Trwa ładowanie...

Masaż dłoni: instrukcja, efekty. Na czym polega refleksologia dłoni?

 Katarzyna Kurek
Katarzyna Kurek 14.05.2024 17:30
Masaż dłoni można wykonać w domowym zaciszu
Masaż dłoni można wykonać w domowym zaciszu (Adobe Stock)

Masaż dłoni to jeden z najprostszych sposobów na rozluźnienie mięśni oraz relaksację. Wpływa on także bardzo korzystnie na wygląd skóry, rewitalizuje ją. Poprawia krążenie krwi, dzięki czemu redukuje uczucie zimnych dłoni. Zabieg ten coraz częściej pojawia się w ofercie salonów masażu. Jakie korzyści płyną z masażu dłoni? W jaki sposób go wykonywać? Czym jest i jak działa refleksologia dłoni?

spis treści

1. Na czym polega masaż dłoni? Jakie daje efekty?

Masaż dłoni polega na powolnym i systematycznym ugniataniu obu stron dłoni. Ma on głównie na celu poprawę ukrwienia. Głaskanie dłoni kierowane jest od czubków palców w kierunku nadgarstka. Rozcieranie wykonuje się zwykle dwoma kciukami, stosując okrężne ruchy.

Masaż dłoni można wykonać zarówno w salonach masażu, gabinetach kosmetycznych, jak i w domowym zaciszu. Do jego wykonania potrzebna jest jednak zwykle druga osoba, dzięki której będzie możliwe uzyskanie całkowitego odprężenia. Masaż może być wykonany zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej.

Zobacz film: "3-minutowy masaż odmładzający"

Jakie efekty daje masaż dłoni?

2. Jak wykonać masaż dłoni?

Do masażu dłoni w domu warto odpowiednio się przygotować. Dobrze jest zadbać o odpowiedni preparat, który zapewni właściwy poślizg w czasie rozcierania. Osoba, która będzie masować powinna nałożyć go wcześniej na swoje dłonie. Może to być olejek eteryczny.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także świece do masażu. Po podgrzaniu zamieniają się one w kojący olejek do masażu dłoni. Profesjonalna świeczka do masażu wzbogacona jest zwykle relaksującymi perfumami, które pozwalają na większe odprężenie w czasie zabiegu.

Masaż dłoni – instrukcja

Masaż wykonuje się po dokładnym umyciu dłoni, należy także zdjąć wszelką biżuterię – pierścionki, obrączki czy bransoletki. Warto zacząć od delikatnego głaskania zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni całej dłoni. Jest to doskonały wstęp do dalszych etapów. Ruchy głaszczące powinny być wykonywane zgodnie z układem naczyń limfatycznych (od czubków palców w stronę nadgarstka).

Głaskanie palców wykonuje się począwszy od strony grzbietowej do dłoniowej. Następnie głaskanie przechodzi w delikatny masaż kolistymi ruchami. Masaż śródręcza także warto zacząć od głaskania, potem przejść do rozcierania (które powinno być stosunkowo krótkie i dokładne) kolistymi ruchami oraz ugniatania (najczęściej przy użyciu kciuka). Krawędzie dłoni i okolice nadgarstka można rozcierać zygzakowatymi ruchami.

Urządzenia do masażu dłoni

Masaż dłoni nie zawsze musi być wykonywany manualnie. Obecnie można skorzystać także z bogatej oferty urządzeń przeznaczonych do masażu tej części ciała. Do użytku domowego można wybrać specjalne masażery dłoni, które wyposażone są nie tylko w funkcję masażu wibracyjnego, ale także np. akupresurę i terapię ciepłem.

Z kolei w gabinetach rehabilitacyjnych można skorzystać z tzw. wirówki rehabilitacyjnej. Jest to sprzęt z zakresu hydroterapii. Specjalna wanna służy do masażu wirowego rąk, ale także nóg czy obręczy biodrowej. Wirówka rehabilitacyjna może być wyposażona w sterowanie manualne lub elektroniczne.

3. Czym jest refleksologia dłoni?

Refleksologia dłoni nie jest zwykłym masażem. Jest to jedna z metod medycyny alternatywnej, która polega na stymulowaniu refleksów, znajdujących się na dłoniach. Refleksologia dłoni, podobnie jak refleksologia stóp służy leczeniu różnych zaburzeń. Jednak jest od niej znacznie mniej popularna.

Masaż refleksologiczny punktów na stopach ma wielu zwolenników, choć metoda ta nie ma skuteczności udowodnionej naukowo. Refleksologia dłoni opiera się na założeniu, że określone obszary na skórze powiązane są z organami wewnętrznymi. Obszary te przedstawiają specjalne mapy refleksologiczne. Dzięki naciskaniu danego refleksu, do układu nerwowego wysłane zostają impulsy, co pozwala łagodzić dolegliwości bólowe oraz wspomagać funkcjonowanie organizmu.

Według zwolenników tej metody, uciskanie receptorów na dłoniach może być pomocne przy następujących dolegliwościach:

4. Akupresura na ból głowy i bolące zęby

Punkty uciskowe na ciele mogą pomóc na wiele dolegliwości. Zdaniem zwolenników akupresury, punkty na czubkach palców u rąk połączone są z głową. Dlatego też ich właściwe uciskanie może łagodzić dolegliwości bólowe oraz zmniejszać migreny.

W jaki sposób wykonać masaż na ból głowy? Gdzie uciskać, jak boli głowa? Zgodnie z mapą dłoni zaleca się ucisk na krawędź dłoni w miejscu, gdzie rozpoczyna się linia serca (przy uciążliwym bólu z tyłu głowy). Z kolei przy bólach migrenowych zaleca się zgiąć nadgarstek i uciskać na linię zgięcia trzema palcami drugiej dłoni.

Akupresura dłoni może być pomocna także w bólach zęba. Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej uciskanie określonych punktów może złagodzić ten dotkliwy ból. Co na bolącego zęba zaleca medycyna chińska? Otóż na ból zęba dobre jest uciskanie punktu dłoni w miejscu, w którym łączą się kości dwóch palców (palca wskazującego i kciuka). Zaleca się, aby masaż zrobić dłonią przeciwną do strony bolącego zęba.

Także masaż receptorów na stopach może przynieść ukojenie w wielu uciążliwych dolegliwościach. Uciskanie określonych punktów na stopie zgodnie z mapą stóp pozwala leczyć między innymi: bezsenność, katar sienny, zapalenia stawów, alergie czy bolesne miesiączkowanie. W czym jeszcze może pomóc masaż punktów na stopach? Bóle kręgosłupa, schorzenia układu pokarmowego oraz schorzenia zatok – to kolejne dolegliwości, w których ulgę może przynieść uciskanie punktów na stopie.

Warto jednak pamiętać, że akupresura z mapą punktów na ciele zaliczana jest jedynie do medycyny alternatywnej. Propagowane masaże mogą wspomóc w łagodzeniu dolegliwości, natomiast nie zastąpią skutecznego leczenia konwencjonalnego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze