Trwa ładowanie...

"Trójkąt śmierci" na twarzy. Nigdy nie popełniaj tego błędu, kiedy masz pryszcza

Są rzeczy, których po prostu nie powinno się robić. Powszechnie wiadomo, że wyciskanie niedoskonałości na twarzy to zły pomysł, ale czasem tak trudno się powstrzymać. Istnieje jednak ważny powód, dla którego pewien obszar powinniśmy zostawić w spokoju - dermatolodzy nazywają go "trójkątem śmierci".

spis treści

1. Trójkąt śmierci

Szczególnie wrażliwy obszar na twarzy to trójkąt wargowo-nosowy, nazywany także "trójkątem śmierci". Na wszelkie zabiegi w tej okolicy powinniśmy szczególnie uważać, a pory i wypryski w tym miejscu lepiej zostawić w spokoju.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kora wierzby - najlepszy specyfik na pryszcze"

Każdy powinien zachować ostrożność. Obszar twarzy między grzbietem nosa a ustami jest zagrożony ze względu na unaczynienie.

2. Skąd to niebezpieczeństwo?

Majsterkowanie przy twarzy w tym miejscu naraża nas na infekcje, która może rozprzestrzenić się do mózgu. Oczywiście są to rzadkie przypadki, ale po co ryzykować? Trójkąt śmierci rozciąga się od kącików ust do grzbietu nosa.

Dlaczego ten obszar jest zagrożony? Tutaj żyły oczne łączą żyłę z przodu twarzy z pustą przestrzenią pod mózgiem, zwaną zatoką jamistą. Zatoki jamiste po obydwu stronach łączą się z naczyniami krwionośnymi u podstawy mózgu.

3. Wyciskanie pryszczy

Taka budowa oznacza, że między trójkątem śmierci a mózgiem istnieje ścieżka, przez którą mogą przedostawać się infekcje, a nieleczony stan zapalny może w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Wyobraź sobie, że budzisz się z wielkim pryszczem na nosie i za wszelką cenę starasz się go wycisnąć. Nieproszony gość za nic w świecie nie chce wyjść, więc jedyne co udaje ci się osiągnąć, to wciśnięcie intruza głębiej. Tym samym zwiększasz ryzyko infekcji.

4. Jak może przebiegać infekcja?

Jeśli patogeny zaczną rozprzestrzeniać się w tym obszarze twarzy, przez żyły oczne mogą trafić do zatoki jamistej, a nawet mózgu. To z kolei może doprowadzić do poważniejszego stanu, jak zakrzep, zapalenie opon mózgowych czy ropień mózgu.

Najczęściej za takie infekcje odpowiedzialne są zapalenia tkanki łącznej i czyraki spowodowane infekcjami bakteryjnymi wokół mieszków włosowych. Niektórzy specjaliści odradzają także wyrywanie niechcianych włosów z nosa.

5. Nieprzyjemne konsekwencje

Również zwyczajne pryszcze mogą wyzwolić ten katastrofalny łańcuch zdarzeń. Oczywiście tak dramatyczne konsekwencje są niebywale rzadkie, ale po co ryzykować, skoro wypryski w końcu same znikają.

Trójkąt śmieci może także skrywać nie do końca chcianą niespodziankę, a dokładniej zęby. Higiena jamy ustnej jest więc równie ważna, by unikać ropni, a tym samym dodatkowego zmartwienia i bólu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Trójkąt śmierci na twarzy, czyli dlaczego nie należy wyciskać pryszczy w tym obszarze
Trójkąt śmierci na twarzy, czyli dlaczego nie należy wyciskać pryszczy w tym obszarze (EastNews)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.