Trwa ładowanie...

Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym i botoksem

Avatar placeholder
30.12.2018 18:03
Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym i botoksem
Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym i botoksem

Artykuł sponsorowany

Każda z nas marzy o gładkiej i nieskazitelnej skórze, której nie pokrywają zmarszczki. Jednak czasem, kiedy spojrzymy na niektóre aktorki mające problem z wyrażaniem emocji, ochota na poddanie się zabiegowi wypełniania zmarszczek mija. Jeśli twarz ma nie przypominać maski, zabieg musi zostać wykonany przez profesjonalistów.

1. Czym jest kwas hialuronowy i jakie ma zastosowanie?

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka w postaci soli sodowej. Jego największe stężenie jest w mazi stawowej. Do głównych zadań należy wiązanie wody - jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet 250 cząstek wody. To właśnie jemu chrząstka stawowa zawdzięcza swoją sprężystość, dlatego kwas hialuronowy często stosowany jest w kosmetykach mających nawilżyć skórę. Kwas hialuronowy z wiekiem jest wytwarzany w coraz mniejszych ilościach, toteż nawilżenie skóry spada.

Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest w postaci plastycznego i elastycznego żelu. Dzięki swoim właściwościom wiąże on wodę wypełniając tym samym zmarszczkę. Zmarszczka staje się wówczas mniej widoczna. Jak wyjaśnia lek. Izabela Lenartowicz: kwas hialuronowy utrzymuje się około 12-15 miesięcy pod skórą. Od zabiegu do uzyskania całkowitego efektu musi minąć 2 tygodnie, gdyż w tym czasie preparat chłonie wodę i rozmieszcza się pod skórą. Z biegiem czasu kwas hialuronowy jest rozkładany i efekt zanika. Sam zabieg jest mało inwazyjny i wiąże się z lekkim dyskomfortem spowodowanym ukłuciami i rozpieraniem. Po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego może wystąpić opuchlizna, która powinna zniknąć w ciągu dwóch dni.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Botoks a zmarszczki

Botoks to inaczej toksyna botulinowa lub jad kiełbasiany. Wytwarzany jest on przez Clostridium botulinum. Spożycie tej toksyny prowadzi zazwyczaj do zgonu, gdyż jest jedną z najsilniejszych trucizn.

Toksyna botulinowa podawana w małych ilościach znalazła zastosowanie w medycynie i kosmetologii. W medycynie jej właściwości doceniła neurologia i okulistyka. Za pomocą jadu kiełbasianego leczy się np. migreny. W kosmetyce służy do usuwania zmarszczek mimicznych poprzez blokowanie impulsów nerwowych, co prowadzi do braku aktywności mięśni.

Lekarz medycyny estetycznej po ocenie stanu skóry dobiera odpowiednią dawkę botoksu. Pierwsze zabiegi dają efekt przez około 4 miesiące, następne przez 6 miesięcy. Niektóre osoby zauważają działanie toksyny nawet po roku od jej podania. Zabieg wygładzania zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej jest bezpieczny. Jak wyjaśnia lek. Izabela Lenartowicz - jeśli zabiegi wypełniania zmarszczek są dobrane odpowiednio do rodzaju skóry i danego efektu po zabiegu, wykonane są przez certyfikowanego lekarza medycyny estetycznej przy pełnym zachowaniu zasad antyseptyki wtedy są bezpieczne. Bardzo niewiele występuje uczuleń po zabiegach jest to jakiś 1-2 % osób. Bardzo istotne jest więc udanie się do profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej. W innym przypadku może dojść do zakażeń i innych powikłań.

Wypełnianie zmarszczek mimicznych jest coraz bardziej popularnym zabiegiem medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, że musi on być wykonywany przez profesjonalistę. Wtedy można mieć pewność, że z gabinetu wyjdziemy zadowoleni i bez efektu maski na twarzy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze