Trwa ładowanie...

Zorbing - czym jest kula do zorbingu, jak się bawić

Avatar placeholder
29.04.2021 11:43
Zorbing wywodzi się z Nowej Zelandii
Zorbing wywodzi się z Nowej Zelandii (123rf.com)

Sporty ekstremalne przybierają czasem niezwykłą formę. Stosunkowo nowym sposobem spędzania wolnego czasu jest zorbing. Polega on na wejściu do specjalnej kuli sferycznej i stoczeniu się w niej z górki. Popularny jest także aquazorbing, czyli zorbing w wodzie.

Sport ten jest nową atrakcją w Polsce, ale zyskuje coraz większe zainteresowanie. Obecnie w niektórych miastach można wynająć kule na imprezy firmowe i festyny. Osoby, które wypróbowały zorbing lub aquazorbing twierdzą, że jest to niezapomniane przeżycie.

spis treści

1. Zorbing - czym jest kula do zorbingu?

Do tego sportu ekstremalnego wykorzystywana jest kula sferyczna. Jest duża, przezroczysta, odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. W skład kuli wchodzą dwie sfery: zewnętrzna i wewnętrzna, które są połączone systemem wiązań. Średnica wewnętrznej sfery wynosi dwa metry, a zewnętrznej aż 3,5 metra.

Do wnętrza można dostać się przez rękaw o średnicy 60 cm. W środku znajdują się pasy bezpieczeństwa. Kule do zorbingu są wykonywane ręcznie i testowane przed dopuszczeniem do użycia, otrzymują atest bezpieczeństwa i przechodzą okresowe przeglądy.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"
Zorbing jest coraz bardziej popularny na większych imprezach plenerowych
Zorbing jest coraz bardziej popularny na większych imprezach plenerowych (123RF)

Zorbing wywodzi się z Nowej Zelandii, gdzie Zorbs Dwane oraz Andrew Akers wpadli na pomysł zbudowania plastikowej kuli, w której można by było turlać się ze zbocza lub strumieniem. Prototyp znanych obecnie kul zorbing miał zaledwie 1 metr szerokości. Wkrótce jednak kulę powiększono, miała wówczas aż 3,2 metra średnicy zewnętrznej.

Przeczytaj także

W 2006 roku zorbing dwukrotnie trafił do „Księgi rekordów Guinnessa”. W tym roku Steve Camp przemierzył 570 metrów w kuli, co jest najdłuższym odnotowanym dystansem pokonanym w kuli zorbing. Również w 2006 roku Keith Kolver osiągnął największą prędkość staczania się w kuli, która wynosiła aż 52 km na godzinę.

Ciekawostką jest fakt, że kule do zorbingu były wykorzystane jako symbol Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku w Soczi, w Rosji. Przezroczyste kule mają stanowić nawiązanie do otwartego społeczeństwa, które ma stać się faktem właśnie dzięki igrzyskom.

2. Zorbing - jak się bawić?

Oprócz staczania się ze stoku lub poruszania się w poziomie popularny jest aquazorbing. Kulą sferyczną można bawić się zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Śmiałek może być przypięty do uprzęży w kuli lub swobodnie się po niej poruszać. Najpopularniejsze zabawy z kulą do zorbingu to:

  • staczanie się ze stoku w uprzęży lub bez – opcja „bez uprzęży” jest bardziej ekstremalna,
  • zabawa w poziomie – popularna podczas pikników i festynów,
  • tor przeszkód – biorą w niej udział dwuosobowe zespoły,
  • wyścig równoległy – dwóch uczestników w kulach sferycznych ściga się na dwóch równoległych torach,
  • gra strategiczna – jedna z drużyn organizuje bazy, które druga drużyna ma zaliczyć kulą, następnie role odwracają się.
Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata
Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata [10 zdjęć]

W tym sporcie wodnym prowadzisz deskę na fali i trzymasz latawiec, który umożliwia wykonywanie skoków

zobacz galerię

Gdzie w Polsce można uprawiać zorbing? Zorbingu można spróbować między innymi w Gdańsku. W miarę rozwoju tej dyscypliny w Polsce z pewnością przybędzie torów do zorbingu i firm oferujących taką rozrywkę. Sporty ekstremalne nie są dla każdego. Trzeba być wytrzymałym fizycznie i odpornym. Jednak zorbing nie wymaga siły fizycznej i szalonej odwagi. Jest to w miarę bezpieczny sport, ale nieodpowiedni dla kobiet w ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze