Jak prawidłowo wprowadzać do swojej pielęgnacji retinol?
Retinol to forma witaminy A, nazywanej witaminą młodości i właśnie ten składnik odpowiada za silne działanie przeciwstarzeniowe. Efekty, jakie możemy uzyskać, stosując regularnie retinol są imponujące. Jednak przed wprowadzeniem tego składnika do pielęgnacji trzeba koniecznie się do tego przygotować, ponieważ nie mając wiedzy, można zrobić sobie ogromną krzywdę i poparzyć skórę.
1. Jak prawidłowo przygotować się i wprowadzać retinol?
Kurację retinolem warto zacząć od stężenia 0.1 proc. do 0.3 proc. i powoli budować tolerancję skóry na ten składnik. Po umyciu twarzy dokładnie osusz cerę, chwilę odczekaj i dopiero nakładaj niewielką ilość produktu. Następnie znów chwilę odczekaj i nałóż nawilżający, odżywczy krem.
Na początku przez 2-3 tygodnie stosuj retinol raz w tygodniu i jeśli zobaczysz, że Twoja skóra w miarę dobrze reaguje, zwiększ częstotliwość stosowania do 2 razy w tygodniu lub co 4-5 wieczór.
Jeśli upewnisz się, że Twoja skóra reaguje pozytywnie na produkt, zacznij nakładać retinol 3 razy w tygodniu. Dopiero kiedy zbudujesz tolerancję, możesz nieco zwiększyć stężenie. Jeśli stosujesz retinol w okresie wiosenno-letnim pamiętaj o dokładnym stosowaniu kremu SPF i reaplikacji.
Jeśli planujesz spędzać więcej czasu na słońcu, pomyśl o przerwie od stosowania i wróć do kuracji jesienią. Pamiętaj, jeśli powracasz do retinolu po przerwie, musisz od nowa zbudować tolerancję, zaczynając od najniższego stężenia.
Przy stosowaniu retinolu zachowaj szczególną ostrożność. Powoli, na spokojnie wprowadzaj ten składnik do pielęgnacji. I pamiętaj o codziennym nakładaniu kremu z filtem SPF 50.
Na efekty retinolu trzeba trochę poczekać. Zazwyczaj jest to kilka miesięcy, a dodatkowo na początku kuracji wygląd skóry może się pogorszyć. I w przypadku retinolu bardzo ważna jest cierpliwość oraz regularność.
Na szybsze efekty stosowania retinolu nie pomoże sięganie po wyższe stężenia czy częstsze stosowanie retinolu. Na początku skóra może być przesuszona i podrażniona, a nawet może nasilić się powstawanie niedoskonałości. Bardzo ważne jest, szczególnie na początku kuracji, nawilżanie skóry i odbudowywanie bariery hydrolipidowej.
2. Działanie retinolu
Działanie retinolu jest niesamowite! Retinoidy to jedne z najmocniej działających substancji anti-anging. Wygładzają zmarszczki, stymulują produkcję kolagenu i elastyny, pomagają pozbywać się objawów przedwczesnego starzenia się skóry. Ponadto rozjaśniają przebarwienia i działają złuszczająco.
Retinol upiększa skórę, co widać gołym okiem. Skóra ma wyrównany koloryt, mniej widoczne pory, poprawia się jej gęstość, wyrównuje struktura. Retinol można także stosować na szyję i dekolt. Kobietom szczególnie zależy na dobrym wyglądzie tych miejsc, ponieważ widać na nich upływający czas.
3. Z czym nie łączyć retinolu?
Jeśli danego wieczoru nakładasz na skórę retinol, zrezygnuj ze stosowania produktów z kwasami czy kremów z witaminą C. Postaw na zwykły krem, np. z ceramidami, kwasem hialuronowym. Sięgnij po coś nawilżającego, łagodzącego i odżywczego.
Jeśli zauważysz na początku kuracji, że Twoja twarz jest podrażniona, zrezygnuj w ogóle na jakiś czas ze stosowania kwasów i witaminy C. Wybierz także delikatny produkt do porannego i wieczornego mycia twarzy.
W czasie stosowania retinolu trzeba szczególnie zatroszczyć się o skórę i pamiętać o tym, że chwilowe pogorszenie cery to normalny etap kuracji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
źródło: korzystamyznatury.pl