Trwa ładowanie...

Marszobieg – zasady, zalety, trening

Wbrew pozorom marszobieg nie jest wcale taką łatwą aktywnością fizyczną. Podczas marszobiegu można się solidnie zmęczyć i spalić dużo kalorii. Marszobieg jest sportem idealnym dla osób otyłych, jak i dla zaawansowanych sportowców. Jak zatem poprawnie trenować marszobieg i co daje naszemu organizmowi?

spis treści

1. Marszobieg – zasady

Rozpoczynając marszobieg, wykonujemy marsz w szybkim tempie. Po regularnych treningach marszobiegu proporcje marszu zaczynają się zmieniać i zaczyna dominować trucht, a następnie bieg przeplatany z marszem.

Zobacz film: "Polacy oszaleli na punkcie biegania. "Najważniejsze to się w tym zakochać""

Marszobieg może być świetnym treningiem dla osób, które chcą zacząć biegać. Rozpoczynając marszobieg, nie musimy od razu dodawać biegu. Na początku warto skupić się na samym maszerowaniu w szybkim tempie.

Można postawić sobie pewne cele i założenia, które chcemy osiągnąć. Warto założyć sobie pewien dystans, który chcemy pokonać albo czas, który chcemy poprawić, wtedy marszobiegi będą miały większe znaczenie.

Trenowanie marszobiegu powinno odbywać się regularnie. 3 razy w ciągu tygodnia będzie odpowiednie, jednak jak najbardziej można trenować częściej. Rozpoczynając każdy trening marszobiegu, nie można zapominać o rozgrzewce, a tuż po treningu dokładnie rozciągnijmy każdą partię mięśniową.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

Marszobieg to sport, podczas którego należy zadbać o poprawną postawę ciała. Tak samo, jak podczas biegu kręgosłup powinien być wyprostowany, a głowa patrzeć na wprost. Ręce na wysokości klatki piersiowej, co ułatwi nam maszerowanie i zaangażuje do pracy pozostałe mięśnie.

Podczas marszobiegu nie można doprowadzić do zadyszki. Warto jest utrzymywać tętno na stałym poziomie, a w razie wzrostu tętna, powoli je obniżać - spowalniając bieg czy marsz.

2. Marszobieg – zalety

Osoby zaawansowane w marszobiegu spalają dużą ilość kalorii, jednak te, które zaczynają marszobiegi, mogą spalać nieco mniej kalorii, z tego względu, że ich treningi na początku będą krótsze.

Marszobieg jest ćwiczeniem cardio, czyli mającym na celu spalać tkankę tłuszczową. Marszobieg można wykonywać także w formie interwałów, czyli przeplatać regularnie marsz z biegiem, wtedy kalorie będą spalane jeszcze po treningu.

Marszobieg bardzo dobrze służy osobom z nadwagą, osoby takie nie mogą wykonywać wzmożonej aktywności, żeby nie obciążać stawów, jednak marszobieg jest idealnym rozwiązaniem, właśnie dla tych osób. Trening marszobiegu nie narzuca posiadania dobrej kondycji, dlatego będzie dobrym treningiem dla każdego.

Musisz to wiedzieć

Podczas marszobiegu dotleniamy nasz organizm, wzmacniam mięśnie i stawy oraz poprawiamy swoją kondycję. Już po kilku treningach można odczuć efekty marszobiegu, stawy znaczniej mniej bolą, a z każdym treningiem jesteśmy w stanie pokonać więcej kilometrów.

3. Marszobieg – trening

Na początku zaczynamy od rozgrzania stawów i mięśni, aby nie doprowadzić do kontuzji. Kolejno przechodzimy do ćwiczenia właściwego – marszobiegu. Na początku naszej przygody z marszobiegiem możemy wykonywać 3 minuty biegu i 7 minut marszu, tak by trening trwał 30 minut. Taki stan możemy trzymać przez cały tydzień treningowy. W kolejnych tygodniach zmieniajmy proporcje i wykonujmy 4 minuty biegu i 6 minut biegania. Wydłużajmy czas biegania, a skracajmy czas maszerowania.

Po zakończonym treningu skupmy się na rozciąganiu mięśni.

Marszobieg – zasady, zalety, trening
Marszobieg – zasady, zalety, trening
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.