Trwa ładowanie...

Kwas ferulowy – zastosowanie, efekty i właściwości

Avatar placeholder
24.05.2022 16:34
Kwas ferulowy występuje naturalnie w ziarnach kawy
Kwas ferulowy występuje naturalnie w ziarnach kawy (Adobe Stock)

Kwas ferulowy to organiczny związek chemiczny, pochodna kwasu cynamonowego. Można go znaleźć zarówno w warzywach, drzewach iglastych i ziołach, jak i kosmetykach. To składnik wielu produktów pielęgnacyjnych czy preparatów przeciwsłonecznych. Stosuje się go także w czystej postaci – tak w gabinecie kosmetycznym, jak i w domu. Jakie właściwości ma kwas ferulowy?

spis treści

1. Co to jest kwas ferulowy?

Kwas ferulowy to kwas 4-hydroksy-3-metoksycynamonowy, pochodna kwasu cynamonowego. Jest rozpuszczalny w glikolu roślinnym i alkoholu etylowym, słabo rozpuszcza się w wodzie.

Substancja naturalnie występuje w wielu roślinach, ich nasionach, liściach oraz korze. Można go znaleźć w burakach ćwikłowych, szpinaku i kapuście, ziarnach kawy, korze wierzby, a także w nasionach pszenicy, owsa i ryżu.

Zobacz film: "Skóra jędrna jak siedem lat temu? Sprawdzam Protinol™ – rewolucyjny składnik Avon"

2. Właściwości i efekty działania kwasu ferulowego

Kwas ferulowy jest ceniony w kosmetyce, która docenia go za działanie hamujące procesy starzenia skóry. Substancja odgrywa kluczową rolę w kuracjach anti-aging. Jest silnym antyoksydantem.

Po kwas ferulowy powinny sięgać osoby, którym zależy na młodym wyglądzie skóry, a ich bolączką są oznaki jej starzenia: wiotka, poszarzała cera ze zmarszczkami i twarz, która straciła owal. Docenią go konsumenci z cerą dojrzałą, wymagającą rewitalizacji, nawilżenia i rozjaśnienia.

Jakie są właściwości kwasu ferulowego? Okazuje się, że:

  • Minimalizuje szkodliwość negatywnego działania czynników zewnętrznych. Chroni skórę przed smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.
  • Absorbuje promieniowanie UVA oraz UVB, odbudowuje uszkodzenia spowodowane fotostarzeniem.
  • Neutralizuje wolne rodniki, które negatywnie oddziałują na DNA komórek, a tym samym przyśpieszają proces starzenia się skóry. Eliminuje tym samym jedną z przyczyn zmarszczek i wiotczenia skóry.
  • Pobudza syntezę włókien elastynowych i kolagenowych, które biorą udział w procesach naprawczych i odbudowie naskórka. Przyczynia się więc bezpośrednio do odmłodzenia wyglądu skóry.
  • Pomaga skórze bronić się przed skutkami nieodpowiedniej diety, stresu czy zmęczenia.
  • Pomaga walczyć z przebarwieniami, zaczerwienieniami i innymi niedoskonałościami skóry. Kwas ferulowy zaliczany jest, obok kwasu askorbinowego, arbutyny i retinolu, do inhibitorów tyrozynazy, enzymu odpowiedzialnego za aktywność melanocytów, to jest komórek wytwarzających pigment w skórze.
  • Działa przeciwzapalnie (sprawdzi się w pielęgnacji cery ze skłonnością do podrażnień i tworzenia się stanów zapalnych). To dlatego z jego dobroczynnych właściwości skorzysta cera trądzikowa i łojotokowa. Kwas ferulowy redukuje wypryski oraz wspiera regenerację i proces gojenia się skóry.
  • Zapobiega utracie gęstości skóry, a i ją nawilża.

Podobnie jak inne kwasy, także kwas ferulowy wykazuje działanie złuszczające martwy naskórek, dzięki czemu oczyszcza skórę oraz odświeża jej wygląd i pomaga redukować niedoskonałości.

Można powiedzieć, że kwas ferulowy poleca się kobietom i mężczyznom, którzy chcą troszczyć się o skórę kompleksowo. Regularne stosowanie substancji sprawia bowiem, że skóra wygląda młodziej i zdrowiej, jest jędrna i elastyczna, pozbawiona przebarwień i innych niedoskonałości.

3. Zastosowanie kwasu ferulowego

Kwas ferulowy to substancja aktywna, którą można znaleźć w produktach do pielęgnacji skóry twarzy: kremach przeciwzmarszczkowych, peelingach do ciała, preparatach do skóry łojotokowej i trądzikowej (najpopularniejsze produkty to serum z kwasem ferulowym czy krem z kwasem ferulowym). To również składowa preparatów przeciwsłonecznych (z uwagi na zdolność absorbowania promieniowania słonecznego UVB i UVA).

Można go również wykorzystywać w czystej postaci zarówno w gabinetach kosmetycznych, jak i w domu (do zabiegów domowych). Można go stosować jako maseczkę lub peeling enzymatyczny. Zalecane stężenie wynosi 0,5 do 1%.

Bardzo często kwas ferulowy pojawia się wraz z kwasem hialuronowym oraz witaminą C i E, ponieważ wspomaga ich działanie, a i pozytywnie wpływa na ich stabilność. Co ważne, substancję można stosować niezależnie od pory roku.

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Kwas ferulowy, choć jest uznawany za substancję łagodną i bezpieczną, nie jest polecany kobietom w ciąży oraz karmiącym. Przeciwwskazaniem są również znaczne podrażnienia skóry, a także zażywanie leków i preparatów leczniczych na bazie witaminy A. Ostrożność należy zachować w przypadku cery wrażliwej i skłonnej do alergii.

Po zabiegu z użyciem kwasu ferulowego trzeba unikać nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosowania peelingów i zabiegów złuszczających skórę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze