Trwa ładowanie...

Typ cery

Znajomość rodzaju własnej cery umożliwia dobór odpowiedniej pielęgnacji. Inne kosmetyki wskazane są do cery suchej, a inne do tłustej czy mieszanej. Rodzaj cery zależy od wielu czynników, takich jak: geny, klimat, rasa, płeć, stan zdrowia, tryb życia czy pielęgnacja skóry. Aby preparaty do pielęgnacji nie przyniosły więcej szkód niż korzyści, konieczne jest wcześniejsze określenie rodzaju i typu cery. Problemy z cerą mogą się pojawić z powodu nieprawidłowego doboru kosmetyków, a nawet ładna cera może stać się problematyczna bez odpowiedniej ochrony.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Jak rozpoznać typ cery?

Rozpoznanie typu cery i jej stanu przeprowadza się za pomocą następujących metod:

 • wywiad bezpośredni – rozmowa lekarza albo kosmetyczki z pacjentem. Odpowiedzi na konkretne pytania, dotyczące problemów z cerą, dostarczają ważnych informacji, które pomagają postawić diagnozę. Pytania oscylują wokół sposobów pielęgnacji cery, jej reakcji na kontakt z wodą i z kosmetykami oraz występujących problemów skórnych, np. zaczerwienień, zaskórników czy grudek.
 • analiza wizualna – wzrokowa obserwacja powierzchni skóry. Pozwala ocenić ogólny stan skóry: łuszczenie, niedoskonałości, zaczerwieniania i zaskórniki. Należy ją uzupełnić, stosując inne metody.
 • badanie dotykowe – pozwala ocenić grubość skóry, jej jakość (czy jest szorstka, czy miękka), poziom nawilżenia oraz jędrność. Do tego badania wykorzystuje się czasami aparaty, mierzące turgor skóry.
 • badanie lampą Wooda – lampa daje powiększony obraz powierzchni skóry, umożliwiając dokładniejszą obserwację. Emitowane przez nią promienie ultrafioletowe pozwalają dostrzec wszelkie niedoskonałości. W zależności od typu cery twarz w świetle lampy Wooda przybiera różne kolory. W przypadku cery normalnej jest to kolor fioletowy, cery tłustej – kolor żółtawy, cery suchej – kolor bladofioletowy, a przy skórze odwodnionej – światło lampy jest słabo zabarwione. skinanalyser – narzędzie, które pozwala w dużym powiększeniu, rzędu 200%, obejrzeć dokładnie cerę i występujące na niej zmiany skórne. Obraz na kolorowym ekranie pokazuje dokładnie stan skóry, wszelkie zaczerwienienia, przebarwienia skórne, zmarszczki, przetłuszczenie i złuszczenia.

2. Rodzaje cery

Często myli się dwa pojęcia: rodzaje cery i typy cery. Do rodzajów cery należą cera sucha, tłusta i mieszana, z kolei typami cery są cera wrażliwa, naczynkowa i odwodniona. Możliwe są wszelkie zestawienia rodzajów i typów cery, co oznacza, że można mieć cerę suchą i wrażliwą lub suchą i naczynkową itd.

Charakterystyka rodzajów cery suchej, tłustej i mieszanej.

 • Cera sucha – jest wynikiem niedoczynności gruczołów łojowych, przez co jest matowa, łuszczy się i ściąga, ma jasny koloryt i jest cienka. Cerze suchej często towarzyszy rozszerzenie naczyń krwionośnych, z kolei pory skórne są mniej widoczne. Ten rodzaj cery jest bardziej podatny na proces starzenia się, dlatego też już u młodej osoby z suchą cerą mogą pojawić się zmarszczki i bruzdy. Charakterystyczne dla niej jest również reagowanie zaczerwienieniem na mydło, wodę i trudne warunki atmosferyczne;
 • Cera tłusta – w jej przypadku gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum, co prowadzi do rozszerzenia porów, błyszczenia się twarzy i powstawania zaskórników. Cera tłusta jest elastyczna i dobrze napięta, chociaż niekiedy bywa poszarzała. Ten rodzaj cery późno się starzeje i jest stosunkowo odporny na działanie mydła, wody i niekorzystnych warunków atmosferycznych;
 • Cera mieszana – posiada cechy zarówno cery suchej, jak i tłustej. Zazwyczaj tłusta jest tzw. strefa T, którą tworzą czoło, nos i broda, z kolei skóra na policzkach bywa przesuszona. Cera mieszana pod wpływem kosmetyków często bywa podrażniona, źle również reaguje na wodę, mydło i czynniki zewnętrzne.

3. Charakterystyka typów cery

Jednym z typów cery jest cera wrażliwa. Objawia się ona uczuciem pieczenia, ściągania, swędzenia, które występuje po myciu lub po stosowaniu niektórych kosmetyków. Cera wrażliwa źle reaguje na częste zmiany kosmetyków oraz na toksyny pochodzące ze środowiska. Jej stan znacznie pogarszają: promieniowanie słoneczne, nieprawidłowa dieta i zanieczyszczenia.

Cera naczynkowa z kolei charakteryzuje się kruchością naczyń krwionośnych. Wpływ na powstanie tego typu cery mają między innymi: aktywność hormonów kobiecych, czynniki zapalne krążące we krwi, niewłaściwy tryb życia i stres. Skłonność do cery naczynkowej może mieć podłoże genetyczne.

Cera odwodniona cechuje się niedoborem wody w naskórku. W przypadku tego typu cery nieodpowiednia pielęgnacja, źle dobrane kosmetyki (szczególnie na bazie alkoholu), zbyt częste zabiegi oczyszczające, przyjmowane leki i wystawienie na negatywne działanie czynników atmosferycznych prowadzą do naruszenia naturalnej bariery ochronnej naskórka.

Każda cera powinna być odpowiednio pielęgnowana. To, że nasza cera jest tłusta nie oznacza, że nie potrzebujemy już kremów nawilżających, a posiadanie cery suchej nie zwalnia z konieczności codziennego oczyszczania skóry. Ważne jednak, aby kosmetyki były dobrane do indywidualnych potrzeb i aby stosować je regularnie i zgodnie z zaleceniami.

4. Typy cery i towarzyszące im zmiany skórne

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje cery: cerę normalną, cerę tłustą, cerę suchą oraz cerę mieszaną. W ich obrębie można dokonać jeszcze wewnętrznych podziałów, np. na cerę z problemami trądzikowymi, cerę naczynkową czy odwodnioną. Poniżej podano typy cery oraz charakterystyczne dla nich zmiany skórne:

 1. Cera normalna – występuje tylko u dzieci. Pory są na niej niewidoczne. Cera normalna czasem może mieć tendencję do przesuszania, ale rzadko. Brak na niej wykwitów skórnych. Powinna być pielęgnowana tylko zimą i latem w sposób zabezpieczający przed warunkami atmosferycznymi.
 2. Cera normalna dojrzała – nie ma na niej widocznych poszerzonych porów ani nadmiaru wydzieliny łojowej. Czasem jest nieznacznie sucha i mogą pojawić się obrzęki powiek.
 3. Cera tłusta – uwidocznione są na niej poszerzone pory oraz zaskórniki. Skóra tłusta charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem łoju, co powoduje świecenie się cery. Na ogół jest dość sprężysta. Wymaga szczególnej pielęgnacji. Przy cerze tłustej nie zaleca się opalania.
 4. Cera bardzo tłusta – charakteryzuje się bardzo poszerzonymi porami, zaskórnikami na całej twarzy, nadmiernym wydzielaniem łoju oraz występowaniem licznych wykwitów skórnych. Ten rodzaj skóry bardzo łatwo przeistacza się w cerę trądzikową.
 5. Cera tłusta dojrzała – widoczne są na niej poszerzone pory, zaskórniki z czarnymi czopami i niewielka ilość wykwitów. Ten rodzaj cery nadaje twarzy szarobrudny kolor.
 6. Cera tłusta z trądzikiem – podobna jest do cery tłustej, jednak zmiany skórne i wykwity występują na niej prawie ciągle. Skóra twarzy może być obrzęknięta. Pojawiające się krosty mogą pozostawić drobne blizny i przebarwienia.
 7. Cera sucha z trądzikiem – występuje niezwykle rzadko. Jest sucha, ma skłonności do łuszczenia się. Wydziela mało łoju i ciągle wyskakują na niej wykwity skórne.
 8. Podstawowa cera sucha – wykazuje tendencje do łuszczenia się i odwodnienia. Jest cienka, ma niewidoczne pory. Miejscami może być silnie przesuszona. Osoby z tym rodzajem cery mają często spierzchnięte usta.
 9. Cera sucha dojrzała – jest wrażliwa na czynniki atmosferyczne. Łuszczy się, czerwieni, ma niewidoczne pory. Wymaga nawilżania.
 10. Cera bardzo sucha – osoby z tym typem cery mają ciągłe uczucie suchości na twarzy. Jest to cera nadwrażliwa i ma tendencje do ciągłego łuszczenia się.
 11. Starzejąca się cera sucha – pory są na niej niewidoczne. Jest sucha, cienka, łuszczy się. Mogą występować na niej poszerzone naczynka. Skłonna do podrażnień.
 12. Cera mieszana – jest sucha na policzkach, a tłusta w tzw. sferze T, czyli na czole, nosie i na brodzie.

Poza tymi typami cery można również mówić o cerze wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami oraz o cerze trądzikowej. Rodzaj cery i pojawiające się na niej zmiany skórne mogą się zmieniać w ciągu życia. Dobrze więc badać skórę co pięć lat, bo może zmienić swoje skłonności pod wpływem nawyków żywieniowych, klimatu bądź przechodzenia menopauzy.

5. Cera trądzikowa

Cera trądzikowa to głównie problem młodzieży w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się występowaniem takich zmian skórnych, jak: zaskórniki, ropne torbiele, krosty, grudki i zaczerwienienia. Silne postacie trądziku mogą powodować blizny i na trwałe oszpecić skórę twarzy.

Trądzik młodzieńczy zwykle ustępuje samoistnie. U niektórych ludzi trądzik może się jednak przeciągać do 30., a nawet 40. roku życia. Wówczas wymaga leczenia farmakologicznego. Ze zmianami trądzikowymi borykają się zwykle osoby z zaburzeniami hormonalnymi i skórą skłonną do przetłuszczania się i łojotoku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.