Dermaplaning – zalecenia, efekty, wskazania i przeciwwskazania
Dermaplaning to zabieg kosmetyczny, który polega na usunięciu warstwy rogowej naskórka oraz włosków przy użyciu skalpela. Jego efektem jest złuszczenie skóry, a dodatkową korzyścią usunięcie meszku z twarzy. W rezultacie skóra staje się gładsza, młodsza i bardziej promienna. Jakie są zalecenie, wskazania i przeciwwskazania?
1. Co to jest dermaplaning?
Dermaplaning, inaczej dermabrazja manualna lub epiderma med-planing, jest nieinwazyjnym zabiegiem kosmetycznym polegającym na manualnym usunięciu warstwy rogowej naskórka z jednoczesną depilacją przy użyciu specjalnego ostrza chirurgicznego (skalpel do dermaplaning).
Jego działanie jest zbliżone do mikrodermabrazji, peelingu medycznego i eksfoliacji kwasami. Na czym polega dermaplaning? Obrazowo rzecz ujmując jest to zeskrobywanie martwych komórek skóry oraz włosków przy pomocy skalpela chirurgicznego (może to wyglądać groźnie, ale jest bezbolesne). Podczas zabiegu delikatnie przesuwa się ostrze po skórze, zbierając martwe komórki naskórka, zaskórniki i drobne włoski.
2. Dermaplaning przed i po, czyli efekty
Dermabrazja manualna twarzy trwa do 60 minut. Efekt jest natychmiastowy. Czego można się spodziewać?
Skóra po zabiegu dermaplaning jest skóra:
- oczyszczona,
- gładsza,
- jaśniejsza,
- młodsza,
- zrewitalizowana,
- z bardziej równomierną pigmentacją (zabieg może zminimalizować i zmniejszyć przebarwienia),
- zwiększonym napięciem i młodzieńczym blaskiem.
To zasługa zeskrobania zarówno martwych komórek, jak i drobnych włosków (tzw. meszku). Po zabiegu meszek odrasta znacznie wolniej, ale nie jest on ani grubszy ani ciemniejszy.
Co ważne, zabieg zwiększa wchłanianie i skuteczność nakładanych na skórę produktów oraz trwałość makijażu. Ponadto poprawia skuteczność innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Dermaplaning pobudza także produkcję kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiadających za jędrność i elastyczność skóry. Oznacza to, że zabieg ma działanie odmładzające, redukuje drobne zmarszczki i blizny.
Choć efekt zabiegu jest widoczny od razu po zabiegu, nie jest stały. By go utrzymać, dermaplaning należy powtarzać co 3 – 4 tygodnie. Cena za jeden zabieg wynosi od 150 do 400 zł, co zależy od gabinetu.
3. Wskazania i przeciwwskazania
Zabieg jest nieinwazyjny i bardzo efektywny. Sprawdza się przy cerze matowej, poszarzałej, tłustej, z nadmiarem warstwy rogowej, z rozszerzonymi porami oraz zmagającej się z pierwszymi oznakami starzenia.
Dermaplaning jest doskonały dla osób borykających z trądzikiem, jak i bliznami trądzikowymi. Zaleca się ją także do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, suchej i alergicznej, która źle znosi złuszczanie chemiczne.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są:
- choroby nowotworowe,
- aktywny trądzik,
- uczulenie na nikiel,
- przerwanie ciągłości skóry w okolicy zabiegowej, czyli rany na skórze,
- skóra poddana zabiegowi złuszczającemu (konieczny odstęp minimum 2 tygodnie),
- stosowanie lasera w tej samej okolicy zabiegowej (niezbędny odstęp 2-4 tygodni),
- padaczka i inne niektóre choroby neurologiczne,
- nieuregulowana cukrzyca.
Dermaplaning można wykonywać u kobiet ciężarnych i karmiących.
4. Zalecenia przed zabiegiem
Jak się przygotować do dermabrazji manualnej? Przez 2 tygodnie przed wizytą nie można depilować skóry woskiem, maszynką czy poddawać się epilacji laserem.
Na kilka dni przed zabiegiem (od 5 do 7) nie należy stosować substancji złuszczających, w tym kwasów AHA, BHA, peelingów chemicznych i enzymatycznych oraz retinoidów.
5. Dermaplaning – wady i powikłania
Warto pamiętać, że bezpośrednio po oczyszczaniu twarzy skalpelem u osób ze skórą wrażliwą po zabiegu skóra może być lekko czerwona. U osób z normalnym typem cery zaczerwienienia mogą zniknąć nawet w ciągu kilku godzin.
To dlatego tak ważne jest nawilżanie i ochrona skóry. Wskazany jest krem oraz bogaty w kwas hialuronowy serum i tonik. Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu nie można się opalać, a przez 4 tygodnie stosować wysokie filtry przeciwsłoneczne (minimum 30+ SPF).
Inne wady i skutki uboczne mogą być związane z podrażnieniem skóry, a nawet infekcjami w przypadku użycia niesterylnego ostrza. Zastosowanie dermaplaningu podczas zmagania się z oparzeniami słonecznymi, aktywnym trądzikiem, łuszczycą lub egzemą może doprowadzić do pogorszenia tych problemów skórnych.
6. Dermaplaning w domu?
Dermaplaning można wykonać samodzielnie, przy czym pierwszy zabieg warto wykonać u specjalisty, aby zapoznać się z procedurą. Jak wykonać dermaplaning w domu?
W przeciwieństwie do zabiegu wykonywanego w gabinecie kosmetycznym, użyć nie skalpela, a składanego ostrza do wyrównywania brwi. To rozwiązanie bezpieczniejsze.