą się świeczki, a w tle słychać relaksującą muzykę. Klientka leży pod kocem przez około pół godziny, a ciepło emitowane przez urządzenie jest wystarczające, by zacząć się pocić. Następnie stopniowo ochładza się ciało. Na koniec spłukuje się produkty do body wrap i smaruje skórę balsamem. Ciało jest wówczas gładkie, a pacjentka czuje się zrelaksowana.

W zależności od pożądanego efektu, stosuje się zabiegi nawilżające, wyszczuplające, redukujące cellulit i usuwające toksyny z organizmu. Podczas zabiegów nawilżających kosmetyczka stosuje różnorodne balsamy do ciała. Do zabiegów wyszczuplających używane są mniejsze paski materiału, którymi mocno owija się skórę, a w zabiegach antycellulitowych korzysta się z produktów ziołowych. Natomiast w przypadku body wrap o działaniu oczyszczającym z toksyn, stosowane są składniki takie jak wodorosty lub błoto.

Zobacz film: "Skóra po zabiegach kosmetycznych"

2. Skuteczność zabiegów body wrap

Opinie na temat zabiegów body wrap są podzielone. Kosmetyczki przekonują, że tego typu zabiegi są niezwykle efektywne, ale lekarze są sceptyczni. O ile obie strony są zgodne, że zabiegi nawilżające rzeczywiście działają, a leżenie bez ruchu przez pół godziny ma działanie relaksujące – na tym zbieżność opinii się kończy. Lekarze zdecydowanie obalają mit, że zabiegi body wrap oczyszczają ciało z toksyn. Nie ma bowiem żadnych naukowych dowodów na takie działanie. O ile zabieg z użyciem glinki może pomóc usunąć zanieczyszczenia z porów skóry, nie należy spodziewać się podobnego działania w wątrobie lub nerkach.

Nieprawdziwe jest też stwierdzenie, że zabiegi wyszczuplające body wrap pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów. Każda utrata centymetrów w obwodzie ciała po zabiegu jest tylko tymczasowa i nie może zastąpić zdrowej diety oraz ćwiczeń. Po zdjęciu folii rzeczywiście można odnieść wrażenie wyszczuplenia, ale jest to tylko chwilowy efekt. Zmiana wagi na stałe zawsze wymaga większej pracy oraz zaangażowania niż ma to miejsce podczas godzinnego zabiegu. Pamiętaj, że nawet jeśli na wadze zobaczysz niższy wynik niż zwykle, będzie to spowodowane wyłącznie utratą wody pod wpływem wysokiej temperatury.

Podobnie nieskuteczne są zabiegi body wrap, które mają za zadanie zlikwidować cellulit. Mimo iż po sesji w salonie kosmetycznym może nam się wydawać, że skóra wygląda na bardziej jędrną – jest to tylko tymczasowe, a użyte podczas zabiegu specyfiki, nawet te najdroższe, nie są w stanie odessać nadmiaru tkanki tłuszczowej z ciała. Efekt redukcji cellulitu może utrzymać się maksymalnie przez 1-2 dni.

3. Przeciwwskazania do body wrap

Nie każdy może skorzystać z zabiegów body wrap. Osoby z wrażliwą skórą powinny ostrożnie podchodzić do tego typu zabiegów, ponieważ stosowane są podczas nich produkty zawierające dużo składników zapachowych. Mogą one podrażnić skórę, dlatego warto rozsądnie wybierać rodzaj body wrap. Często pojawiają się głosy, że produkty na bazie glinki są łagodniejsze dla wrażliwej skóry niż te oparte na olejkach zapachowych. Także osoby, które przyjmują leki, powinny zachować ostrożność w przypadku body wrap. Na wszelki wypadek warto skonsultować się z lekarzem, które składniki, zwłaszcza zioła, używane podczas body wrap, mogą zaszkodzić. Innym przeciwwskazaniem do zabiegów body wrap jest klaustrofobia. Osoby, które ciężko znoszą przebywanie w małych pomieszczeniach, mogą się bowiem niekomfortowo czuć, będąc ciasno owiniętym pod gorącym kocem.

Jeśli zdecydujesz się na zabiegi body wrap, pamiętaj o nawadnianiu organizmu wodą. Podczas zabiegu będziesz pociła się bardzo intensywnie, a stąd tylko krok do odwodnienia. Ponadto nie zapomnij o realistycznym podejściu do body wrap. Owinięcie się w folię nie usunie toksyn z narządów wewnętrznych, nie zlikwiduje cellulitu i z pewnością nie pomoże ci stracić na wadze na stałe. Możesz spodziewać się co najwyżej intensywnego nawilżenia skóry i wprowadzenia w stan relaksu. Czy to mało?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze