Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Botox vs. kwas hialuronowy - co wybrać?

Avatar placeholder
07.04.2023 10:42
Botox vs. kwas hialuronowy - co wybrać?
Botox vs. kwas hialuronowy - co wybrać?

Wśród kobiet po 30 roku życia można zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania zabiegami medycyny estetycznej. To moment, w czasie którego dostrzegalne są już pierwsze objawy starzenia się skóry. W związku z powyższym, wiele pań decyduje się w tym wieku na zabiegi wykorzystujące działanie kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej. Na czym polega różnica pomiędzy nimi i który lepiej wybrać?

spis treści

1. Co to jest botox i w jakim celu jest on stosowany?

Botox (BTX) to nazwa preparatu stosowanego w medycynie estetycznej, który zawiera w składzie silnie działającą neurotoksynę ‒ toksynę botulinową. Jej działanie polega na osłabieniu bądź całkowitym przerwaniu przewodnictwa nerwowego mięśni.

Toksynę botulinową stosuje się najczęściej w celu wygładzenia zmarszczek, redukcji nadmiernej mimiki twarzy oraz nadmiernej potliwości. Znajduje ona także zastosowanie w leczeniu zeza, kurczu powiek oraz migren. Warto również wiedzieć, że domięśniowe iniekcje toksyny botulinowej to skuteczna profilaktyka powstawania zmarszczek. Z tego względu zabieg wykonuje się nawet u osób po 25 roku życia. Jak długo utrzymują się efekty?

Na podstawie badań klinicznych wiadomo, że czas oddziaływania botoxu na tkanki wynosi zazwyczaj 3-4 miesiące. Mniej więcej w takich odstępach czasu wskazane jest powtarzanie zabiegu w celu utrzymania efektów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Niestety na skutek działania toksyny botulinowej niekiedy może dojść do powstania powikłań, takich jak: bóle głowy, świąd, wysypka, osłabienie wzroku, drżenie oraz niedowład mięśni. Te poważniejsze skutki uboczne są jednak wynikiem źle przeprowadzonego zabiegu. Dlatego bardzo istotne jest to, aby przed wykonaniem zabiegu, upewnić się, czy lekarz posiada odpowiednie kwalifikacje.

2. Kwas hialuronowy i jego przeznaczenie

Kwas hialuronowy (HA) to substancja naturalnie występująca w organizmie ludzkim. W skórze zlokalizowany jest na obrzeżach kolagenu i elastyny. Niestety wraz z upływem lat stopniowo spada jego ilość, a konsekwencją tego jest powstawanie zmarszczek oraz wiotczenie skóry.

W medycynie estetycznej obecnie stosuje się syntetyczny HA, który jest niemal identyczny z tym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Z tego względu materiał ten jest niezwykle dobrze tolerowany przez pacjentów.

W zależności od wielkości cząsteczki kwasu hialuronowego, inne jest jego przeznaczenie. Nieusieciowany HA o niskiej masie cząsteczkowej stosowany jest w mezoterapii twarzy. Efektem tego zabiegu jest pobudzenie procesów odnowy skóry oraz wzrost jej nawodnienia. Mezoterapię należy wykonywać w serii 4-6 zabiegów, najlepiej co 4-6 miesięcy.

Z kolei w celu redukcji zmarszczek czy też modelowania rysów twarzy stosuje się usieciowany HA o średniej i dużej masie cząsteczkowej. W tym przypadku efekty mogą się utrzymywać nawet do 12 miesięcy.

3. Botox czy kwas hialuronowy?

To lekarz powinien zadecydować o zastosowaniu konkretnej metody redukcji zmarszczek, na podstawie konsultacji z pacjentem oraz oceny kondycji jego skóry.

Toksynę botulinową stosuje się najczęściej w obrębie górnych partii twarzy. Z reguły odnajduje ona zastosowanie w przypadku zmarszczek powstających na skutek dynamicznej pracy mięśni, tzw. zmarszczek mimicznych, do których należą bruzdy poziome i pionowe czoła oraz kurze łapki.

Z kolei kwas hialuronowy najczęściej stosuje się w celu redukcji głębokich bruzd nosowo-wargowych, modelowania ust, korekcji krzywizny nosa, modelowania rysów twarzy oraz redukcji blizn. Jeżeli istnieją takie wskazania, to lekarz może zadecydować o połączeniu wyżej wymienionych metod.

Zarówno za pomocą zabiegów wykorzystujących działanie kwasu hialuronowego, jak i toksyny botulinowej możliwe jest wygładzenie rysów twarzy. Warto jednak pamiętać o tym, że wskazania do ich wykonania trochę się różnią i to lekarz powinien zadecydować, która z tych metod będzie dla pacjenta najlepsza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze