Trwa ładowanie...

Nieudane wypełnienie doliny łez – objawy, przyczyny i postępowanie

Avatar placeholder
20.09.2023 13:31
Nieudane wypełnienie doliny łez nie dość, że nie dodaje uroku, to i może wymagać konsultacji ze specjalistą.
Nieudane wypełnienie doliny łez nie dość, że nie dodaje uroku, to i może wymagać konsultacji ze specjalistą. (Adobe stock)

Nieudane wypełnienie doliny łez nie dość, że nie dodaje uroku, to i może wymagać konsultacji ze specjalistą. Zdarza się bowiem, że objawy związane z niepowodzeniem zabiegu są niebezpieczne. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków można temu zaradzić. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Jak wygląda nieudane wypełnienie doliny łez?

Nieudane wypełnienie doliny łez sprawia, że po zabiegu pod oczami pojawiają się obrzęki, grudki, czy sińce. Te nie dodają uroku. Cienie i worki po wypełnieniu doliny łez to jednak nie jedyny poważniejszy problem. Innym skutkiem ubocznym zabiegu jest niedokrwienie prowadzące do martwicy tkanek (dochodzi do niej, gdy preparat został podany do naczynia krwionośnego i je zatkał). Możliwy jest także efekt Tyndalla, czyli przeświecanie żelu przez tkanki.

Przyczyną nieudanego wypełnienia doliny łez jest zarówno nieumiejętnie wykonany zabieg (wypełnienie doliny łez jest trudne, wymaga znajomości anatomii, czyli odpowiedniego wykształcenia, umiejętności, uprawnień i doświadczenia), jak i niepożądane działanie wstrzykniętego preparatu (przyczyną może być zarówno niska jakość preparatu, jak i za duża objętość substancji).

2. Na czym polega wypełnienie doliny łez?

Dolina łez, która wygląda jak wyraźne wgłębienie pod oczami, to ubytek w tkance podskórnej w okolicy podoczodołowej. Łatwo ją pomylić z cieniami pod oczami (przez cienka skórę przebijają fioletowe naczynka krwionośne) czy workami pod oczami.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Nieestetyczna dolina łez powstaje najczęściej wraz z upływem czasu i starzenia się organizmu, choć u wielu osób widoczna jest także w młodym wieku. To wpływ genów czy skutek słabej jakości skóry w okolicy oka.

Wskazaniem do wykonania wypełnienia doliny łez jest:

  • utrata podskórnej tkanki tłuszczowej pod oczami,
  • obecność zagłębień skóry pod oczami w obrębie oczodołów, które przechodzą skośnie na policzki (tworząc dolinę łez),
  • wiotczenie skóry okolicy powiek dolnych.

Ponieważ dolina łez jest ubytkiem w tkance podskórnej, by ją zniwelować, trzeba ją wypełnić:

  • kwasem hialuronowym (który nie tylko uzupełnia ubytki w tkankach, ale i nawilża oraz wzmacnia skórę od wewnątrz, dzięki czemu efekty widoczne są zaraz po zabiegu). Z reguły na dolinę łez wystarcza do 0,5 ml kwasu hialuronowego,
  • stymulatorem tkankowym, którego rolą jest stymulowanie skóry do naturalnej produkcji kolagenu i elastyny. To sprawia, że możliwe jest odbudowanie ubytków pod oczami i zagęszczenie skóry, co przynosi natychmiastowy efekt,
  • własnym tłuszczem pochodzącym z innego miejsca na ciele (tzw. lipotransfer).

Czy istnieje wypełniacz doliny łez bez wstrzykiwania? Alternatywą dla iniekcji jest laser frakcyjny CO2, który wnikając głęboko wzmacnia skórę okolicy oka i stymuluje ją do produkcji kolagenu. Zyska na nim zwłaszcza skóra wiotka, wymagająca stymulacji.

Wypełnienie doliny łez – cena

Zabieg na dolinę łez przy użyciu kwasu hialuronowego kosztuje około 1 300 -1 500zł za 1 ml preparatu. Cena za lipotransfer pod oczy wynosi od 2 000 do 3 000zł. Cena za mezoterapię pod oczy to koszt mniej więcej 500zł za zabieg (najlepiej jest wykonać co najmniej 3 zabiegi). Laser CO2 na okolicę oka to koszt około 300zł za zabieg (najlepiej jest wykonać co najmniej 3 zabiegi).

3. Nieudane wypełnienie doliny łez – zapobieganie

Jaką metodę wybrać, by skóra pod oczami zyskała na wyglądzie, ale i by problemem nie było nieudane wypełnienie doliny łez? Najważniejsze jest, by zabieg był wykonany poprawnie, przy użyciu preparatu najwyższej jakości. W tym celu należy oddać się w ręce specjalisty.

Tylko to gwarantuje powodzenie zabiegu, czyli poprawne wypełnienie doliny łez powikłania. Bardzo ważne także jest, by zastosować się do przeciwwskazań. To:

Nie mniej ważne są zalecenia po zabiegu. Najważniejsze jest, by lekko schładzać okolice powiek dolnych, nosa i policzków oraz unikać wahań temperatury otoczenia, utrzymywać miejsca iniekcji w czystości, nie pływać i nie wykonywać forsujących ćwiczeń czy nakładać makijażu.

4. Nieudane wypełnienie doliny łez – postępowanie

Warto pamiętać, że opuchlizna po wypełnieniu doliny łez zwykle znika w ciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu godzin po zabiegu. Niemniej ważne jest, by się obserwować i reagować, gdy coś niepokoi. Dlaczego?

Nieudane wypełnienie doliny łez jest wskazaniem do konsultacji ze specjalistą, który przeprowadzał zabieg. To ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy doszło do zatkania przez preparat naczynia krwionośnego, co może doprowadzić do niedokrwienia.

W sytuacji nieprawidłowego podania kwasu hialuronowego można rozpuścić preparat hialuronidazą (zastosować enzym, który powoduje przyspieszone wchłonięcie produktu). Można próbować redukcji kwasu hialuronowego podgrzewaniem falami radiowymi. Grudki można zaś wycisnąć lub rozpuścić.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze