Łóżka i narzędzia nefrytowe do masażu – na co pomagają?
Łóżka i narzędzia nefrytowe do masażu stosuje się do wykonywania różnych zabiegów, tak w gabinetach kosmetycznych i SPA, jak i w domu. Na czym polega ich wyjątkowość i działanie? Jakich efektów można się spodziwać?
1. Czym są łóżka i narzędzia nefrytowe do masażu?
Łóżka i narzędzia nefrytowe do masażu, takie jak kamienie do masaży (gua-sha), rolki i wałki, są stosowane w gabinetach masażu, wellness i SPA, ale i szpitalach, sanatoriach, gabinetach rehabilitacji. Można z nich także korzystać w domowym zaciszu. Ceni się je ze względu na właściwości terapeutyczne, ale i estetykę. Wykonuje się je z nefrytu.
Co to jest nefryt i jakie ma właściwości? Nefryt jest rodzajem minerału z grupy krzemianów, złożony głównie z krzemianu magnezu i żelaza. To jeden z dwóch minerałów z grupy jadeitów, którą tworzy nefryt i jadeit. Ponieważ mają podobne właściwości, są ze sobą mylone. Początkowo obydwa uważano za ten sam minerał, który określano mianem jade, inaczej żad.
Nefryt jest jednym z najtwardszych naturalnych minerałów, odpornym na zadrapania i uszkodzenia. Występuje w różnych odcieniach zieleni, ale może także zawierać kolorowe domieszki, które wpływają na jego barwę. Często widać na nim pasy, plamy, wzory. Jego cechą charakterystyczną jest to, że szybko nagrzewa się do temperatury ciała.
Nefryt obecnie jest stosowany w jubilerstwie do tworzenia biżuterii, ale i w praktykach medycznych i terapeutycznych, takich jak masaż, medytacja czy terapia kamieniami.
2. Łóżka nefrytowe do masażu – właściwości i działanie
Zabiegi na łóżku nefrytowym, które jest wyposażone w panele z nefrytu lub wkłady nefrytowe przynoszą wiele korzyści dla zdrowia.
Na co pomaga łóżko nefrytowe? Okazuje się, że masaż na łóżku nefrytowym przede wszystkim:
- rozluźnia mięśnie i relaksuje ciało,
- usuwa stres, napięcie, poprawia jakość snu,
- pomaga utrzymać równowagę biologiczną,
- zwiększa odporność organizmu,
- przyspiesza regenerację organizmu, wzmacnia procesy odnowy tkanek,
- pobudza metabolizm komórkowy,
- tonuje stan zapalny, łagodzi ból, także bóle głowy i migreny, wspiera leczenie ran,
- pomaga oczyszczać organizm z toksyn,
- wpływa na redukcję wagi, pomagać leczyć otyłość,
- przyśpiesza krążenie krwi, normalizuje ciśnienie krwi/
3. Narzędzia nefrytowe do masażu – stosowanie i efekty
Na czym polega stosowanie nefrytowych narzędzi w pielęgnacji skóry?
Gładkie nefrytowe kamienie, które są podgrzewane i umieszczane na ciele lub wykorzystywane do wykonania masażu, pomagają złagodzić napięcie mięśniowe, usprawniają również przepływ energii. Podobnie działają nefrytowe rolki o cylindrycznym kształcie, które są wykorzystywane do masażu ciała.
Nefrytowe wałki do masażu twarzy, tak jak i kamienie gua-sha, są używane nie tylko do twarzy, ale również szyi i dekoltu. Wywołują efekt chłodzący. Ułatwiają wchłaniania substancji aktywnych obecnych w kosmetykach, co zwiększa skuteczność preparatów. Co więcej, optymalizują dostarczanie skórze tlenu i substancji odżywczych.
Narzędzia nefrytowe wykorzystuje się w rytuałach pielęgnacyjnych do poprawy krążenia krwi, redukcji obrzęków i zastojów limfy, stymulacji produkcji kolagenu (co może pomóc w zapobieganiu utracie jędrności i zmarszczkom), znoszenia napięcia mięśniowego. To może sprawić, że skóra staje się bardziej jędrna i mniej opuchnięta, gładka, o wyrównanym kolorycie i zdrowym wyglądzie.
Ponadto masaż za pomocą wałków i gua sha z nefrytu, ale i jadeitu, może pomóc w relaksacji mięśni twarzy, redukcji napięcia i stresu, co także może przyczynić się do poprawy wyglądu skóry.
Co więcej, według wielu specjalistów, kontakt z nefrytem uzupełnia niedobór mikroelementów, takich jak magnez, chrom, wapń, cynk, selen, żelazo, tytan, miedź, potas i sód oraz usuwa zbędne produkty przemiany materii.
4. Łóżko nefrytowe - przeciwwskazania
Pomimo tego, że łóżka i narzędzia nefrytowe do masażu są korzystne dla zdrowia i samopoczucia, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów z ich udziałem.
Łóżko z kamieniami nefrytowymi nie może być wykorzystywane przez kobiety w ciąży (zwłaszcza w pierwszych miesiącach) oraz osoby z gorączką i zmagające się z nadczynnością tarczycy lub innymi schorzeniami, które wywołują problemy z regulacją temperatury ciała.
Nefrytowe łóżko masujące kręgosłup nie jest dobrym pomysłem w przypadku rozpoznanej choroby serca lub poważnego schorzenia naczyniowego (w tym zakrzepica i ryzyko zakrzepicy).
Przeciwwskazanie do stosowania akcesoriów nefrytowych stanowią z kolei otwarte rany, oparzenia lub inne uszkodzenia ciała.