Olejek na rozstępy – jaki wybrać i jak stosować?
Olejek na rozstępy to produkt pielęgnacyjny, który nie tylko zmniejsza widoczność nieestetycznych wrzecionowatych pasm na skórze, ale i pomaga w jej nawilżeniu, regeneracji oraz poprawie elastyczności. Jakie składniki zawiera? Jak go stosować? Na jakie efekty można liczyć?
1. Co to jest olejek na rozstępy?
Olejek na rozstępy, czyli charakterystyczne wrzecionowate pasma pojawiające się na skórze, stosowane w odpowiedni sposób, zmniejszają ich widoczność. Preparaty można stosować na udach, pośladkach, brzuchu czy ramionach, czyli w miejscach, gdy zmiany pojawiają się najczęściej.
Rozstępy powstają, gdy w krótkich odstępach czasu skóra rozciąga się lub kurczy. To prowadzi do przerwania włókien kolagenu i elastyny, które utrzymują integralność skóry. Rozstępy zaczynają się tworzyć, gdy po gwałtownych zmianach skóra zaczyna się goić.
Pojawianie się rozstępów często towarzyszy okresom szybkiego wzrostu ciała u nastolatków, gdy skóra nie nadąża za jego tempem, ciąży oraz wahaniom wagi (sprzyja im szybkie chudniecie lub przybieranie na wadze). Nie bez znaczenia jest niski poziom kolagenu, także uwarunkowania genetyczne i styl życia.
2. Jak wybierać olejek na rozstępy?
Jakie olejki są najskuteczniejsze w walce z rozstępami? Można kupić wiele różnych produktów. Są to zwykle gotowe preparaty, które zawierają olej arganowy, olej z orzechów makadamia, olej kokosowy, olej jojoba, olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów, także olej z nasion słonecznika, olej z nasion marchwi czy olej z nasion granatu.
Jaki olejek na rozstępy wybrać? Zdecydowanie taki, który ma dobry skład bez parabenów, parafiny oraz syntetycznych dodatków zapachowych. Najlepszy jest naturalny olejek na rozstępy: nierafinowany, tłoczony na zimno, wzbogacony wartościowymi olejkami eterycznymi.
Jeśli chodzi o konkretne produkty, dobrze jest czytać komentarze i opinie konsumentek, które są zamieszczone na różnych stronach internetowych, tak drogerii czy producentów, jak i portalach poświęconych pielęgnacji ciała (można na nich znaleźć różne opracowania i zestawienia, takie jak na przykład „olejek na rozstępy – ranking”).
3. Olejek na rozstępy – działanie
Olejek na rozstępy w ciąży, ale i w każdym innym przypadku, działa wielotorowo. Przede wszystkim:
- pomaga zmniejszać widoczności rozstępów,
- stymuluje metabolizm komórek,
- pobudza produkcję kolagenu,
- zapobiega utracie nawilżenia, dzięki czemu utrzymuje skórę odpowiednio nawilżoną,
- pobudza procesy gojenia skóry właściwej, w której powstają rozstępy.
- zmiękcza i uelastycznia skórę,
- chroni on skórę przed czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi, które sprzyjają utrwalaniu się rozstępów i powstawaniu nowych,
- odżywia i poprawia sprężystość skóry,
- działa antyoksydacyjne, opóźnia procesy starzenia się skóry,
- wykazuje właściwości rozjaśniające (np. olej rycynowy),
- regeneruje skórę i przyspiesza procesy jej gojenia świeżych rozstępów.
4. Jak stosować olejek na rozstępy?
Jak stosować olejek na rozstępy, aby osiągnąć najlepsze efekty? Najlepiej sprawdzą się masaże pobudzają mikrokrążenie i wzmacniają ukrwienie. Olejek trzeba aplikować regularnie na skórę w obszarach podatnych na rozstępy, masując delikatnie w kierunku serca. Dla najlepszych efektów olejki powinno się je wmasowywać w wilgotną skórę. Bardzo ważne jest, aby przed aplikowaniem olejku na rozstępy sprawdzić jego działanie na małym fragmencie skóry.
Aby działanie produktu było widoczne, najważniejsza jest systematyczność. Oznacza to, że olejki na rozstępy najlepiej stosować codziennie po prysznicu lub kąpieli. Trzeba pamiętać, że zmniejszenie widoczności rozstępów może wymagać czasu, a skuteczność zależy również od indywidualnych cech skóry.
Nie mniej ważne jest, by mieć świadomość, że blizny na skórze można usunąć wyłącznie zabiegowo. Rozstępy, jeśli się już pojawią, są trudne do usunięcia. Możliwe jest jedynie poprawienie ich wyglądu (widoczności, kolorytu).
Olejki na rozstępy można stosować nie tylko leczniczo (olejek pomaga poprawić wygląd rozstępów już istniejących), ale i profilaktycznie. Wówczas nakładanie ich na skórę podczas ciąży, w okresie szybkiego wzrostu u nastolatków, w przypadku wahań wagi, jest zabiegiem, który zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów.
Jakie są inne metody zapobiegania i redukcji rozstępów? Sprawdza się laseroterapia (laser frakcyjny lub laser tulowy), mezoterapia oraz peeling chemiczny polegający na złuszczaniu i odbudowie naskórka w obrębie blizn.