Trwa ładowanie...

Metoda OMO – zasady, etapy, efekty i wskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 24.05.2022 15:18
Metodę OMO można stosować przy każdym myciu głowy
Metodę OMO można stosować przy każdym myciu głowy (Adobe Stock)

Metoda OMO to specjalny sposób mycia włosów w trzech krokach. Na czym to polega? Najpierw myje się włosy odżywką, następnie szamponem. Na koniec znów nakłada się produkt odżywiający. Jakie efekty przynosi taki sposób pielęgnacji włosów? Które kosmetyki będą odpowiednie? Dla kogo ta metoda jest wskazana, a dla kogo nie?

spis treści

1. Co to jest metoda OMO?

Metoda OMO to sposób mycia włosów, który ma wiele plusów. Aby go zrealizować, potrzebne są 3 produkty: łagodny szampon oraz dwie odżywki: emolientowa (by wygładzić i domknąć łuski włosów), nawilżająca.

Taki zestaw sprawi, że włosy otrzymają komplet składników odżywczych potrzebnych im do zachowania tzw. równowagi PEH (Proteiny – Emolienty – Humektanty).

Zobacz film: "Sposób na piękne włosy i nie tylko. W roli głównej musztarda"

2. Efekty stosowania metody OMO

Po zastosowaniu metody OMO włosy są nawilżone, odżywione, miękkie, błyszczące, sypkie, nie puszą się. To również koło ratunkowe dla zniszczeń spowodowanych farbowaniem i rozjaśnianiem włosów. Włosy farbowane dłużej zachowują blask oraz wyrazisty kolor, a rozjaśniane nie przesuszają się.

Metoda OMO, stosowana regularnie, uodparnia włosy na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, deszcz, codzienne czesanie, suszenie, tarcie o poduszkę czy prostowanie. Minimalizuje szkodliwy wpływ detergentów na włosy, wzmacnia je, dogłębnie nawilża i wygładza. Dzięki niej włosy wyglądają na zdrowsze.

3. Na czym polega metoda OMO?

Metoda OMO to mycie włosów w kolejności: odżywkaszampon – odżywka (O – odżywka, M – mycie, O – odżywka). Składają się na nią 3 etapy:

  • O, czyli odżywienie – nałożenie na końce nawilżającej maski lub odżywki,
  • M, czyli mycie – delikatnym szamponem bez SLS i SLES,
  • O, czyli ponowne odżywienie maską lub odżywką emolientową.

Co to znaczy? Na mokre włosy nakłada się odżywkę nawilżającą, następnie myje się je łagodnym szamponem, a później ponownie aplikuje odżywkę.

Metodę OMO można stosować przy każdym myciu głowy. Warto łączyć ją z olejowaniem, czyli nałożeniem na minimum 30 minut wcześniej oleju na włosy (może być też pozostawiony przez całą noc).

Pierwszy etap metody OMO

Pierwszy etap metody OMO to nałożenie lekkiej odżywki lub maski nawilżającej. Sprawdzają się produkty na bazie gliceryny, aloesu lub panthenolu.

Jak myć włosy odżywką? Kosmetyk nakłada się wyłącznie na końce włosów, maksymalnie do połowy ich długości. Odżywkę należy zostawić na włosach kilka minut. Nie spłukuje się jej. Zamiast odżywki można użyć oleju (na przykład kokosowego), owijając włosy folią i ręcznikiem.

Nakładanie odżywki przed myciem włosów pozwala je zabezpieczyć (zwłaszcza delikatne końcówki) przed wysuszającym działaniem niektórych szamponów z zawartością silikonów.

Drugi etap metody OMO

Drugi etap metody OMO to mycie włosów łagodnym szamponem do włosów bez drażniących substancji (SLS, SLES).

Ważne jest, by ponownie zwilżyć włosy, a szampon dokładnie wmasować w skórę głowy i dokładnie spłukać wraz z nałożoną wcześniej odżywką.

Trzeci etap metody OMO

Trzeci etap metody OMO to ponowne odżywienie włosów za pomocą maski lub bogatej odżywki do włosów na bazie emolientów, to jest takiej, która zawiera oleje, lanolinę, oleje mineralne, silikony. Sprawdzą się również odżywki emolientowo-humektantowe lub emolientowo-humektantowo-proteinowe. Kosmetyki te domykają łuski włosa i zatrzymują wilgoć wewnątrz niego.

Odżywkę także nakłada się wyłącznie do połowy długości włosów, a nie na skórę głowy. Ważne, by pozostawić ją na dłużej (nawet kwadrans). Kluczowe jest bardzo dokładne płukanie włosów – najlepiej chłodną wodą, aby domknąć łuski.

Curly girls przed wysuszeniem powinny wgnieść we włosy stylizator, to jest produkt, który podkreśla skręt loków.

4. Dla kogo metoda OMO?

Z metody OMO najbardziej skorzystają włosy średnioporowate, osłabione wpływem wysokiej temperatury, zabiegów chemicznych (trwała, farbowanie) czy nieprawidłowej pielęgnacji oraz wysokoporowate włosy (to jest takie, w których łuski włosów są rozchylone). Ponieważ przez nieszczelne łuski łatwo wnika, ale i ucieka wilgoć, włosy puszą się, plączą, są suche i matowe.

Metodę OMO warto stosować w przypadku włosów zniszczonych, suchych, także falowanych i kręconych (metoda podkreśla i definiuje ich skręt) oraz farbowanych i rozjaśnianych, którym brakuje blasku.

Nie zaleca się w przypadku włosów cienkich, rzadkich czy niskoporowatych (łuski włosa idealnie przylegają do łodygi, nie trzeba ich specjalnie domykać czy wygładzać. Takie włosy nie chłoną wody, więc nie są higroskopijne, nie puszą się). Podwójne nałożenie odżywki może je zbytnio obciążyć, przez co stracą objętość, szybciej się przetłuszczą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze