Trwa ładowanie...

Podesty do ćwiczeń

Podesty do ćwiczeń to uniwersalne urządzenia, które umożliwiają prowadzenie zróżnicowanego treningu o różnym stopniu intensywności. Inne nazwy podestów to platformy lub stepy do ćwiczeń – określenie to związane jest z podstawową czynnością wykonywaną podczas takiego treningu, czyli stawianiem kroków w tył i w przód, najczęściej przy dźwiękach muzyki. Platformy do ćwiczeń to stosunkowo nowy sprzęt, wykorzystywany od końca lat 90. XX wieku. Najczęściej wykonuje się na nich różnego rodzaju ćwiczenia aerobowe i fitness.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Stepy do ćwiczeń w praktyce

Celem treningu na stepie jest poprawa wydolności i wytrzymałości organizmu. Ponadto dzięki podestom kształtuje się wyjątkowo smukła linia nóg i pośladków. Podczas treningu cała noga powinna przylegać do podłoża stepu. Jednak jeśli chodzi o sam moment wchodzenia, to najpierw należy położyć przedstopie, a dopiero później całą stopę. Trening na podeście do ćwiczeń można zintensyfikować poprzez wykorzystanie hantli. Wystarczy przygotować dwie niewielkie hantle winylowe i ćwiczenia z nimi połączyć z wchodzeniem na step i schodzeniem z niego. Rytmiczne wymachiwanie ciężarkami gwarantuje rzeźbienie nie tylko mięśni nóg, ale także ramion. Platforma do ćwiczeń jest szczególnie przydatna przy tzw. step aerobiku (inne nazwy to: bench-step, bench-aerobic, low-impact bench, step-training, step heart). Łączy on zwykłe ćwiczenia aerobowe z ćwiczeniami na nogi.

Step-Step
Step-Step

Step-Step – jest odmianą aerobiku uprawianą z taką samą popularnością przez kobiety i mężczyzn. Jako...

zobacz galerię

2. Podstawowe kroki w step aerobiku

Step aerobik to zestaw ćwiczeń opierających się na wchodzeniu i schodzeniu z podestu o regularnej wysokości. Nie są to jednak zwykłe ćwiczenia, gdyż układają się one w układy choreograficzne, które przy akompaniamencie muzyki pozwalają nie tylko spalić tłuszcz, ale także się zrelaksować. Ćwiczenia step aerobik są adresowane do wszystkich, a jedynym przeciwwskazaniem do ich wykonywania mogą być problemy z kręgosłupem i stawami. Krok podstawowy „od lewej do prawej” to taki, w którym ustawiamy się twarzą do schodka, a następnie lewą nogę kładziemy na schodek, dołączamy prawą nogę, potem lewą schodzimy ze schodka i dołączamy prawą nogę. Ćwiczenie to wykonuje się także w odwrotnej kolejności i jest to krok podstawowy „od prawej do lewej”. Innym krokiem, wykonywanym niemal zawsze podczas step aerobiku, jest taki, w którym ćwiczenie rozpoczynamy od ustawienia się prawym bokiem do schodka, a następnie prawą nogę kładziemy na początku podestu i dostawiamy lewą. Dalej, prawą nogę zestawiamy z drugiej strony podestu i dołączamy nogę lewą. Ćwiczenie wykonujemy naprzemiennie – stojąc raz z jednej strony podestu, raz z drugiej.

3. Zalety ćwiczeń z podestem

Step do ćwiczeń to urządzenie, z którego korzystanie niesie za sobą bardzo wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • ma zazwyczaj regulowaną wysokość, co pozwala nie tylko na zmniejszanie lub zwiększanie intensywności treningu, ale także na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań osoby trenującej;
  • można go stosować z innymi urządzeniami gimnastycznymi;
  • umożliwia wykonywanie ćwiczeń aeorobowych;
  • pozwala na wykonywanie bardzo prostych lub przeciwnie – niezwykle skomplikowanych ćwiczeń;
  • umożliwia trening o różnym stopniu intensywności – np. step do aerobiku jest przeznaczony do jak najbardziej intensywnego treningu, pozwalającego spalić największą liczbę kalorii;
  • angażuje wszystkie partie mięśni, bo wchodzenie i schodzenie ze stepu można połączyć z treningiem hantlami;
  • wzmacnia mięśnie łydek, ud i pośladków;
  • ćwiczenia na stepie poprawiają ogólną kondycję i podnoszą sprawność fizyczną;
  • jest wytrzymały i łatwy do czyszczenia.

Ćwiczenia z podestem są idealną alternatywą dla osób, które dotychczas preferowały bardzo statyczny trening wysiłkowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.