Trwa ładowanie...

Olejek do kąpieli – właściwości, działanie, skład i stosowanie

Avatar placeholder
22.05.2024 17:37
Olejek do kąpieli to preparat do pielęgnacji ciała podczas mycia.
Olejek do kąpieli to preparat do pielęgnacji ciała podczas mycia. (Adobe Stock)

Olejek do kąpieli to kosmetyk, który pielęgnuje skórę, ale i działa na zmysły. Tego rodzaju produkty pielęgnacyjne tworzą szeroki wachlarz. Można wśród nich znaleźć zarówno olejki, które zastępują mydła i żele, także pod prysznic, jak i olejki eteryczne, które dodaje się do kąpieli. Jakie mają właściwości? Jaki jest ich skład? Jak je stosować?

spis treści

1. Co to jest olejek do kąpieli?

Olejek do kąpieli to preparat do pielęgnacji ciała podczas mycia. Na rynku dostępne są zarówno kosmetyki, które oczyszczają, odżywiają i nawilżają skórę (stosuje się je tak bezpośrednio na ciało pod prysznicem, jak i wlewa do kąpieli), jak i olejki eteryczne, które dodaje się do wody w wannie.

Olejki do kąpieli – kosmetyki

Jeśli chodzi o olejki do kąpieli, które wykorzystuje się do mycia ciała, często także pod prysznicem, te sprawdzają się zwłaszcza w przypadku skóry suchej (można kupić także specjalny olejek do kąpieli do suchej skóry), wrażliwej i delikatnej, łuszczącej się czy skłonnej do egzemy atopowej. Z kąpieli z ich zastosowaniem powinny zaś zrezygnować osoby posiadające skórę mieszaną lub tłustą.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Olejki do kąpieli, dzięki obecności olejów (którym zawdzięczają swoją oleistą konsystencję) i substancji aktywnych nie tylko oczyszczają skórę, ale i utrzymują naturalny poziom nawilżenia, chronią skórę i łagodzą podrażnienia. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że po myciu się nie balsamować ciała. Do produkcji tego typu kosmetyków używa się przede wszystkim składników pochodzenia naturalnego.

Jak stosować olejki do kąpieli

Jak stosować olejki do kąpieli? To proste. Niewielką ilość olejku:

  • dodaje się do kąpieli lub (kilka kropli lub według wskazań producenta) do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Czas kąpieli wynosi od 15 do 30 minut, a temperatura wody od 36 do 38⁰C,
  • nanosi bezpośrednio na skórę i delikatnie masuje, po czym spłukuje. Natłuszczający olejek myjący do kąpieli i pod prysznic świetnie sprawdzi się jako zamiennik mydła, płynu czy tradycyjnego żelu pod prysznic.

Olejki eteryczne do kąpieli

Jeśli chodzi o olejki eteryczne do kąpieli, te mają walory głównie aromaterapeutyczne. Działają bowiem nie tylko na skórę, ale i inne zmysły, zarówno relaksująco i uspokajająco, jak i pobudzająco oraz orzeźwiająco.

Jakie olejki najlepiej nadają się do użycia w kąpieli? Jakie są korzyści z dodawania olejków do kąpieli? To zależy. Na przykład:

  • lawenda relaksuje, uspokaja, łagodzi stres,
  • rozmaryn pobudza i tonizuje skórę, poprawia krążenie, dodaje energii,
  • bergamotka pobudza i poprawia nastrój, działa antydepresyjnie,
  • rumianek łagodzi skórę, działa kojąco i relaksująco,
  • eukaliptus działa oczyszczająco i odświeżająco, ułatwia oddychanie podczas przeziębienia,
  • mięta odpręża i odświeża, poprawia nastrój i ułatwia koncentrację,
  • cytryna orzeźwia i dodaje energii,
  • geranium łagodzi napięcie nerwowe, pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej.

Można także kupić gotowe mieszanki olejków eterycznych do kąpieli aromaterapeutycznej.

2. Olejek do kąpieli - skład

Co zawiera olejek do kąpieli? Skład produktów może się różnić w zależności od producenta oraz specyficznych właściwości danego preparatu. Zwykle jednak obecne są w nim:

  • oleje nośne, takie jak olej jojoba, olej migdałowy, olej arganowy, olej kokosowy lub olej sezamowy, które nie tylko służą do rozcieńczania olejków eterycznych, ale i nawilżenia skóry oraz zwiększenia właściwości pielęgnacyjnych kosmetyków,
  • olejki eteryczne pochodzenia roślinnego. Mogą być ekstrahowane z różnych części roślin, takich jak liście, kwiaty, korzenie lub owoce,
  • substancje emulgujące pomagające w rozprowadzaniu olejków eterycznych w wodzie, zapobiegając tym samym ich skupianiu się na jej powierzchni wody,
  • witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, takie jak ekstrakty roślinne, które pielęgnują skórę,
  • naturalne barwniki roślinne, które nadają wodzie kąpielowej barwę.

3. Olejek do kąpieli – jak stosować bezpiecznie?

Jakie są wskazówki dotyczące bezpiecznego stosowania olejków w kąpieli? Przede wszystkim wybierając produkt, trzeba zwrócić uwagę na jego jakość. Szukając idealnego olejku do kąpieli czy pod prysznic, trzeba również przeanalizować jego skład, aby upewnić się, że jest bezpieczny dla skóry. To pozwala uniknąć podrażnień skóry, reakcji alergicznych i innych niepożądanych skutków.

Dobrze jest wykonać test skórny, nakładając niewielką ilość rozcieńczonego olejku na małej powierzchni skóry przed użyciem w kąpieli. W przypadku ciąży, alergii skórnych, astmy lub innych schorzeń skórnych przed użyciem olejków eterycznych w kąpieli zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Nie mniej ważne jest, aby używać niewielkich ilości olejków eterycznych (zwykle wystarczy kilka kropli), unikać kontaktu olejku z oczami czy jamą ustną oraz skórą, na której obecne są otwarte rany, skaleczenia lub podrażnienia skóry (wówczas lepiej unikać kąpieli z olejkami, aby uniknąć zaostrzenia stanu skóry). Dobrą praktyką jest także rozpuszczenie olejku eterycznego w oleju bazowym, czyli niedodawanie olejków eterycznych bezpośrednio do kąpieli.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze