Ćwiczenia dla otyłych – zasady, kardio, ćwiczenia na siedząco, systematyczność
Nadwaga i otyłość są bardzo poważnym problemem. Nie tylko wpływają na nasz wygląd, ale przede wszystkim na funkcjonowanie organizmu. Walka z otyłością jest bardzo trudna, szczególnie jeżeli nie widzimy pożądanych efektów. Jak w takim razie pozbyć się zbędnych kilogramów. Warto sprawdzić ćwiczenia dla otyłych.
1. Jakich zasad powinni przestrzegać otyli podczas ćwiczeń
Zanim zaczniesz myśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów wiedz, że ćwiczenia dla otyłych to nie wszystko. Dużo lepszy efekt osiągniesz łącząc ćwiczenia dla otyłych z dobrze zbilansowana dietą.
Ćwiczenia dla otyłych przede wszystkim powinny być bezpieczne. Nie mogą być to ćwiczenia bardzo intensywne ponieważ mogą doprowadzić do bólu stawów, urazów, a nawet do zawału serca. Jeżeli BMI wynosi więcej niż 30, a my chcemy zadbać o swoje zdrowie sprawdźmy jakie są zasady ćwiczeń dla otyłych.
Ćwiczenia dla otyłych nie powinny obciążać stawów. Najlepszym rozwiązaniem dla osób otyłych będzie pływanie oraz aqua aerobik. Ćwiczenia te nie obciążają stawów oraz angażuja wiele grup mięśni.
Bardzo ważna zasadą podczas wykonywania ćwiczeń dla otyłych jest odpowiednie tętno. Powinno być ono na poziomie 60-70% tętna maksymalnego. Jak obliczyc tętno maksymalne? Od liczby 220 odejmujemy swój wiek. Jeżeli jednak tempo wykonywania ćwiczeń jest zbyt szybkie i szybko się męczysz warto zwolnić gdyż przyniesie to lepsze efekty wykonywanego ćwiczenia dla otyłych.
Osoby otyłe mają problem z wyborem treningu. Ważne jest, aby nie był to trening bardzo intensywny. Nieodpowiednie ćwiczenia dla otyłych to tabata czy zumba. Lepiej zacząc od delikatnych ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie lub przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej.
2. Trening kardio u ludzi otyłych
Trening kardio jest jednym z pierwszych ćwiczeń zalecanych osobom otyłym. Ćwiczenia kardio pomogą spalić tkankę tłuszczową. Inną zaletą tego rodzaju ćwiczenia dla otyłych jest wzmocnienie pracy serca. Zwiększa się przepustowość żył i polepsza praca układu krążenia.
Ćwiczenia dla otyłych powinny być dobrane do stopnia otyłości. Treningi należy rozpocząć od półgodzinnych spacerów 3-4 razy w tygodniu. Inne ćwiczenia dla otyłych, które można wykonywać w ramach treningu kardio to pływanie, jazda na rowerze, ćwiczenia na orbitreku, rowerek stacjonarny a także nordic walking
Osoby otyłe powinny zrezygnować z biegania ponieważ ten rodzaj aktywności fizycznej bardzo obciąża stawy. Bieganie powinno być wprowadzone po kilku miesiącach aktywności.
Zobacz także:
3. Ćwiczenia w pozycji siedzącej
Ćwiczenia siedzące są polecane osobom z otyłością olbrzymią. Pozwolą one przyzwyczaić organizm do wysiłku fizycznego. Ćwiczenia dla otyłych na siedząco powinny być wykonywane 3 razy w tygodniu przez 6 tygodni.
Na początek trzeba przeprowadzić rozgrzewkę i maszerować w miejscu przez ok. 5 minut. Następnie usiądź na krześle, wyprostuj kręgosłup, unieś głowę do góry i ściągnij barki. Będzie to pozycja wyjściowa do wykonywanych ćwiczeń.
Na początku wykonuj ruchy głową. Przekręcaj ją w prawą i lewą stronę. Kolejnym etapem ćwiczenia dla otyłych wykonywanego na siedząco będą ruchy barkami. Unieś barki i wykonuj nimi ruchy okrężne. Następnie do ćwiczenia włączamy ramiona. Wykonujemy nimi ruchy okrężne.
Po zakończeniu tych ćwiczeń opuszczamy ramiona wzdłuż tułowia i uginamy przedramiona tak aby przybliżyć dłonie do barków.
Podczas wykonywania ćwiczeń dla otyłych nie możemy zapomnieć o ćwiczeniach rozciągających. Pomocny będzie tutaj koci grzbiet.
4. Systematyczność ćwiczeń podstawą sukcesu
Systematyczność w ćwiczeniach dla otyłych jest podstawą sukcesu. Bardziej liczy się regularność niż intensywność treningów. Ćwiczenia dla otyłych powinny być wykonywane 3-5 razy w tygodniu. Minimalny czas ćwiczeń dla otyłych powinien wynosić 30 minut.
Trzeba ruszać się codziennie. Codzienne spacery będą dobrym uzupełnieniem treningów. Zamiast windy warto wybrać schody.