Trwa ładowanie...

Laser frakcyjny a łysienie plackowate – zastosowanie i efekty

Avatar placeholder
17.05.2023 14:27
Laser frakcyjny a łysienie plackowate to zagdanienie, które może zainteresować osoby zmagające się z utratą włosów
Laser frakcyjny a łysienie plackowate to zagdanienie, które może zainteresować osoby zmagające się z utratą włosów (Adobe Stock)

Laser frakcyjny a łysienie plackowate to kwestia, która znajduje się w centrum zainteresowania wielu osób, które szukają skutecznej metody pozwalającej na pozbycie się problemu z włosami, ściślej mówiąc ich brakiem. Co to jest laser frakcyjny? Jakie są inne wskazania do jego stosowania?

spis treści

1. Laser frakcyjny a łysienie plackowate

Laser frakcyjny a łysienie plackowate – czy ta metoda leczenia choroby jest skuteczna? Okazuje się, że tak. Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) to schorzenie, objawem którego są plackowate, pozbawione włosów obszary na głowie. Inne symptomy to ból, obrzęk i rumień czy też świąd. Zmiany mogą mieć charakter przejściowy lub stały, przy czym postęp choroby może prowadzić do utraty owłosienia skóry głowy, brwi, rzęs czy włosów łonowych.

Wypadanie włosów w przebiegu łysienia plackowatego jest związane z tym, że układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe i wywołuje zapalenie. Choroba często towarzyszy takim schorzeniom autoimmunologicznym jak bielactwo, Hashimoto, AZS (atopowe zapalenie skóry) czy cukrzyca typu 1. Jej przyczyną może też być przewlekły stres, zaburzenia hormonalne czy niedobory mikroelementów. Przypadłość bywa dziedziczona.

Zobacz film: "Tajemnicza choroba polskiej sprinterki. Objawia się okresowym wypadaniem włosów"

Ponieważ łysienie plackowate jest bardzo uciążliwe, rzutuje bowiem na komfort życia i samopoczucie, bardzo ważne jest znalezienie skutecznego sposobu na pozbycie się problemu. Pomocne są zabiegi z wykorzystaniem mezoterapii mikroigłowej lub igłowej, karboksyterapia, terapia osoczem bogatopłytkowym, także zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego.

2. Co to jest laser frakcyjny?

Laser frakcyjny to nowoczesne urządzenie, które wywołuje zamierzone i kontrolowane uszkodzenia komórek skóry, co pobudza naturalne procesy odbudowy. Jak to działa?

Emitowana przez laser energia świetlna jest pochłaniana przez obecną w skórze wodę. Ta po podgrzaniu odparowuje, a w konsekwencji działania wysokiej temperatury komórki ulegają uszkodzeniu. Jednocześnie zostają zainicjowane procesy regeneracyjne, tworzą się nowe włókna kolagenowe.

W kosmetyce wykorzystuje się dwa rodzaje laserów frakcyjnych. To:

  • Laser ablacyjny (ablative fractional lasers, AFL), który powoduje uszkodzenia zarówno wewnątrz, jak i na powierzchni skóry. Oznacza to, że mikroskopowe strefy leczenia obejmują naskórek i skórę właściwą. Po zabiegu ta silnie się złuszcza.
  • Laser nieablacyjny (nonablative fractional lasers, NAFL), który powoduje mikrouszkodzenia wewnątrz skóry. Nie narusza jej warstwy zewnętrznej, pozostawia nienaruszoną warstwę rogową naskórka.

3. Laser frakcyjny a łysienie plackowate – efekty

Efekty zastosowania lasera frakcyjnego na łysienie plackowate są widoczne już po pierwszym zabiegu, jednak osiągnięcie optymalnego rezultatu może wymagać serii kilku zabiegów wykonanych w odstępie 3-4 tygodni. Warto pamiętać, że zagęszczenie czy porost włosów w miejscach objętych łysieniem trwa do kilku miesięcy i związane jest z normalnym cyklem wzrostu włosa.

Rezultatem zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego jest:

  • lepsza jakość skóry, lepsze ukrwienie i dotlenienie skóry oraz przydatków,
  • migracja komórek naprawczych,
  • intensywna produkcja elastyny i kolagenu,
  • uwalnianie czynników wzrostu z neutrofili,
  • inicjowanie szlaków przekaźnikowych, które uruchamiają podziały komórek macierzystych,
  • pobudzenie cebulki włosowej.

4. Laser frakcyjny – łysienie plackowate i inne wskazania

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego to nie tylko łysienie plackowate, ale i:

Laser frakcyjny znajduje zastosowanie także w procesie regeneracji skóry. Wśród wskazań wymienia się:

5. Przeciwwskazania do zabiegu laserem frakcyjnym

Zabiegi z laserem frakcyjnym są skuteczne i bezpieczne, jednak nie każdy może z nich korzystać. Przeciwwskazanie stanowi:

Aby uniknąć skutków ubocznych i powikłań, przez dobę przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu. Nie wolno też stosować kosmetyków i toników na bazie alkoholu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze