Trwa ładowanie...

Ćwiczenia do szpagatu – charakterystyka, technika, przykładowe ćwiczenia

Wykonanie szpagatu nie jest proste, aby tego dokonać trzeba przynajmniej przez cztery tygodnie wykonywać specjalny trening rozciągający. Tylko regularnie i prawidłowo wykonywane ćwiczenia do szpagatu dają szansę na osiągnięcie celu. Jeśli wykonanie tej figury jest twoim marzeniem, sprawdź jakie ćwiczenia do szpagatu cię do tego przygotują.

spis treści

1. Ćwiczenia do szpagatu – charakterystyka

Szpagat należy do łatwiejszych figur akrobatycznych, jednak mimo to nie jest łatwo go wykonać. To jak szybko uda nam się go opanować zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest, w jakim stopniu jesteśmy rozciągnięci. Na pewno ćwiczenia do szpagatu sprawią mniej problemów osobom systematycznie uprawiającym sport.

Zobacz film: "Najpopularniejsze fitnessowe mity"

Ważne są także wrodzone zdolności, w przypadku niektórych osób wykonanie szpagatu może być bardzo trudne z powodu mało rozciągliwych ścięgien. W ich przypadku ćwiczenia do szpagatu zajmą dużo więcej czasu. Nie bez znaczenia jest również wiek, jak łatwo się domyślić starsze osoby mają znacznie mniej elastyczne i podatne na rozciąganie ciało.

W zależności od indywidualnych predyspozycji, opanowanie szpagatu może wymagać poświęcenia kilku tygodni lub miesięcy. Jednak w każdym wypadku kluczem do sukcesu jest samozaparcie i konsekwencja. Regularnie i prawidłowo wykonywane ćwiczenia do szpagatu są gwarancją sukcesu.

Sprawdź, czy jesteś w formie – ile z tych ćwiczeń jesteś w stanie wykonać?
Sprawdź, czy jesteś w formie – ile z tych ćwiczeń jesteś w stanie wykonać? [7 zdjęć]

Jeżeli jesteś w stanie dźwigać 9 kilogramową zgrzewkę wody to znaczy, że jesteś silna i wytrzymała.

zobacz galerię

2. Ćwiczenia do szpagatu – technika

Ćwiczenia na szpagat to nie tylko systematyczność, ale przede wszystkim odpowiednia technika. Osobom postronnym może się wydawać, że ćwiczenia rozciągające są proste do wykonania, jednak prawda jest taka, że bardzo często w ich trakcie popełnia się błędy. Przygotowując się do wykonania szpagatu należy pamiętać o kilku rzeczach.

 • Przed treningiem należy bezwzględnie pamiętać o rozgrzewce – dzięki niej można uniknąć groźnych kontuzji.
 • Ćwiczenia do szpagatu należy rozpocząć od bardzo delikatnego rozciągania i z czasem powoli je zwiększać. Forsowny trening jest błędem i może zakończyć się urazem.
 • W czasie rozciągania należy rozluźniać mięśnie.
 • Ćwiczenia do szpagatu nie mogą być wykonywane na siłę, nie należy dopuścić do pojawienia się bólu.
 • Podczas treningu nie zapominaj o wyprostowanych kolanach.
 • Palce podczas ćwiczeń nie mogą być zadarte, lecz stale obciągnięte.
 • Ruchy podczas pogłębiania rozciągania muszą mieć płynny charakter.
 • Ćwiczenia do szpagatu zawsze muszą być wykonywane symetrycznie, czyli na obie nogi.

3. Ćwiczenia do szpagatu – przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia do szpagatu mają za zadanie rozciągnąć odpowiednie mięśnie. W czasie szpagatu aktywne są przede wszystkim mięśnie przedniej i tylnej strony ud oraz ścięgna podkolanowe. Należy pamiętać, że trening każdorazowo powinien być poprzedzony rozgrzewką. Najczęściej wykonywane ćwiczenia do szpagatu to między innymi:

 • wykroki do przodu,
 • rozciąganie w klękaniu,
 • przyciąganie stopy do pośladka,
 • rozciąganie przy stole tylnych mięśni nóg,
 • siad płotkarski,
 • pozycja wojownika.

Ćwiczenia do szpagatu najlepiej zakończyć spokojnymi ruchami odprężającymi.

Ćwiczenia do szpagatu – charakterystyka, technika, przykładowe ćwiczenia
Ćwiczenia do szpagatu – charakterystyka, technika, przykładowe ćwiczenia (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.