Trwa ładowanie...

Ukąszenia owadów - objawy, dezynfekcja, domowe sposoby, suplementy

Domowe sposoby na ukąszenia owadów to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy mamy do czynienia z niegroźnymi owadami, takimi jak komary, mrówki czy pszczoły. Postępowanie osoby ukąszonej polega wtedy przede wszystkim na łagodzeniu bólu, swędzenia bądź opuchlizny wywołanej przez ugryzienie owada. Niezwykle ważne jest jednak obserwowanie pojawiających się objawów. Warto pamiętać, że niektóre owady mogą przenosić choroby, a ukąszenie innych może wywołać wstrząs anafilaktyczny u osób uczulonych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Owady kąsające najczęściej

1.1. Komary i meszki

Jak sami dobrze wiemy, komary i meszki najczęściej pojawiają się, gdy za oknem jest ciepło i wilgotno. Szczególnie dużo można ich spotkać na terenach niedaleko lasów i jezior. Zazwyczaj ukąszenie przez nie wiąże się z powstaniem niewielkiego zaczerwienienia i obrzęku z umiarkowanym świądem.

W ostatnich latach obserwuje się coraz większe zagrożenie związane z ukąszeniem przez meszki, które pojedynczo nie stanowią poważnego zagrożenia, ale ponieważ zazwyczaj atakują masowo, mogą stać się przyczyną stanu zagrażającego zdrowiu.

Mimo że są to niepozorne owady, dużo mniejsze od komarów, mogą dotkliwie pokąsać, wywołać silną reakcję alergiczną oraz przyczynić się do powstania silnego stanu zapalnego zmuszającego do skorzystania z pomocy lekarskiej.

W celu zabezpieczenia się przed pokąsaniem możemy użyć szeroko dostępnych na naszym rynku repelentów bądź sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, tj. nasmarowanie ciała olejkiem cytrynowym (komary) czy waniliowym (meszki). Ponadto przed wycieczką warto pozażywać przez kilka dni kompleks witaminowy zawierający witaminy z grupy B. Udowodniono, że podczas jego zażywania organizm wydziela odstraszający dla owadów zapach.

Jak sobie natomiast radzić, gdy wszystkie metody ochronne zawiodą? Istnieje kilka sposobów, poczynając od zastosowania metod naturalnych, tj. przyłożenie zimnego okładu czy użycie wybielacza 1 miarka na 9 miarek wody.

1.2. Osa, pszczoła i szerszeń

Ukąszenie przez szerszenia jest niezwykle niebezpieczne. W przeciwieństwie do osy czy pszczoły, często owad ten atakuje bez powodu. Jad szerszenia rozprzestrzenia się poprzez krew i nierzadko atakuje mięśnie i prowadzi do uszkodzenia nerek.

Oprócz zaczerwienienia skóry i obrzęku w miejscu ukłucia, pojawiają się objawy ogólne takie jak gorączka, dreszcze, duszność i ból w klatce piersiowej. Domową metodą jest przyłożenie okładu z roztworu octu.

Gdy ukłuje nas osa bądź pszczoła, podstawowym zachowaniem powinna być próba usunięcia żądła poprzez wyssanie go z rany. Po usunięciu żądła należy ranę przemyć i przesmarować kremem zmniejszającym uczucie świądu, pieczenia, redukującym odczyn pozapalny i zabezpieczającym przed szerzeniem się stanu zapalnego.

Podobnie jak w przypadku komarów, uważa się, że przyjmowanie kompleksu witaminy B odstrasza pszczoły i osy. W przeciwieństwie do pszczół, które zaraz po użądleniu giną, osy mogą ukłuć wielokrotnie, za każdym razem opróżniając wypełniony jadem zbiorniczek.

Miejsce po ukłuciu boli, jest zaczerwienione i obrzęknięte, a w centralnej części rany pojawia się mały pęcherzyk. Jad osy zawiera w swym składzie substancję wyzwalającą rozpad krwinek czerwonych oraz drażniącą zakończenia nerwowe.

W miejscu po ukąszeniu należy przykładać zimne okłady z wody bądź lodu w celu zmniejszenia obrzęku i zniwelowania uczucia świądu. Gdy świąd jest uporczywy, można przesmarować ranę maścią hydrokortyzonową, a następnie maścią antybiotykową w celu zabezpieczenia przed wtórnym nadkażeniem bakteryjnym. Jeśli osoba ukąszona ma silne objawy alergiczne, powinna zgłosić się do lekarza.

1.3. Kleszcz

W przeciwieństwie do pozostałych owadów, kleszcz, zanim wryje się w skórę, znieczula miejsce wkłucia, tak że często dopiero po dłuższym czasie stwierdzamy jego obecność. Dzięki szczękoczułkom chwyta skórę i wysysa krew. Kiedy już się naje, odpada od skóry.

W ostatnich latach coraz głośniej jest o chorobach przenoszonych przez kleszcze. Należy do nich m.in. borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Po każdym powrocie z lasu należy rozebrać się do naga i dokładnie obejrzeć ciało.

W przypadku stwierdzenia obecności kleszcza trzeba jak najprędzej go usunąć poprzez chwycenie jego główki pęsetą. Po usunięciu kleszcza miejsce po wkłuciu należy zdezynfekować. Jeśli usunięcie kleszcza w całości nie powiedzie się lub gdy po jego usunięciu utrzymuje się zaczerwienienie, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Tak jak w przypadku profilaktyki przed ukąszeniem żmii, podstawą jest odpowiedni ubiór. Długie spodnie i rękawy bluzy oraz czapka na głowie mogą skutecznie zabezpieczyć przed niechcianym gościem. Na rynku polskim dostępna jest także szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Już po drugiej jej dawce staje się skuteczna.

1.4. Jadowita żmija

Jedynym jadowitym wężem występującym w naszym regionie geograficznym jest żmija zygzakowata. Po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą, na skórze pozostają dwa czerwone ślady. Po pewnym czasie dołączają się objawy, tj. ból, zaczerwienienie i obrzęk.

Taką osobę należy niezwłocznie zawieźć do szpitala i najpóźniej do 6 godzin po ukąszeniu podać specjalnie przygotowaną surowicę. W drodze do szpitala należy zadbać o miejsce ukąszenia poprzez owinięcie go bandażem elastycznym i umieszczenie zranionej kończyny poniżej poziomu serca.

Takie postępowanie ma zabezpieczyć przed zbyt szybkim szerzeniem się jadu po organizmie. Jad żmii jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci. Wybierając się zatem na wycieczkę do lasu czy na łąkę, należy się odpowiednio ubrać, czyli włożyć spodnie z długimi nogawkami oraz buty, najlepiej za kostkę.

Należy pamiętać, że w przypadku ukąszenia przez jad żmii, nie należy próbować usuwać go z rany przez wysysanie go ustami. Należy w miarę możliwości spowolnić pracę serca, aby jak najdłużej opóźniać dostanie się krwi z jadem do serca.

Po otrzymaniu surowicy należy pamiętać o właściwym zadbaniu miejsca po wkłuciu. Należy zabezpieczyć je przed nadkażeniem, które może skutkować rozszerzeniem się stanu zapalnego na otaczające tkanki.

2. Objawy ukąszeń owadów

W miejscu ukąszenia powstaje zazwyczaj zaczerwienienie i obrzmienie uszkodzonej powierzchni skóry. Nierzadko dołącza się do tego świąd, pieczenie oraz ból. Objawy mogą utrzymywać się od 24 do 48 godzin. Jeśli jednak trwają dłużej bądź pojawiają się objawy ogólne, tj. duszność, podwyższona temperatura ciała, zawroty głowy, osłabienie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Stopień zagrożenia dla organizmu w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju owada, który nas ukąsił. Poczynając od komara, kiedy oprócz zaczerwienienia i świądu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, kończąc na ukąszeniu przez pszczołę, osę czy szerszenia, na których jad możemy być uczuleni.

Stanem zagrożenia życia może być ukąszenie przez owady w okolicy ust, gardła czy języka. Powstający obrzęk może stać się przyczyną zamknięcia drożności dróg oddechowych i w konsekwencji uduszenia.

W przypadku uczulenia na jad owada oprócz reakcji anafilaktycznej, częstym objawem jest wysypka i zaczerwienienie na całym ciele. W obu wymienionych sytuacjach taka osoba powinna jak najszybciej udać się do lekarza w celu otrzymania należnej pomocy.

2.1. Dezynfekcja po ukąszeniu

W przypadku ukąszenia przez owada niezwykle ważne jest oczyszczenie miejsca ukąszenia. Do tego celu można wykorzystać czystą wodę z mydłem. W ten sposób pozbędziemy się jadu lub toksyny wstrzykniętej przez owada, dzięki czemu złagodzimy dolegliwości takie jak: opuchlizna, swędzenie, pieczenie i ból.

Jeśli ukąsiła nas pszczoła lub osa, powinniśmy sprawdzić, czy nie pozostawiła po sobie żądła. Usunięcie żądła jest konieczne, gdyż pozostawione w skórze sprawia nam ból oraz pieczenie.

Żądło można usunąć samemu, wystarczy wyjąć je kosmetyczną pincetą, następnie przemyć miejsce wodą z mydłem. Na koniec trzeba nanieść na około 20 minut sodę oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie.

Do domowych metod stosowanych na zmiany po ukąszeniach przez owady należy przykładanie zimnych okładów, cebuli, natarcie miejsca ukąszenia sokiem z cytryny, roztartą natką pietruszki. Ponadto skuteczny jest wyciśnięty sok ze świeżych liści babki lancetowatej czy szałwii oraz przykładanie rozgniecionego liścia białej kapusty.

3. Środki na ukąszenia owadów

Domowe sposoby na ukąszenia owadów to przede wszystkim preparaty stosowane miejscowo. Substancje i środki, które pomogą w łagodzeniu dolegliwości związanych z ukąszeniami owadów to między innymi:

 • lód – przyłożony do ranki znieczuli miejsce ukąszenia, a tym samym złagodzi ból i swędzenie oraz zmniejszy opuchliznę;
 • olejek lawendowy – działa odkażająco, jednocześnie łagodząc swędzenie;
 • krem nagietkowy – ma właściwości antyseptyczne, zapobiega infekcjom ranki oraz łagodzi opuchliznę, świąd i pieczenie;
 • żel na ukąszenia z aloesem – zapobiega podrażnieniu skóry w miejscu ukąszenia owada, zaleca się go szczególnie w przypadku ukąszeń u dzieci, gdyż mają one skłonność do rozdrapywania takich zmian;
 • pasta do zębów – mięta zawarta w paście do zębów działa kojąco na miejsce ukąszenia owada, wiele osób twierdzi, iż smarowanie ukąszenia pastą daje lepsze rezultaty niż maści i kremy kupowane w aptekach;
 • zsiadłe mleko – skutecznie zminimalizuje świąd towarzyszący ukąszeniom przez komary i meszki.

Inne środki pomocne w leczeniu objawów ukąszenia owadów to:

 • olejek z drzewa herbacianego,
 • ocet jabłkowy,
 • świeży sok z ananasa,
 • witamina E w kapsułce podana miejscowo,
 • rumianek,
 • zielona herbata,
 • werbena,
 • tymianek,
 • szałwia.

Aby nie dopuścić do ukąszenia przez owady, można wypróbować tradycyjne sposoby. Jeżeli w ciało wetrzemy olejek goździkowy, możemy być niemal pewni, że komary nas nie ukąszą. Z kolei olejek waniliowy sprawi, że meszki będą nas omijały.

4. Suplementy diety na ukąszenia owadów

Za stan zapalny następujący w wyniku reakcji na ukąszenie owada odpowiada histamina. Naturalnymi substancjami blokującymi receptor histaminowy są między innymi witamina C i należąca do flawonoidów kwercetyna.

Doustne przyjęcie tuż po ukąszeniu owada preparatów zawierających obie te substancje pomoże w złagodzeniu dolegliwości związanych ze stanem zapalnym. Ukąszenia owadów są z reguły niegroźne, a dolegliwości, jakie wywołują, szybko mijają.

Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku ukąszeń kleszczy, gdyż mogą one wywoływać boreliozę. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza i przeprowadzenie badania w kierunku tej choroby.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.