Kąpiel rozjaśniająca włosy: efekty, wykonanie. Jak delikatnie rozjaśnić włosy?
Kąpiel rozjaśniająca włosy to prosty sposób na uzyskanie efektu delikatnego rozjaśnienia. Podczas tego zabiegu wykorzystuje się specjalną mieszankę, która łagodnie odświeża kolor, bez narażania włosów na duże zniszczenia. Jakie składniki potrzebne są do wykonania kąpieli rozjaśniającej włosy? Jakich efektów się spodziewać? Jak zadbać o włosy po zabiegu?
- 1. Czym jest kąpiel rozjaśniająca włosy?
- 2. Dla kogo przeznaczona jest kąpiel rozjaśniająca?
- 2.1. Kąpiel rozjaśniająca z czarnych włosów. Jak naturalnie rozjaśnić ciemne włosy?
- 3. Kąpiel rozjaśniająca: proporcje, składniki, stężenie oksydantu
- 4. Jak wykonać kąpiel rozjaśniającą włosy?
- 5. Efekty kąpieli rozjaśniającej. Czy rozjaśnianie na mokro niszczy włosy?
- 6. Jak dbać o włosy po kąpieli rozjaśniającej?
1. Czym jest kąpiel rozjaśniająca włosy?
Kąpiel rozjaśniająca to zabieg, który wykonywany jest w celu łagodnego rozjaśnienia włosów. Jak sama nazwa wskazuje, przeprowadzana jest na mokro. Na wilgotne włosy nakładana jest specjalna mieszanka rozjaśniająca, wykonana z połączenia rozjaśniacza z oksydantem, odżywką oraz szamponem.
Kąpiel rozjaśniająca włosy pozwala uzyskać dekoloryzację maksymalnie o 2-3 tony. Można ją z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie w domu. Dzięki niej włosy zostają rozjaśnione i odświeżone. Może być ona także wstępem do dalszej zmiany koloru włosów. Działa znacznie mniej inwazyjnie, niż tradycyjna dekoloryzacja.
2. Dla kogo przeznaczona jest kąpiel rozjaśniająca?
Zabieg może być wykonany zarówno na włosach farbowanych, jak i naturalnych. Kąpiele rozjaśniające najlepsze efekty dadzą u blondynek i szatynek, które pragną po prostu delikatnie zmienić barwę włosów. Pomimo tego, że kąpiel rozjaśniająca nie jest zabiegiem mocno inwazyjnym, nie zaleca się jej wykonywania na włosach mocno zniszczonych, kruchych, łamliwych i osłabionych. Żeby kąpiel rozjaśniająca dała zadowalający efekt, powinna być przeprowadzona na zdrowych włosach. Dlatego też przed zabiegiem warto podciąć zniszczone końcówki.
Warto podkreślić, że kąpiel rozjaśniająca włosy nie będzie dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które oczekują spektakularnych zmian. Jej efekt jest raczej delikatny, choć rozjaśnienie jest widoczne, to jednak kolor nie zmienia się znacząco.
2.1. Kąpiel rozjaśniająca z czarnych włosów. Jak naturalnie rozjaśnić ciemne włosy?
Kąpiel rozjaśniająca z reguły polecana jest na jasne włosy. Nie znaczy to jednak, że brunetki zupełnie nie powinny z niej korzystać. Po prostu efekt będzie nieco inny. W przypadku włosów ciemnych pasma mogą zyskać rude, pomarańczowe, a niekiedy nawet czerwone tony. Dlatego też w przypadku ciemnych włosów zwykle zaleca się wykonanie kąpieli rozjaśniającej przy użyciu 12 proc. wody utlenionej. Warto podkreślić, że rozjaśnianie włosów ciemnych wymaga dużo więcej czasu, niż w przypadku włosów blond. Często, żeby uzyskać pożądany efekt na włosach bardzo ciemnych, konieczne może być wykonanie klasycznego rozjaśniania.
W przypadku włosów farbowanych na ciemne kolory mało skuteczne okazują się także naturalne metody, takie jak:
- płukanki z cytryny na rozjaśnienie włosów,
- maseczki z miodu,
- rumiankowe płukanki rozjaśniające włosy.
Obecnie można kupić także specjalne szampony do rozjaśniania. Jaki szampon rozjaśnia włosy? Są to zwykle produkty, które w swoim składzie mają ekstrakty z rumianku lub cytryny. Jednak dla brunetek szampony rozjaśniające włosy oraz szamponetki rozjaśniające mogą okazać się także mało skuteczne.
Ciemne włosy najczęściej wymagają profesjonalnego rozjaśniania. Oczywiście wiele zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Jednak jeśli zależy nam na przejściu z czerni do blondu, zwykle najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wizyta u fryzjera.
3. Kąpiel rozjaśniająca: proporcje, składniki, stężenie oksydantu
Przed wykonaniem kąpieli rozjaśniającej konieczne jest zaopatrzenie się w niezbędne produkty. Warto zadbać o to, żeby wybrane kosmetyki wyróżniały się dobrą jakością i pochodziły od renomowanych producentów.
Do wykonania kąpieli rozjaśniającej potrzebne są:
- profesjonalny rozjaśniacz (najlepiej proszkowy),
- 1 łyżka szamponu o prostym składzie, bez silikonów,
- oksydant – taki, który zaleca producent wybranego rozjaśniacza. Nie zaleca się kąpieli z wodą utlenioną z apteki,
- 2 łyżki odżywki do włosów (emolientowej),
- ciepła woda,
- rękawiczki ochronne,
- ręcznik.
Warto także zaopatrzyć się w szampon koloryzujący lub toner do włosów blond, na wypadek gdyby uzyskany efekt nie był zadowalający.
Bardzo istotną kwestią są właściwe proporcje mieszanki. Dokładne ilości oksydantu i rozjaśniacza powinny być określone w instrukcji, należy ich bezwzględnie przestrzegać. Po ich połączeniu należy dodać pozostałe składniki – porcję szamponu oraz ok. 2 łyżek odżywki. W przypadku, gdyby konsystencja była zbyt gęsta, należy dodać odrobinę ciepłej wody. Mieszanka powinna mieć kremową konsystencję.
Coraz więcej producentów dołącza wodę utlenioną lub inny oksydant do opakowania rozjaśniacza. Warto jest zwrócić uwagę na jego stężenie, bowiem od tego będzie zależał finalny efekt zabiegu. Gdy chcemy uzyskać wyrazisty efekt, rozjaśnienie o 2-3 tony, warto sięgnąć po oksydant 12 proc. Z kolei stężenie 6-9 proc. gwarantuje delikatny efekt, który świetnie sprawdzi się do refleksów lub sombre. Najmniejsze stężenie 3 proc. zapewnia bardzo subtelne rozjaśnienie.
W przypadku, gdy kąpiel wykonujemy po raz pierwszy lepiej nie wybierać zbyt mocnych oksydantów. Bowiem nie tylko mogą one niekorzystnie odbić się na kondycji włosów, ale także dać niepożądany rezultat.
4. Jak wykonać kąpiel rozjaśniającą włosy?
Kilka tygodni przed planowanym zabiegiem warto jest zadbać o poprawę kondycji włosów. Jak odżywić zniszczone włosy? Najlepsze rezultaty przynosi przemyślana pielęgnacja, dopasowana do indywidualnych potrzeb i porowatości włosów.
Ponadto warto zadbać o regularne podcinanie zniszczonych końcówek, używanie masek regenerujących, odżywek oraz aplikowanie serum czy olejku. Dobrą praktyką jest także ograniczenie używania prostownicy czy lokówki. Przed zabiegiem warto wykonać test uczuleniowy.
Kąpiel rozjaśniająca włosy: krok po kroku
Na początku należy zmoczyć włosy. Ważne by były one tylko zwilżone, nie powinny być zbyt mokre. Po założeniu rękawiczek, można rozprowadzić mieszankę na włosach. W zależności od pożądanego efektu – można ją rozprowadzić na całej długości włosów lub tylko na wybranych częściach.
Następnie mieszankę należy dokładnie rozmasować, do momentu aż wytworzy się piana. To jak długo mieszanka ma pozostać na włosach uzależnione jest od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Zaleca się by kąpiel rozjaśniająca trwała od 5 do maksymalnie 30 minut. Po upływie określonego czasu mieszankę należy zmyć, a włosy umyć szamponem. Po zabiegu zaleca się użycie maski zakwaszającej.
5. Efekty kąpieli rozjaśniającej. Czy rozjaśnianie na mokro niszczy włosy?
Efekty kąpieli rozjaśniającej włosy są dużo bardziej subtelne, niż w przypadku tradycyjnej dekoloryzacji. Ale także zniszczenia włosów są dużo mniejsze. Oczywiście, jeśli włosy są w bardzo kiepskiej kondycji, także rozjaśnienie na mokro może je dodatkowo obciążyć. Niemniej jednak dobrze przeprowadzona kąpiel rozjaśniająca nie zniszczy fryzury – włosy nie stają się po niej spuszone, łamliwe i suche.
Dzięki prawidłowo przeprowadzonej kąpieli rozjaśniającej, włosy blond staną się jaśniejsze (1-2 tony) oraz nabiorą złotych wakacyjnych refleksów. Zabieg ten pozwala także uzyskać efekt delikatnego sombre czy ombre. Kąpiel rozjaśniająca pozwala też skorygować odcień po nieudanej koloryzacji (np. odcień zbyt mocno wpada w szarość lub zielonkawe tony). Ponadto delikatnie ociepla koloru włosów i nadaje im trójwymiarowy efekt.
Rozjaśnione ciemne włosy mogą z kolei nabrać delikatnie rudych odcieni. Podobnego efektu można spodziewać się podczas rozjaśniania brązowych włosów.
6. Jak dbać o włosy po kąpieli rozjaśniającej?
Włosy po kąpieli rozjaśniającej mogą być nieco wysuszone, dlatego też warto zadbać o ich kompleksowe nawilżenie. Najlepiej unikać działania wysokich temperatur (suszarka, lokówka, prostownica), postawić na delikatny szampon, maski oraz odżywki nawilżające. Bardzo dobre rezultaty daje także olejowanie włosów.