Lifting piersi
Rośnie liczba kobiet, które decydują się na lifting piersi. Głównym powodem chęci odbycia zabiegu jest niezadowolenie z wyglądu biustu, który na skutek karmienia dziecka, ciąży lub procesów starzenia stracił jędrność i stopniowo opadł. Obecnie kobiety chcą jak najdłużej zachować młodzieńczy kształt sylwetki, a pełny, uniesiony biust bardzo im w tym pomaga. Stąd taka popularność liftingów. Jednak przed decyzją o zabiegu warto dowiedzieć się, na czym polega lifting, czyli podciąganie piersi.
1. Jak wygląda lifting biustu?
Przed operacją pacjentka omawia z chirurgiem podstawowe kwestie, między innymi swoje oczekiwania względem efektów zabiegu. Lekarz wykonuje zdjęcia piersi, które są również mierzone. W niektórych klinikach pacjentka może zobaczyć efekt końcowy operacji w specjalnym programie komputerowym. Niekiedy konieczne jest wykonanie badania mammograficznego, które powtarza się zaraz po liftingu. Kolejne badanie przeprowadza się, kiedy piersi się zagoją. Na sześć godzin przed operacją pacjentka nie może pić, jeść i palić papierosów.
Modelowanie piersi przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym, a po zabiegu należy zostać w szpitalu pod obserwacją na przynajmniej jeden dzień. Lifting biustu trwa zwykle od półtorej do trzech i pół godziny, a chirurg dobiera metodę liftingu do wielkości i wagi piersi, a także ich kształtu. Operacja polega na przesunięciu brodawki i jej otoczki na wyższy poziom. Większość pacjentek jest zadowolona z efektów zabiegu, jednak po pewnym czasie biust znowu opada. Wówczas wiele kobiet decyduje się na ponowną operację. Nie można jej jednak powtórzyć przed upływem roku od pierwszego liftingu. Niestety, ryzyko komplikacji jest większe, podobnie jak zabliźnienie tkanki piersiowej.
2. Kto decyduje się na ujędrnianie piersi?
Decyzję o liftingu podejmują zwykle panie w wieku dojrzałym, które chcą przywrócić swojej sylwetce młody wygląd, ale także:
- kobiety o wyraźnie asymetrycznych piersiach,
- panie, którym wyjęto implanty piersiowe.
Ponieważ lifting jest inwazyjnym zabiegiem, kobiety, które chcą poprawić kształt biustu powinny być zdrowe fizycznie i psychicznie, a także świadome spodziewanych efektów. Niezbędne jest realistyczne podejście do operacji. Wynik liftingu jest uwarunkowany między innymi wagą i objętością piersi. Najlepsze efekty chirurdzy uzyskują u kobiet, które mają mały, opadający biust.
3. Jakie są powikłania po liftingu piersi?
Należy liczyć się z możliwością wystąpienia komplikacji. Są one następujące:
- krwawienie,
- infekcja,
- zmiany na skórze dotyczące bodźców czuciowych,
- asymetria piersi,
- blizny koloidalne,
- zakrzepy krwi.
Operacja podniesienia biustu jest nie tylko kosztowna, ale i ryzykowna, dlatego decyzję o liftingu należy dobrze przemyśleć. Nie warto oszczędzać na zabiegu. Ze względu na potencjalne komplikacje najlepiej jest być w dobrych rękach. Tylko doświadczony i uznany chirurg jest w stanie zminimalizować ryzyko powikłań. Podniesienie biustu kosztuje powyżej 5000 złotych. Operacja trwa nieco ponad godzinę, a pełna rekonwalescencja zwykle przeciąga się do 8 tygodni.