Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Podścielenie protezy - charakterystyka, wskazanie, masy elastyczne, higiena

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 29.04.2021 15:01
Podścielenie protezy - charakterystyka, wskazanie, masy elastyczne, higiena
Podścielenie protezy - charakterystyka, wskazanie, masy elastyczne, higiena

Podścielenie protezy proponuje się osobom, które mają problem z utrzymaniem protezy. Podścielenie protezy polega na uzupełnieniu płyty od jej wewnętrznej strony. Dzięki temu pacjent uzyskuje prawidłowe przyleganie protezy do podłoża.

spis treści

1. Podścielenie protezy - charakterystyka

Protezy stosowane są w dentystyce w celu uzupełnienia brakującego uzębienia. Najczęściej protezy noszą ludzie starsi, gdyż ze względu na podeszły wiek mają duże braki w uzębieniu. Protezy wykonywane są z metali lub z ich stopów oraz tworzyw sztucznych i ceramiki. Protezy dzielimy na:

  • ruchome, które pokrywają część podniebienia, a na płycie osadzone są zęby,
  • stałe, do których zaliczamy między innymi korony protetyczne, licówki lub mosty.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Podścielenie protezy wykonuje się w przypadku protez ruchomych, kiedy występują problemy z jej utrzymaniem. Podścielenie protezy polega na uzupełnieniu pyty protezy od jej strony wewnętrznej. W tym celu od pacjenta pobierany jest wycisk. Następnie w laboratorium protetycznym protetyk uszczelnia protezę, dzięki czemu wystęuje lepsza stabilizacja.

2. Podścielenie protezy - wskazanie

Podścielenie protezy stosuje się najczęściej w przypadkach, kiedy poprzez długie używanie protezy dochodzi do zmian w podłożu negatywnie wpływających na przyleganie płyty uzupełnienia oraz kiedy nie ma podstaw, by tworzyć nowe protezy. Podścielenie protezy jest o wiele tańsze niż wykonywanie nowej. Podścielenie protezy wykonuje się także wtedy, kiedy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na wykonanie nowego uzębienia lub pacjent z przyczyn zdrowotnych nie może stosować protez stałych.

3. Podścielenie protezy - masy elastyczne

Masy elastyczne stosowane do podścielania protez dzieli się na trzy grupy: akrylowe, sylikonowe i eksperymentalne. Masy akrylowe dzielimy na polimeryzowane na gorąco oraz na polimeryzowane na zimno. Masy sylikonowe dzieli się na wulkanizowane w temperaturze pokojowej oraz na wulkanizowane w temperaturze wysokiej. Jeśli chodzi o masy eksperymentalne używane do podścielenia protezy, to wykorzystywane są takie materiały jak: Hydrocryl Soft Liner, Petal Soft, Cole Polimers. Masom elastycznym stosowanym do podścielania protez stawia się wysokie wymagania. Masy te powinny mieć ochronny wpływ na podłoże protetyczne, powinny bardzo dobrze i szczelnie dociskać protezę. Muszą także mieć gładką powierzchnię oraz być odpowiednio elastyczne. Im bardziej miękki materiał, tym bardziej komfortowo się go nosi.

Zobacz także:

4. Podścielenie protezy - higiena

Pacjenci, którzy mają wykonane podścielenie protezy za pomocą mas elastycznyc,h muszą być zapisywani na wizyty kontrolne. Jeśli lekarz stwierdzi obecność szczeliny pomiędzy protezą a materiałem wybielający, należy wykonać ponownie procedurę podścielenia protezy. Pacjent powinien być także poinformowany o tym, jak dbaćo higienę po wykonaniu podścielonia protezy. Protezę powinno czyścić się pastą do zębów oraz miękką szczoteczką, natomiast warstwę elastyczną należy czyścić bawełnianą chusteczką. Zaleca się także przetrzymywanie protezy w wodzie o temp. 60ーC przez 15 minut oraz dezynfekcjw 0,2% roztworze chlorheksydyny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze