Obwisłe piersi – przyczyny, ćwiczenia, zabiegi i operacje
Obwisłe piersi to problem, z którym borykają się zarówno młode kobiety, jak i panie w dojrzałym wieku. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są główne przyczyny obwisania piersi i czy można temu zapobiegać? Czy w jakiś sposób można poprawić wygląd biustu?
1. Obwisłe piersi – przyczyny
Obwisłe piersi czy opadające piersi to terminy, które odnoszą się do piersi, które straciły jędrność i elastyczność oraz pożądany kształt. Co jest tego przyczyną?
Ponieważ głównym czynnikiem wpływającym na elastyczność i jędrność piersi jest kolagen, strukturalny element skóry i tkanki łącznej, do utraty jędrności piersi prowadzi jego utrata. Dzieje się tak naturalnie, z wiekiem, ale i w związku z różnymi okolicznościami, gdy produkcja i jakość kolagenu mogą ulec zmniejszeniu.
Zwiotczała skóra na piersiach to zatem przede wszystkim konsekwencja starzenia się organizmu. Z biegiem czasu więzadła rozciągają się i tracą elastyczność, skóra staje się mniej jędrna, traci elastyczność i sprężystość. Problemem są także:
- obwisłe piersi po karmieniu,
- obwisłe piersi po ciąży,
- obwisłe piersi po odchudzaniu (gdy objętość komórek tłuszczowych zmniejsza się, biust ulega zmniejszeniu, a skóra traci jędrność),
- obwisłe piersi w okresie menopauzy, gdy pojawia się niedobór estrogenu – w rezultacie włókna kolagenowe tracą swoją elastyczność, a skóra sprężystość.
Nie bez znaczenia jest genetyka (w tym wielkość i ciężar biustu), ale i styl życia, przede wszystkim:
- brak aktywności fizycznej,
- nieodpowiednia dieta – źle zbilansowana, uboga w składniki odżywcze (prowadząca do niedoborów żywieniowych, które są przyczyną zmian wagi i utraty masy mięśniowej) oraz zbyt restrykcyjna dieta,
- brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, gorące prysznice i kąpiele,
- nieprawidłowa postawa, garbienie się, co szkodzi włóknom odpowiedzialnych za podtrzymywanie piersi.
To dlatego obwisłe piersi to problem, z którym borykają się nie tylko kobiety dojrzałe, ale i młode.
2. Obwisłe piersi – jak zapobiegać?
Chociaż zapobieganie obwisaniu piersi jest trudne, w zmniejszeniu ryzyka pomóc może:
- Utrzymywanie stabilnej wagi.
- Zdrowy styl życia, w tym dieta bogata w składniki odżywcze. Nie można zapomnieć o dostarczaniu białka, witaminy C czy witaminy E.
- Noszenie odpowiednio dopasowanego biustonosza, szczególnie podczas ćwiczeń. W doborze właściwego biustonosza modelującego pomóc może braffiterka.
- Pielęgnowanie skóry, zwłaszcza podczas ciąży lub w trakcie odchudzania. Pomocne są kremy, maski i balsamy ujędrniające oraz nawilżające zawierające koenzym Q10, kwas hialuronowy, masło Shea, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, ekstrakt z alg i bluszczu. Polecane są także peelingi i masaże piersi.
- Stosowanie chłodnego prysznica (pomocne mogą być też naprzemienne ciepłe i zimne prysznice).
- Unikanie palenia tytoniu, które może wpływać na elastyczność skóry.
3. Obwisłe piersi – co robić?
Obwisłe piersi dla wielu kobiet są bardzo dużym problemem, ponieważ wpływają na wygląd, ale również pewność siebie i samoocenę. Czy coś można z tym zrobić?
Okazuje się, że tak. Istnieją zarówno domowe sposoby na uniesienie biustu, jak i zaawansowane techniki chirurgiczne. Trzeba jednak pamiętać, że domowe sposoby na ujędrnienie piersi mogą przynieść niewielką poprawę wyglądu biustu, a i to jedynie wtedy, gdy problem nie jest zaawansowany. Gdy piersi obwisłe są poważnym problemem, pomóc może wyłącznie medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna.
Dostępne są różne metody na poprawę wyglądu obwisłych piersi. To przede wszystkim:
- Ćwiczenia na obwisłe piersi. Jakie ćwiczenia mogą pomóc w ujędrnieniu piersi? To przede wszystkim aktywności wzmacniające mięśnie klatki piersiowej. Sprawdzą się pompki (mogą być wykonywane na kolanach) czy trening z ciężarkami, polegający na odwodzeniu rąk zgiętych w łokciach na boki. Warto pamiętać, że treningi mogą pomóc w ujędrnieniu i wzmocnieniu mięśni klatki piersiowej, które podtrzymują piersi, ale nie zwiększają elastyczności skóry i tkanki piersiowej. Biust składa się z tłuszczu i więzadeł, ale brakuje mu tkanki mięśniowej. Nie ma ćwiczeń, które mogłyby go wzmocnić.
- Odpowiedni biustonosz na obwisłe piersi. Noszenie odpowiedniej bielizny, która dzięki swojej konstrukcji zapewnia solidne podparcie, znacząco poprawia wygląd piersi.
- Zabiegi medycyny estetycznej. Jakie zabiegi estetyczne są zalecane dla osób zmagających się z obwisłymi piersiami? To na przykład nieinwazyjny lifting biustu, radiofrekwencja mikroigłowa na jędrne piersi czy nici PDO na uniesienie biustu.
- Zaawansowane techniki chirurgiczne, takie jak takie jak mastopeksja, czyli lifting piersi. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, ale możliwe jest także znieczulenie miejscowe. Podczas zabiegu lekarz podnosi biust, usuwa nadmiar skóry, modeluje tkankę i zwiększa napięcie skóry. Dostępnym rozwiązaniem jest także powiększenie piersi łączone z liftingiem oraz zmniejszenie piersi.