Trwa ładowanie...

Mięsień czworogłowy uda – budowa i funkcje, ćwiczenia

Avatar placeholder
23.04.2021 12:27
Mięsień czworogłowy uda – budowa i funkcje, ćwiczenia
Mięsień czworogłowy uda – budowa i funkcje, ćwiczenia (123RF)

Mięsień czworogłowy uda jest mięśniem, który znajduje się w przedniej części nogi. Mięsień czworogłowy uda składa się z mięśnia obszernego i mięśnia prostego. Mięsień czworogłowy uda jest największym mięśniem u człowieka, warto więc o niego zadbać, aby był silny i sprawny.

spis treści

1. Mięsień czworogłowy uda – budowa i funkcje

Mięsień czworogłowy uda zbudowany jest z czterech mięśni, które połączone są tym samym ścięgnem. Mięsień czworogłowy uda dzieli się na:

  • mięsień prosty uda;
  • mięsień obszerny przyśrodkowy;
  • mięsień obszerny pośredni;
  • mięsień obszerny boczny.

Każda z głów styka się z więzadłem krzyżowym i je otacza. Dzięki temu możliwe jest stabilne utrzymanie kolana. Jest to bardzo ważna funkcja więzadła, dlatego warto pamiętać o tym mięśniu podczas ćwiczeń.

Zobacz film: "Jak spalić tłuszcz z wewnętrznej partii ud w 7 minut?"

Trzy z czterech głów mięśnia czworogłowego odpowiedzialne są zginanie stawu kolanowego. W skład tych mięśni wchodzi także mięsień krawiecki, którego zadaniem jest, obracacie uda na zewnątrz. Mięsień czworogłowy uda jest bardzo silnym mięśniem w ciele człowieka. Dzięki niemu możliwe jest prostowanie nogi w podudziu w stawie kolanowym, ustabilizowanie kolana, a także unoszenie nogi w przód.

Mięsień czworogłowy uda jest bardzo ważny w budowie naszego ciała. Dzięki niemu możliwe jest skakanie, bieganie, wstawanie czy chodzenie. Warto dbać o ten mięsień, aby był jak najsilniejsze i jak najdłużej nam służył.

2. Mięsień czworogłowy uda – ćwiczenia

Mięsień czworogłowy uda można ćwiczyć na wiele sposobów. Pomijając fakt, że ćwiczony jest przez nas każdego dnia, mimowolnie. Ćwiczenia na mięsień czworogłowy uda można wykonywać w domu, jak i na siłowni. Ćwiczenia na mięśnie czworogłowe można wykonywać z dodatkowym obciążeniem albo wybrać obciążenie własnego ciała.

Ćwiczenia, które bardzo mocno angażują do pracy mięsień czworogłowy uda to:

Wykroki – należy stanąć w lekkim rozkroku, stopy na szerokości bioder. Ręce luźno spuszczone wzdłuż ciała lub trzymają hantle. W tej pozycji robimy wykrok jedną nogą do przodu, a druga zostaje kilka cm nad ziemią. Wracamy do pozycji wyjściowej, zmieniając nogi.

Przysiady – podczas wykonywania prawidłowego przysiadu stopy powinny być na szerokości bioder lub delikatnie szerzej. Głowa patrzy przed siebie, łopatki ściągnięte, plecy proste, a mięśnie brzucha i pośladków mocno napięte. W tej pozycji uginamy stawy kolanowe, nie wychodząc kolanami poza linię palców u stóp. Schodzimy do dołu i wracamy do góry. Pamiętając o napiętych mięśniach i prostych plecach.

Wchodzenie po schodach – mięsień czworogłowy uda rozwija się bardzo dobrze podczas wchodzenia. W tym wypadku możemy wykonywać wchodzenie po schodach lub na podwyższenie. Jeżeli ćwiczymy na siłowni, to warto skorzystać ze specjalnej maszyny imitującej ruch wchodzenia po schodach.

Krzesełko – kolejnym ćwiczeniem bardzo dobrze rozwijającym mięśnie czworogłowej jest tzw. krzesełko. Chodzi o to, że stajemy przy ścianie, opieramy się o nią plecami i schodzimy do pozycji krzesełka. Kolana powinny tworzyć kąt prosty z podłogą, a głowa patrzy przed siebie, mięśnie brzucha powinny być napięte i stabilne.

Mięsień czworogłowy uda można bardzo dobrze wyćwiczyć, sprawiając, że nabiera na sile i wytrzymałości. Rozpoczynając ćwiczenia na mięsień czworogłowy, zawsze należy zacząć od rozgrzewki, natomiast po zakończonych ćwiczeniach rozciągnijmy mięśnie czworogłowe, aby nie dopuścić do ich skurczów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze