Domowe zabiegi, które poprawią kondycję włosów
Niezależnie od pory roku włosy są narażone na niesprzyjające warunki pogodowe. Zimą piętno na ich kondycji odciskają niskie temperatury panujące na zewnątrz i suche powietrze w pomieszczeniach. Natomiast latem negatywny wpływ wywierają kąpiele w słonej wodzie morskiej i ekspozycja na słońce. Sposobem na poprawę kondycji włosów są zabiegi, które możemy przeprowadzić w domu, wykorzystując produkty przechowywane na kuchennych półkach lub w apteczce.
1. Zasady pielęgnacji włosów
Aby włosy były lśniące, mocne i sprężyste, należy systematyczne przeprowadzać zabiegi upiększające, jak również wykonywać codzienne czynności pielęgnacyjne w odpowiedni sposób. Niezależnie od tego, jak często myjemy skórę głowy i włosy, do spłukania powinnyśmy używać chłodnej wody. W ten sposób zamkniemy łuski włosów, dzięki czemu będą gładkie i błyszczące.
Włosy należy rozczesywać delikatnie i powoli. Jeżeli będziemy je szczotkować zbyt energicznie, ich struktura zostanie naruszona i rozciągnięta. Po umyciu najlepiej zaczekać do momentu, gdy będą niemal zupełnie suche. Wówczas ryzyko, że w trakcie czesania powłoka keratynowa zostanie oddzielona od warstwy rdzenia, jest znikome. Do rozczesywania pasm wybierajmy szczotki wykonane z naturalnego włosia.
Niezwykle ważny dla kondycji włosów jest także sposób odżywiania się. Aby poprawić stan włosów, należy włączyć do codziennego jadłospisu produkty bogate w kwasy omega 3. Znajdziemy je m.in. w orzechach włoskich, rybach morskich i olejach roślinnych. Zdrowa dieta zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.
2. Domowe sposoby na poprawę kondycji włosów
2.1. Płukanka naparem ze skrzypu polnego
Płukanie włosów po myciu w chłodnej wodzie można połączyć z zastosowaniem płukanki ziołowej lub o kwaśnym pH. Domowej produkcji mikstura sprawi, że włosy odzyskają blask i lekkość. Płukankę ze skrzypu przygotujemy zalewając dwie łyżki ziela wrzątkiem. Po 15 minutach odcedzamy napar. Ostudzonym płynem płuczemy włosy. Jeżeli włosy są osłabione i matowe, do ich płukania możemy użyć mieszanki wody destylowanej z sokiem z cytryny lub piwem. Włosy staną się miękkie.
2.2. Maseczka z żółtka jaja
Żółtko jaja pozytywnie wpływa na stan skóry i włosów. Celem wzmocnienia włosów możemy przygotować maskę z 2-3 żółtek (w zależności od długości włosów). Po rozkłóceniu aplikujemy je na skórę głowy i końcówki, następnie owijamy głowę folią spożywczą i ręcznikiem. Po upływie pół godziny zmywamy maskę jajeczną letnią wodą z dodatkiem szamponu. Zabieg najlepiej wykonywać dwa razy w tygodniu.
2.3. Masaż skóry głowy
Aby poprawić kondycję włosów, trzeba zadbać o skórę głowy i cebulki. W tym celu możemy wykonać masaż szczotką z włosia naturalnego, który poprawi krążenie i przyspieszy proces dostarczania składników odżywczych do mieszków włosowych. Następnie aplikujemy na skalp świeżo wyciśnięty sok z dwóch cebul (wpłynie to również na przyspieszenie wzrostu włosów). Po upływie 30 minut dokładnie myjemy włosy. Zabieg najlepiej powtarzać trzy razy w tygodniu.
2.4. Kompres z oliwy z oliwek i olejku rycynowego
Remedium na osłabione i matowe włosy jest kompres oliwkowy. Aby go przygotować, podgrzewamy kilka łyżek oliwy z oliwek, a następnie ciepły płyn wmasowujemy w umyte włosy. Głowę owijamy folią aluminiową i ręcznikiem. Pozostawiamy kompres na włosach na 20 minut. Po tym czasie myjemy je szamponem. Zabieg z użyciem ciepłej oliwy z oliwek warto powtarzać dwa razy w tygodniu. Na włosy cienkie i słabe możemy nałożyć olejek rycynowy, który je wzmocni. Ten preparat wmasowujemy w skórę głowy i pozostawiamy na kilka godzin. Zaleca się, aby kompres z wykorzystaniem olejku powtarzać raz w tygodniu.