Trwa ładowanie...

Masaż powięzi – wskazania, przeciwwskazania. Jakie efekty daje masaż powięziowy?

 Katarzyna Kurek
Katarzyna Kurek 14.05.2024 17:24
Masaż powięzi zmniejsza obrzęki i poprawia samopoczucie
Masaż powięzi zmniejsza obrzęki i poprawia samopoczucie (Adobe Stock)

Masaż powięzi ma głównie charakter leczniczy. Polega na świadomym masowaniu powięzi, co pozwala na jej rozluźnienie i zmniejszenie odczuwanego bólu. Wiele osób uważa, że jest on bardziej efektywny, niż masaż klasyczny. Na czym dokładnie polega masaż powięziowy? Jakie są wskazania do masażu? Jakich efektów można się spodziewać?

spis treści

1. Czym jest masaż powięzi?

Masaż powięzi traktowany jest jako nieinwazyjna forma terapii, która może być bardzo pomocna przy chorobach powięzi. Ten rodzaj masażu pozwala na rozluźnienie powięzi oraz zminimalizowanie dolegliwości bólowych.

Masaż powięziowy bardzo często stosowany jest w fizjoterapii. Oferują go także coraz częściej niektóre gabinety odnowy biologicznej. Masaż zazwyczaj rozpoczyna się od delikatnego uciskania, następnie masażysta rozciąga wybrane obszary ciała i stymuluje powięź, aż do chwili, kiedy poczuje zmianę napięcia.

Zobacz film: "Automasaż twarzy – to takie proste!"

1.1. Co to jest powięź?

Powięź jest to powłoka zbudowana z tkanki łącznej włóknistej, która rozpościera się od czubka głowy do palców stóp. Tworzy ona przenikającą strukturę, otulającą poszczególne elementy ciała. Najogólniej mówiąc, to właśnie ona utrzymuje w jedności całe ciało.

Wyróżniamy trzy główne rodzaje powięzi:

  • powierzchowna - jedna z warstw tkanki podskórnej,
  • głęboka - otacza mięśnie,
  • trzewna - zlokalizowana w obrębie narządów wewnętrznych.

2. Terapia powięziowa a masaż powięzi

Terapia powięziowa, czasem zwana też terapią powięziowo-mięśniową, jest skuteczną, nowoczesną formą rehabilitacji. Ten rodzaj terapii opiera się na świadomej pracy z ciałem. Istnieje wiele rodzajów terapii powięziowej. Dla każdego pacjenta, na podstawie analizy ogólnego stanu zdrowia i dolegliwości, dobiera się inną technikę.

Masaż powięzi jest jedną z najbardziej znanych manualnych form terapii powięzi. Pozwala nie tylko złagodzić dolegliwości bólowe i rozluźnić powięzie, ale także przywraca płynność ruchów oraz wpływa korzystnie na ogólną postawę ciała.

Do innych metod terapii powięziowej należy m.in. rolowanie powięzi, metoda FDM, manipulacja powięzi, trening powięziowy, suche igłowanie, czy terapia punktów spustowych.

3. Jakie efekty daje masaż powięzi?

Masaż powięziowy zyskuje coraz więcej zwolenników, bowiem wiele osób uważa, że przynosi lepsze i trwalsze efekty od masażu klasycznego. Jednym z najważniejszych efektów prawidłowo przeprowadzonego masażu powięzi jest oczywiście zminimalizowanie dolegliwości bólowych i rozluźnienie powięzi.

Masaż powięzi poprawia także ogólną mobilność, zmniejsza obrzęki. Oprócz korzyści dla ciała, zabieg ten wpływa także na poprawę samopoczucia. Może być on także pomocny w walce ze stresem.

4. Masaż powięziowy: wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do masażu są przede wszystkim dolegliwości ze strony mięśni (napięcia i bóle mięśniowe). Masaż powięziowy pomaga także przy wadach postawy oraz poprawia czucie ciała. Wskazaniem do masażu może być także przewlekły stres, bowiem działa on odprężająco i rozluźniająco.

Przeciwwskazania do masażu powięzi ustala terapeuta po wstępnym wywiadzie. Najczęściej masażu nie zaleca się w przypadku:

5. Masaż powięziowy twarzy

Masaż powięziowy może być wykonywany także na twarzy. Celem tego zabiegu jest przede wszystkim wygładzenie skóry w naturalny sposób. Powięziowy masaż twarzy poprawia jędrność skóry. Skóra odzyskuje sprężystość, a kontur twarzy jest lepiej wymodelowany.

Masaż powięziowy twarzy jest więc dobrą propozycją dla osób, które szukają sposobów na nieinwazyjne spłycenie zmarszczek. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie skóry w dobrej kondycji, bez wykonywania zabiegów medycyny estetycznej.

6. Masaż powięziowy: przydatne akcesoria

Akcesoria do masażu powięzi to różnorodne produkty, które wykorzystywane są podczas terapii problemów z powięzią. Wykorzystuje się je także często w trakcie przedtreningowych rozgrzewek oraz w trakcie automasażu.

Najbardziej popularne akcesoria do masażu powięzi to m.in. rolki do ćwiczeń, wałki do masażu, rollery do mięśni, sensoryczne piłki do rolowania, czy też kulki do masażu pleców.

Gładkie wałki do masażu

Wałek do ćwiczeń jest prostym sprzętem, który można wykorzystać do samodzielnego masażu. Służy do prewencji i leczenia problemów z powięzią oraz z mięśniami.

Wałek do ćwiczeń kręgosłupa jest jednym z podstawowych akcesoriów, zalecanych przez fizjoterapeutów do domowej terapii. Umiejętny masaż powięziowy, przy pomocy wałka do masażu pleców, może czasem dać podobne rezultaty, co wizyta u masażysty.

Roller do masażu z wypustkami

Rollery do pleców z wypustkami sensorycznymi pozwalają uzyskać lepsze efekty, niż gładkie wałki. Dzięki specjalnym wypustkom, działają na ciało punktowo, przez co pozwalają też masować głębsze partie ciała. Rolowanie pleców pomaga ustabilizować kręgosłup i likwiduje jego bóle.

Rolki do rolowania usprawniają także działanie układu nerwowego oraz są pomocne w korygowaniu postawy ciała.

Piłka do masażu

Piłeczka do masażu to jeden z najprostszych sposobów na samodzielny masaż. Piłeczki do rolowania można podzielić na pojedyncze i podwójne. Są to gadżety przeznaczone dla osób uprawiających sport, trenerów, fizjoterapeutów. Wykorzystuje się je także w domowych terapiach. Ucisk piłeczki jest punktowy, dzięki czemu działa doskonale na punkty spustowe.

Piłeczka do masażu nazywana jest także piłeczką lacrosse. Nazwa ta pochodzi od piłeczek wykorzystywanych do gry w lacrosse.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze