Trwa ładowanie...

Nauka pływania - korzyści, jak zacząć, porady

Avatar placeholder
28.04.2021 16:49
Nauka pływania - korzyści, jak zacząć, porady
Nauka pływania - korzyści, jak zacząć, porady

Nauka pływania to doskonały sposób na poprawienie wyglądu nasze sylwetki, polepszenie kondycji i zdobycie nowej energii do życia. Kurs nauki pływania da nam możliwość rozwinięcia naszego ciała i przełamania strachu przed wodą, dzięki czemu również na wakacjach będziemy mogli lepiej i aktywniej spędzać czas. Jak zatem rozpocząć naukę pływania?

spis treści

1. Nauka pływania - korzyści

Korzyści z nauki pływania to przede wszystkim niesamowity rozwój fizyczny. Wielu ekspertów twierdzi, że mało jest ćwiczeń i treningów, które w tak dobry sposób rozwijają każdą partie naszego ciała. Nauka pływania pozwoli nam opanować nasze ruchy, poprawi koordynację i pokaże nam, że nasze ciało stać na wiele więcej, niż się dotychczas spodziewaliśmy.

Nauka pływania daje nam szansę na trening, który wyjątkowo mało obciąża stawy. W przeciwieństwie do intensywnych treningów na siłowni, na których często podnosić musimy wielkie ciężary i nadwyrężać nasze stawy, nauka pływania sprawia, dzięki sile wyporu basenu, że nasze ciało staje się lżejsze.

Zobacz film: "Ćwiczenie swimming - uproszczone pływanie"

Dzięki temu ruchy, które wykonujemy w basenie nie są tak męczące dla stawów. Nauka pływania prowadzi do mniejszej ilości kontuzji niż na przykład jazda na rowerze i łatwiej jest pójść na basen, szczególnie w zimie.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

Nauka pływania stylem dowolnym angażuje aż 44 różne mięśnie, takie jak: mięśnie brzucha proste oraz skośne, mięśnie pośladkowe, zginacze bioder. Nauka pływania może otworzyć nam drogę do wielu innych sportów wodnych, takich jak kajakarstwo, żeglarstwo czy narty wodne. Każdy z nich da nam szansę na odkrycie naszego ciała na nowo i otworzy szereg doskonałych możliwości podczas wakacyjnego wypoczynku.

2. Nauka pływania - jak zacząć?

Początki nauki pływania to dla nas trudny moment, w którym musimy przyzwyczaić się do całkiem nowego środowiska, w którym nasze ciało dotychczas jeszcze się nie znajdowało. Gdy po raz pierwszy na nauce pływania wskoczymy do wody, możemy poczuć się przytłoczeni ilością zmian, co może okazać się niebezpieczne, ponieważ nawet w płytkiej wodzie możemy stracić równowagę.

Rozpoczęcie nauki pływania powinno odbywać się z fachowym trenerem, który odpowiednio umiejscowi nas w wodzie, pokaże ogólne zasady utrzymywania się na powierzchni i wprowadzi nas w tajniki podstawowych stylów pływackich. Style pływackie, takie jak grzbietowy, dowolny lub żabka są zróżnicowane pod względem trudności, dlatego trener pokaże nam jakie ruchy po kolei powinniśmy opanowywać.

Postępy w nauce pływania nie przychodzą tak szybko, jak w nauce kolarstwa czy biegania, zatem od naszej cierpliwości w głównej mierze zależy nasz sukces.

Musisz to wiedzieć

3. Nauka pływania - porady

Różne warianty nauki pływania dostępne są na każdej pływalni, zatem ważne jest znalezienie czegoś dla siebie. Jeśli ustalimy na początku z trenerem, czego oczekujemy od kursu, będzie nam łatwiej osiągnąć sukces. Nauka pływania to kwestia niekiedy bardzo skomplikowana, a samo pływanie jest rozbudowaną sztuką. Nie powinno nas to jednak przytłaczać. Z dobrym trenerem i odpowiednio dobranym kursem będziemy się uczyć dokładnie tego, czego oczekujemy i szybko poczujemy efekty nauki pływania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze