Trwa ładowanie...

Masaż - rodzaje i narzędzia. Łóżka i fotele do masażu

Masaż - rodzaje i narzędzia. Łóżka i fotele do masażu
Masaż - rodzaje i narzędzia. Łóżka i fotele do masażu (123RF)

Masaż jest niewątpliwie bardzo przyjemnym zabiegiem, ale ma także leczniczą moc. Dzięki niemu możemy pozbyć się napięcia w mięśniach, zredukować skutki stresu, a także odprężyć się i pozytywnie nastawić na kolejne dni. Masaż można wykonać na wiele sposobów - wykorzystując własne dłonie, pomoc fizjoterapeuty, a także specjalne fotele lub łóżka nefrytowe.

spis treści

1. Masaż przy pomocy dłoni

Receptory w naszych dłoniach mogą odbierać wiele zróżnicowanych bodźców ze środowiska zewnętrznego. Dzięki temu możemy zbierać informacje o otaczającym nas świecie. Receptory znajdujące się na dłoni, poprzez dotyk mogą dać nam informację o kształcie, konsystencji czy fakturze dotykanego przez nas przedmiotu. Możemy też poznać jego temperaturę oraz ciężar.

Dłoń fizjoterapeuty, która dodatkowo dzięki doświadczeniu i ciągłej stymulacji jest znacznie lepiej wytrenowanym odbiornikiem bodźców, daje możliwość wnikliwej oceny stanu zdrowia pacjenta. A co za tym idzie, daje możliwość ukierunkowanej na przyczynę terapii.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Dzięki temu leczenie może być dobrane indywidualnie do każdego pacjenta. Intensywność masażu może być zmienna i adekwatna do tego, co dzieje się z poszczególnymi mięśniami. Daje możliwość kontrolowania na bieżąco zmian zachodzących w organizmie i reagowania przez terapeutę niemal natychmiast.

Istnieje wiele badań, które dowodzą, że dotyk jest zbawienny dla naszego organizmu – zarówno dla ciała, jak i ducha. Dotyk obniża bowiem poziom hormonu związanego z reakcją na stres, tj. kortyzolu, przy równoczesnym zwiększeniu produkcji tzw. hormonu szczęścia czy miłości – oksytocyny.

Wszystko to sprawia, że czujemy się lepiej, jesteśmy zrelaksowani, a to z kolei jest ważnym czynnikiem w procesie zdrowienia. Masaż dodatkowo powoduje lepsze dotlenienie poszczególnych tkanek, a w efekcie całego organizmu – lepiej nam się myśli, pracuje. Warto raz na jakiś czas udać się do fizjoterapeuty na masaż całego ciała. Wskazane jest, aby zabieg wykonywał człowiek, a nie maszyna. Masaż za pomocą urządzeń pozbawia nas na wstępnie wielu dodatkowych czynników, które mogą znaczenie polepszyć nasze samopoczucie.

2. Fotel do masażu

Wszelkie urządzenia do masażu, bardzo szeroko obecnie reklamowane, również mogą przynieść ulgę i zrelaksować nasze mięśnie. Choć nie można dobrać ich indywidualnie do pacjenta, mogą polepszyć samopoczucie. Najczęściej wykorzystuje się fotele do masażu. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż można je postawić w domu i korzystać, kiedy tylko mamy na to ochotę. Specjalna technologia pozwala na równomierne wprawianie w drgania całego ciała, masując przy tym wszystkie mięśnie.

Takie fotele do masażu do spory koszt, niemniej warto w nie zainwestować, ponieważ mogą z niego skorzystać wszyscy domownicy. Czasem takie fotele dostępne są także w galeriach handlowych i profesjonalnych gabinetach odnowy.

3. Łóżko nefrytowe

Łóżka nefrytowe zapewniają doskonałą terapię zdrowotną. Podstawą ich działania są kamienie nefrytowe, których uzdrawiającą moc wykorzystuje medycyna Dalekiego Wschodu. Nefrytowe łóżka masujące są stosowane w szpitalach, sanatoriach, gabinetach rehabilitacji, klubach fitness, klubach sportowych, ośrodkach spa, a także w domach prywatnych. Korzystanie z łóżek nefrytowych zwiększa odporność organizmu, przyspiesza jego regenerację i pomaga mu zachować równowagę biologiczną.

3.1. Właściwości nefrytu

Łóżka nefrytowe bazują na właściwościach nefrytu. Minerał powstał w wyniku procesów metasomatycznych oraz związanych z techniką uskokową i oddziaływaniem ciśnień kierunkowych. Nefryt jest właściwie monominerałem, w którego skład wchodzą amfibolie wapniowo-żelazowo-magnezowe. Jego kolor może być różny, od barwy białej po ciemnozieloną. Z greckiego „nephros” oznacza nerkę. Starożytni byli przekonani, że nefryt leczy schorzenia nerek.

Nefryt służy do produkcji rolek masujących projektora wewnętrznego i półkul projektora ręcznego. W jego skład wchodzi wiele mikroelementów, na przykład cynk, selen, magnez, mangan, miedź. Powyższe pierwiastki dostarczone do organizmu pomagają zachować równowagę w funkcjonowaniu każdego narządu.

Już starożytni znali i wykorzystywali zdrowotne właściwości nefrytu. Obecnie połączono tę wiedzę z nowoczesnymi zabiegami zdrowotnymi, masażami, które pomagają leczyć schorzenia kręgosłupa i układu kostnego. Nefrytowe łóżko masujące służy do masażu kręgosłupa. Jego największymi zwolennikami są ludzie starsi, którym dokuczają stawy. Korzystanie z łóżka nefrytowego pozytywnie wpływa na schorzenia powiązane.

4. Łóżka nefrytowe a choroby kręgosłupa

Kręgosłup jest misternie wykonaną konstrukcją, umożliwiającą utrzymanie przez człowieka wyprostowanej postawy ciała. W jego skład wchodzą pojedyncze kości tworzące kręgi, a między nimi znajdują się dyski będące swoistymi amortyzatorami. Kręgosłup dzielimy na pięć zasadniczych części: szyjną, piersiową, lędźwiową, krzyżową i guziczną. Kręgosłup wzmacnia grupy mięśni i ścięgien.

Ludzie starsi często skarżą się na zmniejszenie możliwości ruchowych, sztywnienie i nieprawidłowe ustawienie poszczególnych kręgów. Czasami choroby kręgosłupa uniemożliwiają poruszanie się. Dzieje się tak zwłaszcza przy dyskopatii oraz przy rwie kulszowej, kiedy to promieniujący ból kręgosłupa całkowicie paraliżuje ruchy. Konieczna wówczas jest długotrwała rehabilitacja.

Osobom cierpiącym na dyskopatię zaleca się korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych oraz technik masażu. Jakość życia osób cierpiących na choroby kręgosłupa może ulec poprawie, jeśli będą korzystały z łóżek masujących. Wiadomo już od dawna, że masaż pozytywnie wpływa na organizm ludzki.

Dzięki delikatnemu rozciąganiu kręgosłupa we wnętrzu krążków międzykręgowych zostaje obniżone ciśnienie. Łóżko masujące rozluźnia mięśnie i ścięgna okołokręgosłupowe oraz przyczynia się do prawidłowego nastawienia kręgów. Masaż wzmacnia mięśnie grzbietu i pozwala zachować większą sprawność ruchową.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze