Damskie pompki - charakterystyka, jak ćwiczyć, efekty, błędy
Pompki to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń. Damskie pompki to propozycja dla pań, które chcą mieć ładny i jędrny biust. Jak prawidłowo wykonywać damskie pompki? Jakie efekty uzyskamy ćwicząc damskie pompki?
1. Damskie pompki – charakterystyka
Damskie pompki to zdecydowanie prostsza wersja tradycyjnych pompek. Ćwiczenie damskie pompki wykonuje się na kolanach. Nie oznacza to, że taka wersja pompek nie jest skuteczna. Damskie pompki angażują wiele partii mięśni. Dzięki tym ćwiczeniom można wzmocnić nie tylko mięśnie klatki piersiowej, ale i ramion, ud i brzucha. Damskie pompki także rzeźbią sylwetkę. Damskie pompki pomogą pozbyć się obwisłej skóry na ramionach i zapobiec tzw. „pelikanom”. Dzięki damskim pompkom poprawi się także nasza kondycja i wytrzymałość.
2. Damskie pompki – jak ćwiczyć?
Damskie pompki dają bardzo dobre efekty. Jak poprawnie wykonywać damskie pompki? Damskie pompki wykonuje się na kolanach. Należy ugiąć nogi w kolanach. Stopy można unieść do góry i skrzyżować. Ręce wyprostowane w łokciach stawiamy na podłodze na wysokości ramion. Plecy powinny być proste, a brzuch wciągnięty. Uda i głowa powinny postawać w linii kręgosłupa.
Kiedy mamy już przygotowaną postawę możemy przystąpić do wykonywania damskich pompek. Uginamy ręce i jak najniżej opuszczamy tułów. Pomiędzy pompkami nie powinniśmy kłaść się. Osoby, które zaczynają ćwiczyć damskie pompki mogą obniżać się do momentu, do którego dadzą radę. Po wykonaniu pompki damskiej prostujemy ręce i unosimy się ku górze.
3. Damskie pompki – efekty
Efekty damskich pompek zaobserwujemy, kiedy będziemy wykonywać ćwiczenia regularnie najlepiej kilka serii po 10 pompek damskich.
Jakie efekty dają damskie pompki? Dzięki nim biust będzie jędrny, a mięśnie klatki piersiowej mocniejsze. Damskie pompki powiększają biust, wyszczuplają i ujędrniają ramiona. Damskie pompki wzmacniają mięśnie brzucha, pleców, ud i pośladków.
4. Damskie pompki – błędy
Wykonując damskie pompki można niestety popełnić błędy, które wpłyną na obniżenie efektów ćwiczenia. Podczas ćwiczeń takich jak damskie pompki nie można zapomnieć o oddychaniu. Prawidłowy oddech podczas damskich pompek jest bardzo istotny. Podczas unoszenia tułowia robimy wydech. Mięśnie są wówczas napięte. Przy obniżaniu tułowia wdychamy powietrze.
Częstym błędem w wykonywaniu damskich pompek jest wyginanie bioder i szyi. Podczas damskich pompek kręgosłup powinien być prosty. Unosząc sam tors znacznie obniża się jakość ćwiczenia.