Trwa ładowanie...

Bakterie z dziąseł mogą powodować Alzheimera, choroby serca, udar

Avatar placeholder
16.05.2019 09:36
Bakterie z dziąseł mogą przenikać do mózgu
Bakterie z dziąseł mogą przenikać do mózgu (123rf.com)

12 maja, z okazji Światowego Dnia Zdrowych Dziąseł, zorganizowano konferecję dotyczącą najnowszych odkryć wiążących choroby dziąseł z innymi problemami. Badania wykazały wpływ bakterii nazębnych na choroby serca, nerek, płuc, stawów i mózgu.

1. Choroby dziąseł mogą powodować choroby serca, płuc, nerek, stawów

Higiena jamy ustnej ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Zaniedbanie zębów i dziąseł może w konsekwencji doprowadzić do zawału, udaru, cukrzycy, chorób płuc, przewlekłych chorób nerek, reumatoidalnego zapalenia stawów.

O tym, że choroby sercowo-naczyniowe, łącznie z tymi najbardziej zagrażającymi życiu i zdrowiu, mogą być powodowane złym stanem przyzębia, wiadomo od dawna. To bakterie z dziąseł mogą w dalszej perspektywie powodować zawał i udar.

2. Choroby dziąseł mogą powodować alzheimera

Jak zauważono, bakterie Porphyromans gingivalis, mogą przenikać także do mózgu. Prowadzą do uszkodzeń w obrębie tkanki mózgowej. Wykazano, że może to powdować Alzheimera.

Zobacz film: "Odkryto przyczynę alzheimera?"

Udowodniono to w badaniach na zwierzętach. Zjawisku przyglądają się badacze z zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych Centralnego Układu Nerwowego w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie.

Obserwacje kliniczne pacjentów z różnymi formami chorób otępiennych i demencji sugerują podobny wpływ bakterii na ludzkie mózgi.

Zauważono wpływ bakterii na stężenie w mózgu białek odpowiedzialnych za choroby otępienne. Hamowanie ich może być lekiem m.in. na chorobę Alzheimera.

3. Fatalny stan dziąseł Polaków

Zdaniem specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, higiena jamy ustnej ma równą rangę w dbaniu o zdrowie, jak aktywność fizyczna.

W Polsce, jak wykazują statystyki, 80 proc. osób po 35 r.ż. cierpi z powodu chorób dziąseł. Zaledwie 1 proc. populacji w tym wieku może mówić o całkowicie zdrowym przyzębiu.

U chorych na demencję praktycznie nie stosuje się leczenia stomatologicznego. Tymczasem może być to kierunek leczenia sprzyjający również poprawie stanu mózgu.

Badacze podkreślają , że kluczowa jest profilaktyka, czyli szczotkowanie zębów przez kilka minut co najmniej 2 razy dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze