Trwa ładowanie...

Mięsień czworogłowy uda – budowa i funkcje, ćwiczenia

Mięsień czworogłowy uda jest mięśniem, który znajduje się w przedniej części nogi. Mięsień czworogłowy uda składa się z mięśnia obszernego i mięśnia prostego. Mięsień czworogłowy uda jest największym mięśniem u człowieka, warto więc o niego zadbać, aby był silny i sprawny.

Zobacz film: "Jak spalić tłuszcz z wewnętrznej partii ud w 7 minut?"

spis treści

1. Mięsień czworogłowy uda – budowa i funkcje

Mięsień czworogłowy uda zbudowany jest z czterech mięśni, które połączone są tym samym ścięgnem. Mięsień czworogłowy uda dzieli się na:

  • mięsień prosty uda;
  • mięsień obszerny przyśrodkowy;
  • mięsień obszerny pośredni;
  • mięsień obszerny boczny.

Każda z głów styka się z więzadłem krzyżowym i je otacza. Dzięki temu możliwe jest stabilne utrzymanie kolana. Jest to bardzo ważna funkcja więzadła, dlatego warto pamiętać o tym mięśniu podczas ćwiczeń.

Trzy z czterech głów mięśnia czworogłowego odpowiedzialne są zginanie stawu kolanowego. W skład tych mięśni wchodzi także mięsień krawiecki, którego zadaniem jest, obracacie uda na zewnątrz. Mięsień czworogłowy uda jest bardzo silnym mięśniem w ciele człowieka. Dzięki niemu możliwe jest prostowanie nogi w podudziu w stawie kolanowym, ustabilizowanie kolana, a także unoszenie nogi w przód.

Mięsień czworogłowy uda jest bardzo ważny w budowie naszego ciała. Dzięki niemu możliwe jest skakanie, bieganie, wstawanie czy chodzenie. Warto dbać o ten mięsień, aby był jak najsilniejsze i jak najdłużej nam służył.

2. Mięsień czworogłowy uda – ćwiczenia

Mięsień czworogłowy uda można ćwiczyć na wiele sposobów. Pomijając fakt, że ćwiczony jest przez nas każdego dnia, mimowolnie. Ćwiczenia na mięsień czworogłowy uda można wykonywać w domu, jak i na siłowni. Ćwiczenia na mięśnie czworogłowe można wykonywać z dodatkowym obciążeniem albo wybrać obciążenie własnego ciała.

Ćwiczenia, które bardzo mocno angażują do pracy mięsień czworogłowy uda to:

Wykroki – należy stanąć w lekkim rozkroku, stopy na szerokości bioder. Ręce luźno spuszczone wzdłuż ciała lub trzymają hantle. W tej pozycji robimy wykrok jedną nogą do przodu, a druga zostaje kilka cm nad ziemią. Wracamy do pozycji wyjściowej, zmieniając nogi.

Przysiady – podczas wykonywania prawidłowego przysiadu stopy powinny być na szerokości bioder lub delikatnie szerzej. Głowa patrzy przed siebie, łopatki ściągnięte, plecy proste, a mięśnie brzucha i pośladków mocno napięte. W tej pozycji uginamy stawy kolanowe, nie wychodząc kolanami poza linię palców u stóp. Schodzimy do dołu i wracamy do góry. Pamiętając o napiętych mięśniach i prostych plecach.

Wchodzenie po schodach – mięsień czworogłowy uda rozwija się bardzo dobrze podczas wchodzenia. W tym wypadku możemy wykonywać wchodzenie po schodach lub na podwyższenie. Jeżeli ćwiczymy na siłowni, to warto skorzystać ze specjalnej maszyny imitującej ruch wchodzenia po schodach.

Krzesełko – kolejnym ćwiczeniem bardzo dobrze rozwijającym mięśnie czworogłowej jest tzw. krzesełko. Chodzi o to, że stajemy przy ścianie, opieramy się o nią plecami i schodzimy do pozycji krzesełka. Kolana powinny tworzyć kąt prosty z podłogą, a głowa patrzy przed siebie, mięśnie brzucha powinny być napięte i stabilne.

Mięsień czworogłowy uda można bardzo dobrze wyćwiczyć, sprawiając, że nabiera na sile i wytrzymałości. Rozpoczynając ćwiczenia na mięsień czworogłowy, zawsze należy zacząć od rozgrzewki, natomiast po zakończonych ćwiczeniach rozciągnijmy mięśnie czworogłowe, aby nie dopuścić do ich skurczów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.