Suchy olejek do opalania – jaki wybrać, jak stosować i dlaczego warto?
Suchy olejek do opalania jest kosmetykiem, który zaskakuje swoją wszechstronnością. Ponieważ zawiera filtry przeciwsłoneczne, chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Z uwagi na to, że jego bazę stanowią oleje roślinne, dodatkowo pielęgnuje skórę. Jakie są główne zalety stosowania suchego olejku do opalania? Czym się różni od innych produktów przeciwsłonecznych?
1. Co to jest suchy olejek do opalania?
Suchy olejek do opalania to kosmetyk, który stosuje się podczas kąpieli słonecznych, by chronić skórę przed poparzeniem i skutkami ubocznymi działania promieni słonecznych.
Dzięki temu, że suche olejki do opalania stanowią zwykle mieszankę olejów roślinnych (np. olej arganowy, olej kokosowy), witamin i przeciwutleniaczy oraz innych cennych składników, nie tylko chronią skórę przed promieniowaniem UV (UVA i UVB), ale i zapewniają jej pielęgnację skóry, które po ich użyciu staje się miękka i przyjemna w dotyku.
Czym różni się suchy olejek do opalania od tradycyjnego olejku?
Suchy olejek do opalania i tradycyjny olejek, balsam, mleczko czy krem do opalania różnią się głównie pod względem konsystencji, wchłaniania oraz efektu działania. Czym suchy olejek do opalania różni się od tradycyjnego olejku?
Tradycyjny olejek ma zazwyczaj gęstą, oleistą konsystencję, która pozostaje na skórze, która może być odczuwana jako tłusta i lepka. Wchłania się wolniej, pozostawiając warstwę na skórze. Zazwyczaj jest aplikowany za pomocą dłoni i wymaga starannego rozprowadzenia (by uniknąć nierówności i plam). Wybór między nimi zależy od osobistych preferencji, rodzaju skóry oraz oczekiwanego efektu opalenizny.
2. Suchy olejek do opalania – zalety
Stosowanie suchego olejku do opalania ma wiele zalet, które sprawiają, że jest popularnym wyborem wśród osób poszukujących skutecznej, przyjemnej i wygodnej pielęgnacji skóry podczas zażywania kąpieli słonecznych. Co je wyróżnia?
Suchy olejek do opalania jest popularnym wyborem, ponieważ:
- charakteryzuje się nietłustą formułą, szybko się wchłania pozostawiając skórę gładką i suchą, w przeciwieństwie do innych rodzajów produktów opalania,
- jest lekki, nie pozostawia tłustej warstwy na skórze, nie klei się, nie pozostawia śladów na ubraniach,
- szybko się wchłania, łatwo rozprowadza,
- jest łatwy w aplikacji, ponieważ zwykle jest dostępny w formie sprayu,
- zapewnia intensywne nawilżenie, ponieważ zawierają oleje roślinne czy witaminy, które pomagają zachować odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
Regularne stosowanie suchego olejku do opalania może pomóc w utrzymaniu skóry miękkiej, gładkiej i nawilżonej przez cały okres opalania.
Niektóre olejki do opalania zawierają też drobinki brokatu lub pigmenty brązujące, które podkreślają opaleniznę, nadając skórze efekt błysku. W niektórych olejkach do opalania są również substancje, które przyspieszają bądź utrwalają opaleniznę.
3. Jak prawidłowo aplikować suchy olejek do opalania?
Aby zapewnić równomierne pokrycie skóry suchym olejkiem do opalania, należy przestrzegać kilku zasad. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Ta powinna być sucha i czysta, bez kosmetyków, które mogłyby wpłynąć na wchłanianie olejku.
Jeśli olejek znajduje się w sprayu lub aerozolu, należy go wstrząsnąć przed użyciem, by składniki równomiernie się połączyły. Następnie, trzymając opakowanie ok. 20 cm od skóry, trzeba rozpylić olejek na ciało, które będzie miało kontakt z promieniami słońca (nie stosuj zbyt dużej ilości olejku w jednym miejscu, aby uniknąć plam). Potem wystarczy rozprowadzić olejek po skórze na ręce, nogi, plecy, ramiona, brzuch i inne części ciała.
Przed wyjściem na słońce lub ubraniem się, dobrze jest zostawić chwilę preparat na skórze do wyschnięcia. Po zakończeniu aplikacji olejku trzeba umyć ręce.
4. Jak wybrać najlepszy olejek do opalania?
Jak wybrać suchy olejek do opalania, by działał efektywnie? Kluczowy jest jego skład. Warte uwagi są produkty zawierające naturalne składniki, takie jak oleje roślinne (np. olej arganowy, olej kokosowy, olej z awokado lub olej z pestek winogron) oraz antyoksydanty (np. witamina E) aloes czy kwas hialuronowy, które dbają o odpowiedni poziom nawilżenia skóry podczas opalania. Upewnij się, że produkt jest bezpieczny i zgodny z przepisami, posiada certyfikaty.
Ogromne znaczenie ma również poziom ochrony przeciwsłonecznej, od którego zależy skuteczność produktu w blokowaniu szkodliwych promieni UV. Zaleca się wybieranie produktów o SPF 30 lub wyższym, gwarantującym optymalną ochronę (dobrym wyborem jest zarówno suchy olejek do opalania SPF 30, jak i suchy olejek do opalania SPF 50).
Niektóre produkty mogą zawierać naturalne olejki eteryczne lub zapachowe, dzięki czemu kosmetyki są przyjemne w aplikacji. Warto wybrać aromat, który jest atrakcyjny, nie drażni.