Rozstępy na piersiach
Piękne i jędrne piersi są atrybutem kobiecości i symbolem macierzyństwa. Niestety, w określonych momentach życia pojawiają się rozstępy na piersiach. Przyczyny rozstępów są zróżnicowane – pojawiają się w okresie dojrzewania, ciąży lub gdy przybieramy na wadze. Rozstępy na piersiach w okresie ciąży pojawiają się, ponieważ słabną włókna kolagenu i elastyny. Zapobieganie rozstępom to przede wszystkim regularne nawilżanie skóry, stosowanie kremów na rozstępy i przeciwdziałanie nagłym skokom wagi.
1. Przyczyny rozstępów na piersiach
Rozstępy to problem niejednej kobiety. To nieestetyczne, wrzecionowate pasma, które przecinają skórę brzucha, ud, piersi i pośladków. Mogą pojawić się także na plecach, ramionach i barkach. Rozstępy na biuście spowodowane są „rozstępowaniem się” skóry na powierzchni, co jest rezultatem gwałtownego rozciągania się naskórka powyżej granicy wytrzymałości. Bezpośrednią przyczyną powstawania rozstępów jest zerwanie sieci włókien kolagenowych, które tworzą strukturę tkanki skórnej. Prowadzi to do obniżenia elastyczności skóry i wzmożonej podatności na uszkodzenia jej wewnętrznych warstw. Kiedy tak się dzieje? Rozstępy pojawiają się najczęściej na skutek gwałtownego przyrostu masy ciała w różnych momentach życia kobiety. Rozstępy na piersiach w okresie dojrzewania przypominają prążki. Nagłe skoki wagi lub brak ruchu sprzyjają ich powstawaniu. Używanie hormonów przyspieszających rośnięcie, w tym nielegalnych dopalaczy i sterydów, wpływa na wystąpienie tego przykrego problemu.
2. Rozstępy na piersiach w ciąży
Rozstępy tworzą się w skórze właściwej. Ich powstawanie jest ściśle związane z upośledzeniem fibroblastów – komórek produkujących w skórze włókna kolagenu i elastyny. W ciąży są one zwykle dużo słabsze – wpływ na to ma nadmiar kortyzolu, czyli hormonu produkowanego przez korę nadnerczy. Zakłóca on pracę fibroblastów, sprawiając, że produkowane przez nie włókna kolagenu są bardziej kruche niż zazwyczaj i mniej odporne na rozciąganie. Pod wpływem nacisku, wywołanego przez powiększający się brzuch, piersi pękają, tworząc rozstępy. Na początku są zwykle czerwone albo różowe, a po pewnym czasie bledną.
Nie wszystkie kobiety mogą mieć rozstępy na piersiach w czasie ciąży. Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, dieta i pielęgnacja. Wilczy apetyt i zaspokajanie ciążowych zachcianek na słodycze mogą się skończyć tym, że szybko przytyjesz. Tymczasem, idealnie dla skóry byłoby, gdybyś w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży przytyła nie więcej niż 10–14 kilogramów. Sposób na rozstępy w ciąży to pielęgnacja biustu już od pierwszych tygodni ciąży – smaruj je kremem na rozstępy, który zapewni piersiom nawilżenie. Pamiętaj, by preparaty nie zawierały żadnych szkodliwych substancji.
3. Zapobieganie rozstępom
Przeciwdziałanie wystąpieniu rozstępów na piersiach nie zawsze jest możliwe. Jednak zawsze istnieje możliwość redukcji skali problemu, zarówno już powstałego, jak i hipotetycznego. Przede wszystkim należy systematycznie nawilżać skórę. Skuteczne kremy na rozstępy mają w składzie: panthenol, witaminę E, składniki wpływające pozytywnie na naturalne właściwości elastyny oraz kolagenu, związki krzemu, wyciągi z soi, pirogronian sodowy –wpływa na aktywność fibroblastów i na odbudowywanie komórek skóry. Kosmetyki mające w składzie kwas mlekowy wpływają dodatkowo na zmniejszanie rogowacenia naskórka. Aby zabezpieczyć swoje piersi przed rozstępami, warto stosować regularnie peelingi i delikatne masaże. Można spróbować naprzemiennie zimnych i ciepłych pryszniców. Często pomijana jest także rola dobrze dobranego biustonosza, który zabezpieczy biust przed opadaniem i „obwisaniem”, co ma także duże znaczenie w profilaktyce rozstępów.
Aby zyskać piękny wygląd piersi, należy odżywiać się zdrowo, nie zapominając o witaminach z grupy A, E, PP oraz B5. Bardzo ważne jest włączenie do diety cynku i krzemu, które korzystnie wpływają na odbudowę komórek skóry. Można również skorzystać z całej gamy profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, tj. frakcjonowania laserowego, mikrodermobrazji, mezoterapii, peelingu chemicznego lub mechanicznego.