Trwa ładowanie...

Podesty do ćwiczeń

Podesty do ćwiczeń to uniwersalne urządzenia, które umożliwiają prowadzenie zróżnicowanego treningu o różnym stopniu intensywności. Inne nazwy podestów to platformy lub stepy do ćwiczeń – określenie to związane jest z podstawową czynnością wykonywaną podczas takiego treningu, czyli stawianiem kroków w tył i w przód, najczęściej przy dźwiękach muzyki. Platformy do ćwiczeń to stosunkowo nowy sprzęt, wykorzystywany od końca lat 90. XX wieku. Najczęściej wykonuje się na nich różnego rodzaju ćwiczenia aerobowe i fitness.

spis treści

1. Stepy do ćwiczeń w praktyce

Celem treningu na stepie jest poprawa wydolności i wytrzymałości organizmu. Ponadto dzięki podestom kształtuje się wyjątkowo smukła linia nóg i pośladków. Podczas treningu cała noga powinna przylegać do podłoża stepu. Jednak jeśli chodzi o sam moment wchodzenia, to najpierw należy położyć przedstopie, a dopiero później całą stopę. Trening na podeście do ćwiczeń można zintensyfikować poprzez wykorzystanie hantli. Wystarczy przygotować dwie niewielkie hantle winylowe i ćwiczenia z nimi połączyć z wchodzeniem na step i schodzeniem z niego. Rytmiczne wymachiwanie ciężarkami gwarantuje rzeźbienie nie tylko mięśni nóg, ale także ramion. Platforma do ćwiczeń jest szczególnie przydatna przy tzw. step aerobiku (inne nazwy to: bench-step, bench-aerobic, low-impact bench, step-training, step heart). Łączy on zwykłe ćwiczenia aerobowe z ćwiczeniami na nogi.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"
Step-Step
Step-Step

Step-Step – jest odmianą aerobiku uprawianą z taką samą popularnością przez kobiety i mężczyzn. Jako

zobacz galerię

2. Podstawowe kroki w step aerobiku

Step aerobik to zestaw ćwiczeń opierających się na wchodzeniu i schodzeniu z podestu o regularnej wysokości. Nie są to jednak zwykłe ćwiczenia, gdyż układają się one w układy choreograficzne, które przy akompaniamencie muzyki pozwalają nie tylko spalić tłuszcz, ale także się zrelaksować. Ćwiczenia step aerobik są adresowane do wszystkich, a jedynym przeciwwskazaniem do ich wykonywania mogą być problemy z kręgosłupem i stawami. Krok podstawowy „od lewej do prawej” to taki, w którym ustawiamy się twarzą do schodka, a następnie lewą nogę kładziemy na schodek, dołączamy prawą nogę, potem lewą schodzimy ze schodka i dołączamy prawą nogę. Ćwiczenie to wykonuje się także w odwrotnej kolejności i jest to krok podstawowy „od prawej do lewej”. Innym krokiem, wykonywanym niemal zawsze podczas step aerobiku, jest taki, w którym ćwiczenie rozpoczynamy od ustawienia się prawym bokiem do schodka, a następnie prawą nogę kładziemy na początku podestu i dostawiamy lewą. Dalej, prawą nogę zestawiamy z drugiej strony podestu i dołączamy nogę lewą. Ćwiczenie wykonujemy naprzemiennie – stojąc raz z jednej strony podestu, raz z drugiej.

3. Zalety ćwiczeń z podestem

Step do ćwiczeń to urządzenie, z którego korzystanie niesie za sobą bardzo wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • ma zazwyczaj regulowaną wysokość, co pozwala nie tylko na zmniejszanie lub zwiększanie intensywności treningu, ale także na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań osoby trenującej;
  • można go stosować z innymi urządzeniami gimnastycznymi;
  • umożliwia wykonywanie ćwiczeń aeorobowych;
  • pozwala na wykonywanie bardzo prostych lub przeciwnie – niezwykle skomplikowanych ćwiczeń;
  • umożliwia trening o różnym stopniu intensywności – np. step do aerobiku jest przeznaczony do jak najbardziej intensywnego treningu, pozwalającego spalić największą liczbę kalorii;
  • angażuje wszystkie partie mięśni, bo wchodzenie i schodzenie ze stepu można połączyć z treningiem hantlami;
  • wzmacnia mięśnie łydek, ud i pośladków;
  • ćwiczenia na stepie poprawiają ogólną kondycję i podnoszą sprawność fizyczną;
  • jest wytrzymały i łatwy do czyszczenia.

Ćwiczenia z podestem są idealną alternatywą dla osób, które dotychczas preferowały bardzo statyczny trening wysiłkowy.

Mgr Anna Bocheńska
Podesty do ćwiczeń
Podesty do ćwiczeń (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.