Trwa ładowanie...

Ma ją zaledwie 1 proc. populacji. To najrzadsza cecha wyglądu

Avatar placeholder
Dominika Najda 02.08.2024 11:47
Takie oczy ma zaledwie 1 proc. populacji
Takie oczy ma zaledwie 1 proc. populacji (Getty Images)

Każdy z nas może pochwalić się jakąś wyjątkową cechą, która nadaje mu unikalny wygląd. Dla jednych jest to znamię, dla innych charakterystyczny pieprzyk. Jednak jednym z najrzadszych znaków rozpoznawczych jest heterochromia.

spis treści

1. Heterochromia, czyli różnobarwne oczy

Różnobarwność tęczówki czyli heterochromia, jest niezwykle rzadką cechą. Zaledwie 1 proc. naszej populacji posiada oczy w dwóch różnych kolorach, co przekłada się na mniej niż 78 mln osób.

Heterochromia może obejmować różne obszary tęczówki, dlatego wymienia się różnobarwność centralną, kompletną oraz sektorową. O tej pierwszej mówimy, gdy oczy mają inny kolor w pobliżu granicy źrenic.

Zobacz film: "Brązowy kolor oczu ma związek z depresją"

Z kolei heterochromia sektorowa powoduje, że tylko część tęczówki jest innego koloru niż reszta. W przypadku heterochromii kompletnej, dana osoba ma czy w całkowicie różnych barwach.

Najczęstszą przyczyną różnobarwnych tęczówek jest genetyka. Wszystko więc zależy od stężenia i dystrybucji melaniny. Co ciekawe, cecha ta może być dziedziczona, ale również może zostać nabyta w wyniku urazu lub choroby.

@martagrzegorzak Oznaczaliście mnie pod tym, więc nie mogłam nie zrobić 🙊 Nie noszę soczewek 😊 #heterochromia #oczy #eyes ♬ original sound - Alex Turner 👩‍❤️‍💋‍👨

2. Skąd się bierze?

Nasz kolor oczu determinowany jest przez wiele różnych genów. Ogólne stężenie pigmentów, stosunek między nimi oraz sposób ich rozkładu odgrywają kluczową rolę w tym, jaką barwę będą miały nasze oczy.

Heterochromia często spowodowana jest przez chimeryzm, czyli zjawisko, gdy w jednym organizmie znajdują się komórki o dwóch różnych genotypach. Na szczęście stan ten jest niegroźny, a wiele osób w ogóle nie zdaje sobie z niego sprawy.

Przyczyną mogą być także choroby genetyczne - wrodzony zespół Hornera, zespół Waardenburga, piebaldyzm, choroba Hirschsprunga czy Zespół Parry'ego-Romberga.

Heterochromia może jednak pojawić się w późniejszym momencie życia. Zwykle wówczas przyczyną są urazy, stany zapalne lub choroby, w tym niektóre nowotwory, takie jak białaczka, chłoniak oraz neuroblastoma.

Kilka znanych osób może pochwalić się różnobarwnymi tęczówkami, a wśród nich znajduje się Jane Seymour, Kate Bosworth, Alice Eve, Christopher Walken, Jessica Cauffiel, Henry Cavill oraz Dan Aykroyd.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze