Masz wysuszone pięty? To może być objaw poważnej choroby
Pogoda sprzyja założeniu sandałów lub klapek, ale decydujesz się na trampki, by nie pokazywać światu swoich popękanych pięt? Zamiast chować stopy (i pogłębiać problem!), wybierz się do lekarza – wysuszone pięty mogą sygnalizować niedobory witaminowe lub poważne problemy zdrowotne. Jakie?
1. Pękająca skóra na piętach objawem choroby
Wysuszona i pękająca skóra na piętach może świadczyć o:
- reumatyzmie,
- łuszczycy,
- egzemie,
- atopowym zapaleniu skóry (AZS),
- cukrzycy,
- chorobach nerek,
- niedoczynności tarczycy,
- chłoniaku.
Jeśli nigdy wcześniej nie borykaliśmy się z wysuszonymi piętami, warto sprawdzić stan swojego organizmu pod kątem tych chorób. Nie oznacza to jednak, że są one jedynymi potencjalnymi przyczynami naszej dolegliwości!
2. Standardowe przyczyny wysuszonej skóry na piętach
Czynniki, które wpływają na wysuszenie skóry na piętach, można podzielić na mechaniczne i niemechaniczne. Do mechanicznych zalicza się przede wszystkim noszenie nieodpowiednio dobranego obuwia.
Obuwie, które jest zbyt ciasne lub wykonane z materiałów syntetycznych, może ograniczać oddychanie skóry i przyczyniać się do jej przesuszenia. Z kolei częste noszenie butów na wysokim obcasie może zwiększać nacisk na pewne części stopy, a więc prowadzić do lokalnych podrażnień i suchości skóry.
Szczególną uwagę na dobór odpowiedniego obuwia powinny zwrócić uwagę osoby z anomaliami w budowie stóp (np. płaskostopiem i haluksami), a także osoby z nadwagą lub w ciąży – dodatkowe kilogramy mogą zwiększać obciążenie stóp.
Do czynników niemechanicznych należy przede wszystkim niewłaściwa dieta, pozbawiona odpowiednich składników odżywczych, uboga w witaminę A. Pozostałe możliwe czynniki niemechaniczne to brak dbałości o odpowiednią higienę i pielęgnację stóp, nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi kosmetyczne, czynniki genetyczne oraz stosowanie leków na rozrzedzenie krwi.
3. Jak zadbać o stopy?
Aby zadbać o stopy, kluczowe jest spożywanie pokarmów bogatych w witaminę A i E oraz utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry – zarówno zewnętrznie, jak i od wewnątrz. Zaleca się także stosowanie regularnych kąpieli stóp w (naprzemiennie) ciepłej i zimnej wodzie. Taka praktyka poprawi nasze krążenie i będzie sprzyjać lepszemu odżywieniu tkanek.
Regularne, delikatne peelingi mogą dodatkowo wspomagać odnowę skóry i zapobiegać tworzeniu się twardych, suchych warstw na piętach. Zapomnijmy jednak o pumeksach, które są siedliskiem bakterii!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl