Trwa ładowanie...

Ćwiczenia wielostawowe zwiększają możliwości

Założenie, że trening powinien być praktyczny i sprzyjać naszym osiągnięciom w życiu codziennym, wydaje się być słuszne. Taką efektywność możemy poprawiać na różne sposoby – również poprzez włączenie ćwiczeń wielostawowych.

spis treści

1. Czym są ćwiczenia wielostawowe?

Ćwiczenia wielostawowe są przeciwieństwem ćwiczeń izolujących, które angażują konkretną wybraną grupę mięśniową bez pomocy innych. Natomiast w życiu codziennym rzadko zdarza nam się, by daną czynność wykonywał tylko jeden muskuł. Z tego względu precyzyjne, złożone ruchy zdecydowanie lepiej przygotowują nas do radzenia sobie z codziennymi obowiązkami i pozwalają uzyskać nam większą sprawność. Jest to korzystne z praktycznego punktu widzenia.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

2. Jak to działa?

W czasie takiego treningu wkładamy w ruch więcej pracy, gdyż musimy uruchomić większe obszary naszego ciała. Wszystkie zaangażowane w ruch mięśnie są stymulowane do rozrostu. Gdy różne partie ciała współpracują ze sobą, jesteśmy też w stanie pokonać większy ciężar. Ćwiczenia wielostawowe zalecane są do budowania treningów nastawionych na redukcję tkanki tłuszczowej, poprawę wytrzymałości, rozwijania siły mięśni oraz zwiększania ich masy.

Ćwiczenia te są nieco bardziej skomplikowane, więc ich poprawna technika wymaga większej kontroli i odpowiedniej koordynacji wszystkich następujących po sobie ruchów.

Ćwiczenia jednostawowe również służą realizacji pewnych celów, stwarzając np. możliwość precyzyjnego dotrenowania wybranych mięśni. Jeżeli wiemy, co chcemy osiągnąć, możemy tak ułożyć nasz osobisty trening, by zarówno jedne, jak i drugie były we właściwych proporcjach. Czasami dobrze też zapytać o radę doświadczone i wyposażone w wiedzę osoby.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Ćwiczenia wielostawowe zwiększają możliwości
Ćwiczenia wielostawowe zwiększają możliwości (Zdjęcie kobiety wykonującej przysiad ze sztangą / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.