Trwa ładowanie...

Trening kalisteniczny – zasady, trening, plan treningowy

Avatar placeholder
Daria Wejman 28.04.2021 17:05
Trening kalisteniczny – zasady, trening, plan treningowy
Trening kalisteniczny – zasady, trening, plan treningowy

Trening kalisteniczny jest to trening, podczas którego wykorzystywane jest jedynie obciążenie własnego ciała. Trening kalisteniczny jest trudnym treningiem, trudniejszym od treningów z obciążeniem. Bardzo ciężko jest wypracować odpowiednią technikę tudzież uchwycić balans i równowagę ciała. Czym charakteryzuje się trening kalisteniczny i jak go wykonywać?

spis treści

1. Trening kalisteniczny – zasady

Oczywiście trening kalisteniczny można zaliczyć do treningu siłowego, ponieważ ćwiczenia z obciążeniem własnego ciężaru ciała nie należą do łatwych, co więcej są bardzo trudne i wyczerpujące. Podczas treningu kalistenicznego najważniejsza jest technika. To dzięki technice wykonywanych ćwiczeń, staną się one dla nas łatwiejsze do wykonania.

Niepoprawna technika podczas tego typu ćwiczeń prowadzi bardzo często do kontuzji i urazów. Co ważne, trening kalisteniczny szybko wyczerpuje zapasy energetyczne, w związku z czym odpowiednio zbilansowana dieta, powinna być podstawą podczas ćwiczeń kalistenicznych. Jeżeli wykonujemy regularne treningi kalisteniczne, to należy podnieść podaż węglowodanów w codziennej diecie, dzięki temu zaopatrzymy komórki w niezbędną do ćwiczeń energię.

Zobacz film: "Trening w chłodne dni"

Najlepiej jest stosować w swojej diecie produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze. Dobrze jest jeść dużo zielonych warzyw, dzięki nim będziemy pełniejsi energii.

Oprócz jedzenia bardzo ważne jest regularne picie wody – minimum 3 litry dziennie. Trening kalisteniczny jest wyczerpujący, dlatego woda przyda się w zwiększonych ilościach.

2. Trening kalisteniczny – trening

Mało kto wie, że trening kalisteniczny zbiera sobie coraz większe rzesze fanów. Trenerów uprawiających ten dosyć nowy rodzaj sportu przybywa, a razem z nimi przybywają osoby ćwiczące.

Trening kalisteniczny to sport, który można uprawiać wszędzie – dosłownie. Można ćwiczyć w domu, ale także można wyjść na świeże powietrze i chwycić, chociażby za trzepak znajdujący się pod blokiem. Bardzo przyjemna forma sportu, ponieważ wszystko, co nam potrzebne mamy zawsze ze sobą.

3. Trening kalisteniczny – plan treningowy

Podczas treningu kalistenicznego bardzo ważna jest technika poszczególnych ćwiczeń. Jeżeli podchodzimy do tej formy aktywności samodzielnie, to radzę wcześniej udać się na kilka zajęć do profesjonalistów w tej dziedzinie i czerpać z ich doświadczenia. Prawidłowa technika treningu kalistenicznego musi być zachowana – jest ona podstawą. Podczas treningu kalistenicznego każdy mięsień powinien być napięty, a my skoncentrowani na ćwiczeniu.

Oczywiście przed każdym treningiem kalistenicznym należy zadbać o odpowiednią rozgrzewkę całego ciała. Mięśnie muszą być gotowe do ciężkiej pracy. Po treningu wykonajmy dokładne rozciąganie mięśni. Przykładowy plan treningu kalistenicznego.

  • Mountain climbers – ręce powinny być oparte o podłoże, a palce stóp zadarte. W tej pozycji wykonujemy przyciąganie kolan do klatki piersiowej, w biegu.
  • „Plank” – jedna z pozycji najlepiej kształtujących mięśnie brzucha. Podpieramy się przedramionami i palcami u stóp o twardą podłogę. Tułów w jednej linii. Mięśnie mocno napięte. Trzymamy pozycję 30 sekund.
  • Unoszenie nóg w zwisie – najlepiej jest chwycić się drążka i wykonać zwis. Mięśnie powinny być napięte, gdyż kolana podnosimy do klatki piersiowej i z powrotem, spokojnie opuszczamy.
  • Odwrócona pompka – chwytamy się niskiego drążka, rurki. Nogi wysuwany przed drążek. Ciało jest napięte, a kręgosłup prosty. W tej pozycji podnosimy się w taki sposób, aby rurka znalazła się jak najbliżej klatki piersiowej.
  • Pompki na podwyższeniu – możemy wybrać dowolny przedmiot, który jest stabilny. Opieramy się o niego dłońmi, a nogi tułów prostujemy. W tej pozycji wykonujemy pompkę.

Każde ćwiczenie należy wykonać 20 razy w 4 – 5 seriach. Jeżeli jesteś osobą początkującą, to możesz zacząć od treningu obwodowego, stopniowo wprowadzając elementy treningu kalistenicznego.

Trening kalisteniczny przynosi szybkie i widoczne efekty. Mięśnie całego ciała stają się bardzo mocno wzmocnione. Mamy świadomość własnego ciała. Przede wszystkim trening kalisteniczny dba o naszą kondycję fizyczną tudzież o równowagę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze