Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Sposoby na wrażliwe zęby

Avatar placeholder
06.04.2017 13:32
Sposoby na wrażliwe zęby
Sposoby na wrażliwe zęby

Jedzenie słodkich, gorących lub zimnych pokarmów sprawia ci ból? A może to nadwrażliwość zębów? Jak pomóc wrażliwym zębom i złagodzić nieprzyjemne objawy? Poznaj przyczyny i metody walki z tą przykrą dolegliwością. Pamiętaj, że nie jesteś sam. Już prawie jedna trzecia dorosłych cierpi razem z tobą.

spis treści

1. Bóle zębów

Nadwrażliwość zębów objawia się nagłym i przeszywającym bólem. Ból może być wywołany przez:

  • działanie mechaniczne, np. kontakt ze sztućcami i zastawą, szczotkowanie;
  • działanie termiczne, np. kontakt z pokarmami gorącymi i zimnymi;
  • działanie chemiczne, np. kontakt z pokarmami bardzo słodkimi lub kwaśnymi.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

U źródła tych bolesnych dolegliwości zawsze leży ta sama przyczyna: odsłonięcie zębiny, wrażliwej części zęba. To bogate w zakończenia nerwowe, nazywane również kanalikami zębowymi, miejsce normalnie jest chronione przez szkliwo i dziąsła. Jednak różnego rodzaju ataki (utrata szkliwa, cofanie się dziąseł) mogą doprowadzić do zniszczenia naturalnej ochrony zębiny. Rezultat: każdy kontakt z bodźcami zewnętrznymi wywołuje ból.

2. Przyczyny nadwrażliwości zębów

Jakie są przyczyny niszczenia naturalnej ochrony zębiny? Można wyróżnić dwa główne źródła:

  • Niszczenie szkliwa.
  • Używanie pasty do zębów o silnych właściwościach czyszczących i ścierających.
  • Używanie zbyt twardych szczoteczek do zębów, nieprawidłowe szczotkowanie.
  • Spożywanie kwaśnych produktów (napoje gazowane, cytrusy, białe wino...) lub częste wymioty niszczą szkliwo, prowadząc do jego erozji.
  • Na marginesie: ograniczenie spożywania kwaśnych produktów oszczędzi również żołądek.
  • Cofanie się dziąseł jest nieuniknione i pojawia się z wiekiem, jednak jest kilka czynników, które mogą je przyspieszyć, np.: zapalenie dziąseł, nieprawidłowa pielęgnacja jamy ustnej, zła technika szczotkowania zębów. Zdarza się, że zabiegi dentystyczne, takie jak np. zakładanie plomb, mogą sprzyjać cofaniu się dziąseł.
  • Również zażywanie niektórych leków, np. leków przeciwpsychotycznych czy blokerów kanałów wapniowych, może być odpowiedzialne za wrażliwe zęby.

3. Profilaktyka i leczenie nadwrażliwości zębów

Oto kilka rad, jak zapobiegać nadwrażliwości dziąseł i zębów i/lub zminimalizować jej skutki:

  • Nie szczotkuj zębów zbyt mocno i energicznie.
  • Szczotkuj systematycznie wszystkie obszary jamy ustnej, jeden po drugim i zawsze w tej samej kolejności, unikniesz w ten sposób nadmiernego szorowania niektórych miejsc.
  • Używaj pasty do zębów wrażliwych.
  • Używaj miękkiej szczoteczki do zębów.
  • Nie szczotkuj zębów przez pół godziny po zjedzeniu lub wypiciu czegoś kwaśnego, ponieważ kwaśne pokarmy i napoje osłabiają szkliwo, które staje się bardziej podatne na działanie mechaniczne.
  • Używaj płynów do płukania i żelów z fluorem na receptę przeznaczonych specjalnie do zębów wrażliwych.

Oprócz bolesnych dolegliwości odsłonięte szyjki zębowe mogą również powodować próchnicę korzeni zębowych. Dzieje się tak dlatego, że nieosłonięta zębina jest atakowana przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Te same bakterie mogą powodować zapalenia i podrażnienia dziąseł, prowadzące do ich krwawienia. W ten sposób koło się zamyka: unikając szczotkowania wrażliwych miejsc, zbiera się na nich więcej kamienia nazębnego, a dziąsła wciąż się cofają...

Należy pamiętać o tym, że niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej zwiększa ryzyko chorób krążenia, cukrzycy i przedwczesnego porodu. Co więcej, dolegliwości zębów i jamy ustnej, mają bezpośredni wpływ na układ odpornościowy i drogi oddechowe. Dlatego od dzisiaj, dbając o swoje zdrowie, nie zapominajmy o odpowiedniej pielęgnacji całej jamy ustnej. Pamiętajmy również, że w razie problemów z jamą ustną, z pomocą przychodzi nam stomatologia estetyczna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze