Trwa ładowanie...

Mata Tatami

Mata Tatami jest to japońska tradycyjna mata, kiedyś głównie stosowana to pokrywania podłogi w mieszkaniach. Obecnie ma zastosowanie jako mata w salach do treningu sztuk walki, np. judo, karate, jiu-jitsu i inne. W japońskich domach pokój z tatami przeznaczony był głównie do picia herbaty. Znane są różnego rodzaju maty japońskie tatami. Różnią się one wymiarami w zależności od regionu Japonii. Specjalne tatami przeznaczone są do sal treningowych, gdzie ćwiczone są sztuki walki.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

1. Co to jest tatami?

Tatami to mata pokrywająca podłogę w jednym z pomieszczeń w japońskich mieszkaniach. Taka japońska mata wykonana jest ze słomy ryżowej (warstwa wewnętrzna), a część zewnętrzna (wierzchnia) to spleciona słoma trawy igusa. Brzegi maty wykończone są materiałem. W dzisiejszych czasach tatami wykonywane jest coraz częściej z różnych tworzyw sztucznych. Zmiana sposobu wytwarzania tatami związana jest głównie ze zmianą jej wykorzystania. Takie sztuczne tatami znalazło zastosowanie jako pokrycie podłogi w salach treningowych. Najczęściej takie tatami wykonane jest z pianki poliuretanowej, która pokryta jest winylem o strukturze przypominającej słomę ryżową. Wyróżnia się także kilka kolorów tatami. Mogą być one oliwkowe, czerwone, niebieskie i żółte.

Maty japońskie tatami różnią się między sobą także rozmiarami oraz twardością. Rozmiar oraz grubość maty przeznaczonej do mieszkania są różne w zależności od regionu Japonii. W regionie Kioto rozmiar tatami wynosi ok. 0,955 m na 1,91 m, a grubość ok. 5,5 cm. Jest to tzw. Kyoma tatami. Region Nagoya preferuje tatami o rozmiarach 0,91 m na 1,82 m, które nazywane jest ainoma, co z japońskiego oznacza „pomiędzy”. W Tokio natomiast wielkość tatami to 0,88 m na 1,76 m, a grubość 6 cm. Takie tatami nazywane jest Edoma lub Kantoma tatami. Znane są także półtatami, a więc maty o wymiarach ok. 90 cm na 90 cm. Nazywane są one Hanjo. Istnieją również maty stosowane wyłącznie do siedzenia przy ceremonii picia herbaty, których wymiary stanowią ok. ¾ wymiarów standardowej maty, a ich nazwa brzmi daimedatami.

2. Zastosowanie tatami

Tatami niegdyś stosowane było wyłącznie do wyścielenia podłogi w pomieszczeniach japońskiego domu. Specjalna odmiana tatami - daimedatami, to mata do pokoju, w którym piło się herbatę. Ze względu na stałe wymiary tatami, wymiary pokoju określano na podstawie rozmiarów mat, np. sklep miał powierzchnię 5 tatami. Obecnie tatami ze sztucznych tworzyw znalazło zastosowanie jako materiał wyścielający podłogę w salach ćwiczeniowych sztuk walki, jak judo, karate, jiu-jitsu, taekwondo i inne. Mata do judo różni się także nieco rozmiarami w porównaniu do klasycznych tatami (2 m x 1 m x 4 cm). Tutaj mata pełni rolę amortyzatora. Chroni bowiem ćwiczącego przed skutkami upadków podczas ćwiczeń czy walki. W zależności od stopnia zaawansowania ćwiczeń różna jest twardość maty. Dla początkujących zawodników zaleca się bardziej miękkie tatami. Na salach treningowych maty przyczepione są do podłoża za pomocą specjalnej gumy antypoślizgowej, aby zapobiec poruszaniu się materaca.

Specjalne tatami, zwane omote, wykorzystywane jest w ćwiczeniu tameshigiri w japońskiej walce mieczem tzw. kendo. Tatami omote chowane jest w cylindrach, moczone w wodzie przez kilka dni, a następnie zostaje przecięte mieczem. Ma to na celu sprawdzenie nowo wykonanego miecza oraz umiejętności nowego wojownika.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.