Efekty liposukcji
Obecnie coraz więcej osób przykłada wagę do wyglądu, dlatego tak popularna staje się chirurgia plastyczna. Do najpopularniejszych operacji należy liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu. Może to być np. liposukcja ud, liposukcja pośladków, liposukcja podbródka czy liposukcja policzków. Efekty liposukcji bywają spektakularne, jednak odsysanie tłuszczu wiąże się z ryzykiem powikłań, nawet jeśli jest to lipoliza laserowa. Na jakie komplikacje narażone są osoby, które decydują się na zabieg liposukcji?
1. Zabieg liposukcji
Zwolennicy liposukcji przekonują, że jest to prosta i bezpieczna operacja, która może być przeprowadzana u osób w niemal każdym wieku. Zabieg odsysania tłuszczu trwa stosunkowo krótko, a powrót do zdrowia także nie jest szczególnie wydłużony. Jednak decyzję o liposukcji warto dobrze przemyśleć i mieć realistyczne oczekiwania wobec tej operacji. Wiele kobiet chce pozbyć się maksymalnie dużej ilości tłuszczu podczas jednego zabiegu. Mimo iż jest to wykonalne, lekarze odradzają taką postawę. Usunięcie zbyt dużej ilości tłuszczu na raz może stanowić szok dla organizmu i spowodować nadmierne zbieranie się płynów.
W miejscach, skąd odessano dużo tłuszczu, mogą pojawić się skrzepy krwi, a rezultaty liposukcji mogą rozczarować. Na skórze może wystąpić zasinienie, obrzęk i krwawienie, infekcja i zmiany w funkcjonowaniu nerwów. Uszkodzenie nerwów jest zwykle tylko tymczasowe i samoistnie ustępuje. Ponadto możliwa jest asymetria lub nierówności. Zdarzają się one u około 3% pacjentów. Poza tym u pacjentów mogą wystąpić brązowe przebarwienia. U około 4% osób po liposukcji mają miejsce zmiany w teksturze skóry, które objawiają się wystąpieniem małych guzków. Pacjent może odczuwać ból i dyskomfort. U starszych pacjentów zdarza się luźne zwisanie skóry, która nie jest już tak elastyczna i nie jest w stanie dopasować się do nowego kształtu ciała. Mogą pojawić się także poparzenia.
2. Powikłania po liposukcji
Decydując się na odsysanie tłuszczu, pamiętaj, że:
- operacja może spowodować wytworzenie wolnych rodników, dlatego lekarze przepisują leki z przeciwutleniaczami,
- dostępne są nowsze metody usuwania tłuszczu, na przykład przy użyciu ultradźwięków,
- drobne niedoskonałości w wyglądzie po liposukcji są czymś normalnym, powierzchnia skóry może być nieregularna, asymetryczna, a nawet zwisająca,
- niekiedy konieczna jest kolejna operacja,
- liposukcja nie jest metodą na utrzymanie niskiej wagi.
Osoby, które chcą poddać się liposukcji powinny pamiętać, że ten inwazyjny zabieg wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań. Nawet jeśli operacja jest przeprowadzona przez doświadczonego chirurga, efekt może odbiegać od oczekiwań pacjenta. Przed ryzykiem powikłań nie chroni też liposukcja laserowa (lipoliza laserowa). Grozi ona poparzeniami skóry, zaburzeniami krążenia, nadmierną potliwością, lekkimi krwawieniami, drażliwością występującą przez około miesiąc, biegunką i tworzeniem się grudek pod skórą.
Odsysanie tłuszczu to dość kosztowny zabieg i mogą sobie pozwolić na niego nieliczne osoby. Koszt liposukcji może wynosić od dwóch do nawet dziewięciu tysięcy złotych.