Jak zrobić pompkę? – technika, rodzaje, wyzwanie, efekty
Jak robić pompki? To często zadawane pytanie na forach internetowych. Wykonanie poprawnej pompki wymaga odpowiedniej techniki. Pompka nie należy do łatwych ćwiczeń, jednak jest kilka odmian pompek tych łatwiejszych i trudniejszych. Jak zatem wykonać poprawną pompkę? Poniżej przedstawię zasady wykonywania pompek.
1. Jak zrobić pompkę? - technika
Jeżeli nie wiemy jak zrobić pompkę, to poniżej przedstawiam prawidłową technikę. Dłonie powinni być rozstawione na szerokości barków. Palce u dłoni powinny być szeroko rozstawione, aby pozycja była bardziej stabilna. Mięśnie brzucha oraz mięśnie pośladków powinny być mocno spięte, a plecy lekko zaokrąglone. Przy zejściu na dół łokcie odchylamy do tyłu, staw łokciowy powinien być ugięty pod kątem prostym. Schodząc w dół nadbieramy powietrza, a podnosząc się w górę, delikatnie wypuszczamy.
Całe ciało powinno być zaangażowane w wykonywanie pompki. Mięśnie barków, ramion i pleców bardzo mocno pracują podczas prawidłowej pompki.
2. Jak zrobić pompkę? - rodzaje
Istnieje bardzo wiele rodzajów pompek, dlatego mamy bardzo duży wybór w zastanowieniu się jaką pompkę wykonać.
Jeżeli kobiety nie wiedzą jak zrobić pompkę, to i dla nich wymyślono łatwiejszą formę pompki – pompkę damską.
Rodzaje pompek:
- pompki damskie – polegają na oparciu się o podłoże samymi kolanami oraz dłońmi;
- pompki w staniu na rękach;
- pompki na poręczach;
- pompki klasyczne;
- pompki diamentowe;
- pompki z klaśnięciem;
- odwrócone pompki;
- pompki w podporze;
- pompki na jednej nodze;
- pompki na jednej ręce.
Istnieją jeszcze inne odmiany pompek. Samo ćwiczenie jest jednym z popularniejszych ćwiczeń na wzmocnienie barków. Pompki bardzo często stanowią dodatek do ćwiczeń siłowych lub są ich stałym elementem.
3. Jak zrobić pompkę? - wyzwanie
Możemy podjąć się wyzwania w wykonywaniu pompek. Jak do tego podejść? Rozpoczynając wyzwanie w wykonywaniu pompek, ważna jest regularność treningów. Można je wykonywać codziennie. Można podzielić je na 30 dni i po miesiącu porównywać efekty.
Pierwszego dnia wyzwania należy zacząć od 5 pompek, natomiast w dniach kolejnych dodawajmy o 2 pompki więcej. Pod koniec miesiąca wyjdzie nam już spora liczba, którą wykonanym już z łatwością. Takie wyzwanie jest bardzo dobre dla poprawnej techniki, podczas niego nauczymy się jak zrobić pompkę i to poprawnie.
Należy także pamiętać, że przed każdym wykonywaniem pompek należy rozgrzać mięśnie, zwłaszcza mięśnie rąk, a po skończonych pompkach dokładnie rozciągnąć ćwiczone mięśnie. Podczas wyzwania można robić sobie jeden lub dwa dni przerwy w ciągu tygodnia.
4. Jak zrobić pompkę? - efekty
Robienie pompek to pokonywanie swoich słabości, ale także otrzymywanie efektów. Efekty wykonywania poprawnych pompek są spektakularne. Powiększa się nasza siła mięśniowa, mięśnie stają się większa, a ręce bardziej zarysowane. Postawa ciała znacznie się polepsza, a my czujemy się zdecydowanie lepiej. Wzmacniają się także inne partie mięśniowe, przede wszystkim mięśnie brzucha i mięśnie nóg. Jak zrobić pompkę? To proste wystarczą regularne treningi, dzięki którym będziemy ulepszali swoją technikę.