Trwa ładowanie...

Duoball – co to jest? Jak go wybrać i używać?

Avatar placeholder
26.05.2022 16:56
Duoball stosuje się do automasażu, co przynosi ulgę i pozwala zniwelować uczucie napięcia i dyskomfortu.
Duoball stosuje się do automasażu, co przynosi ulgę i pozwala zniwelować uczucie napięcia i dyskomfortu. (AdobeStock)

Duoball to roller o kształcie dwóch połączonych kul, stworzony do rozluźniania mięśni i powięzi wzdłuż kręgosłupa. Można go stosować zarówno trzymając w dłoni, jak i umieścić między ciałem a podłożem. W zależności od wielkości duoball sprawdza się podczas masażu odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Jaki roller wybrać? Jakie korzyści przynosi masaż?

spis treści

1. Co to jest duoball?

Duoball to roller o specyficznym kształcie, stosowanie którego przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia.

Jak wygląda duoball? To dwie kulki ze szczeliną pośrodku, które podczas masażu działają na mięśnie przykręgosłupowe. Zwężenie pośrodku dopasowuje się do linii kręgosłupa, a wybrzuszenia po dwóch stronach masują, położone wzdłuż niego, mięśnie. To gwarantuje głęboki masaż mięśni prostowników i zapewnia odciążenie kręgów. Roller jest odpowiedni do ucisku punktów spustowych mięśni wzdłuż kręgosłupa oraz jego mobilizacji.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

2. Efekty automasażu duoball

Duoball stosuje się do automasażu, co przynosi ulgę i pozwala zniwelować uczucie napięcia i dyskomfortu. Jak działa? Jakie przynosi korzyści? Okazuje się, że roller:

 • pomaga pokonać ból kręgosłupa, zmniejsza dolegliwości bólowe. Pomaga na silne bóle kręgosłupa i karku, zarówno zmęczeniowe, jaki i przeciążeniowe,
 • rozluźnia i regeneruje mięśnie, zmniejsza napięcie mięśni pleców, zwłaszcza w okolicach kręgosłupa i karku,
 • prowadzi do rozluźnienia odcinka szyjnego,
 • wzmacnia mięśnie głębokie,
 • poprawia mobilność,
 • pomaga usunąć punkty spustowe,
 • poprawia metabolizm tkanek,
 • przyspiesza regenerację mięśni po intensywnym treningu,
 • zapobiega powstawaniu kontuzji i urazów,
 • wpływa na poprawę wyników sportowych.

Rollery do masażu wykorzystywane są do użytku domowego dostępne są na siłowniach, na salach fitness czy w gabinetach fizjoterapeutycznych.

3. Dla kogo duoball?

Duoball znajduje zastosowanie u osób:

 • spędzających znaczną część dnia w pozycjach nadwerężających kręgosłup,
 • prowadzących siedzący tryb życia. Odcinek piersiowy kręgosłupa u osób długo przebywających w pozycji siedzącej jest często nadmiernie napięty, co może powodować bóle pleców, szyi i barków,
 • odczuwających bóle przeciążeniowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa (zarówno z pogłębioną, jak i zniesioną lordozą lędźwiową),
 • zmagających się z napięciem mięśniowym, bólami przeciążeniowymi,
 • borykajacych się z bólami migrenowymi głowy,
 • narażonych na przewlekły stres,
 • będących aktywnych fizycznie, uprawiających sport,
 • poddających się rehabilitacji.

Zobacz także:

4. Duoball – jaki wybrać?

Duoball jest dostępny w dwóch rozmiarach. Obydwie wersje różnią się wyłącznie średnicą kul. Do jakich partii przeznaczony jest mniejszy, a do jakich większy duoball? Co wybrać: duoball 8 czy 12? Generalnie mniejszy duoball polecany jest dla kobiet, zaś większy dla mężczyzn.

Duoball 8 cm (średnica kul wynosi 8 cm) sprawdza się jako narzędzie do terapii uciskowej punktów bolesnych. Jest stosowany na mniejsze partie ciała. Znajdzie zastosowanie podczas masażu karku, odcinka szyjnego i odcinka piersiowego kręgosłupa. Zda egzamin u osób z wąskim rozstawem mięśni prostowników, które nie mają rozbudowanych mięśni pleców, a także osób drobnych i szczupłych, głównie kobiet.

Duoball 12 cm sprawdza się podczas terapii większych obszarów mięśni, to jest masażu kręgosłupa u osób posiadających szeroki rozstaw prostowników, mających rozbudowane plecy lub większą masę ciała, szczególnie mężczyzn.

Piłki mogą mieć wykończenie gładkie, chropowate lub z wypustkami. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu dual ball, który zawiera różne piłki. Można je dobrać odpowiednio do potrzeb i do danej sytuacji.

5. Jak używać duoball?

Duoball można stosować zarówno trzymając go w dłoni, jak i umieszczając między ciałem a podłożem: podłogą lub ścianą. Oznacza to, że sprzęt może być używany tak w pozycji leżącej, jak i na stojąco przy ścianie. Używanie duoball jest bardzo intuicyjne, a automasaż prosty: wystarczy ułożyć roller pod kręgosłupem i rolować się nim (przetaczać roller wzdłuż kręgosłupa), wykorzystując ciężar własnego ciała. W miejscu, gdzie ból i dyskomfort są bardziej odczuwalne, trzeba mocniej docisnąć roller i chwilę odczekać, a następnie kontynuować rolowanie.

Automasaż duoballem powinno się wykonywać w kilku seriach, co znacznie zwiększa jego skuteczność. Zastosowanie rollera duoball najlepiej skonsultować z fizjoterapeutą, który pomoźe zdiagnozować problem i odpowiednio dostosować zakres ćwiczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.