Siłownia na powietrzu – charakterystyka, trening, zalety
W okresie zimowym większość osób lubiących ćwiczenia fizyczne wybiera siłownie. Najczęściej są to siłownie zlokalizowane w centrach handlowych lub pawilonach, oprócz biegaczy, praktycznie mało kto decyduje się na ćwiczenia na łonie natury. Nic dziwnego, zima, chlapa i mróz nie sprzyjają długości i efektywności treningom zewnętrznym. Siłownie na powietrzu działają przez cały rok, jednak to w okresach letnich można na nich spotkać najwięcej ćwiczących ludzi. Czym charakteryzują się siłownie na powietrzu i jakie są ich zalety?
1. Siłownia na powietrzu - charakterystyka
Kiedy na dworze zrobi się cieplej, a my chętnie wychodzimy na zewnątrz, to warto potrenować na tym świeżym powietrzu. Oprócz jazdy na rowerze czy biegania możemy wybrać równie ciekawe i rozwijające ćwiczenia i trenować na siłowni na powietrzu. Tak! Na zewnątrz również znajdziemy siłownie, jest ich coraz więcej i cieszą się dużą popularnością.
Siłownia na powietrzu wykonana jest z połączenia linii stalowych, które muszą być odporne na temperaturę, deszcz, zmiany pogodowe tudzież niechciane zniszczenia. Rury, z których wykonane są połączenia muszą być stabilne i bezpieczne. Taki sprzęt nie ma możliwości zepsucia się, dlatego musi być wykonany naprawdę solidnie, aby nie wyrządzić nikomu krzywdy.
Siłownia na powietrzu najczęściej znajduje się w okolicy parku, lasu, czy na osiedlu. Na siłowni na powietrzu znajdziemy podobne przyrządy do ćwiczeń, z których korzystany na siłowni tradycyjnej, między innymi: rowerek stacjonarny, twister, wahadło czy wpychacz. Sprzętów profesjonalnych na siłowni na powietrzu jest niestety mniej niż na siłowni wewnętrznej.
Jednak na takich sprzętach można wykonać rzetelny trening wybranej partii mięśniowej. Minusem siłowni plenerowej jest brak hantli, luster czy trenera personalnego. Jednak świeże powietrze i słońce rekompensują wiele rzeczy i chyba każdy woli wykonać trening na świeżym powietrzu niżeli wewnątrz, gdzie ciężko o złapanie świeżego powietrza.
Dzisiaj większość ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o sprawność fizyczną, zdrowie i dobre samopoczucie. Aby zachęcić innych do uprawiania aktywności fizycznej, stworzono siłownie na powietrzu, mające na celu zainteresować innych do podejścia i skorzystania z urządzeń, nawet jeżeli miałoby to polegać na wykonaniu jednego ćwiczenia.
2. Siłownia na powietrzu - trening
Miasta zaczynają inwestować w sport. Można to zauważyć między innymi poprzez powstawanie siłowni na powietrzu. Siłownie takie nie służą jedynie osobom czynnie uprawiającym sport, ale przede wszystkim tym, którzy chcą ćwiczyć. Często siłownie na powietrzu powstają przy szkołach, aby zachęcić dzieci to aktywnego spędzania czasu. Powstają także w parkach miejskich, skwerach, przy placach zabaw. Ćwiczyć może każdy, nie ma tutaj podziału na wiek, wystarczy przyjść i skorzystać z wybranego urządzenia.
Rozpoczynając trening na siłowni na powietrzu, również należy pamiętać o rozgrzewce i rozciąganiu mięśni. Na sprzętach na siłowni na powietrzu można wykonać pełny i solidny trening siłowy.
3. Siłownia na powietrzu - zalety
Zalet wynikających z regularnego korzystania z siłowni na powietrzu jest wiele:
- wzmacnienie kondycji całego ciała, poprawienie koordynacji;
- dotlenienie organizmu, dzięki czemu lepiej nam się oddycha, myśli i śpi;
- poprawa samopoczucia i nastroju poprzez kontakt z naturą;
- oszczędność pieniędzy, nie musimy płacić za miesięczny karnet lub jednorazowe wejście;
- można poćwiczyć o każdej porze, która nam odpowiada;
- można ćwiczyć z całą rodziną.
Siłownia na zewnątrz to bardzo dobry pomysł, mający na celu zachęcić społeczeństwo do aktywności fizycznej. Jak wiadomo ćwiczenia dają wiele dobrego, dlatego warto skorzystać z tak wspaniałej inicjatywy. Ćwiczmy, jeżeli mamy taką możliwość, wychodźmy na świeże powietrze i zawierajmy nowe znajomości. Jednak jeżeli chcemu schudnąć i żyć zdrowow, to pamiętajmy o zdrowej, zbilansowanej diecie, ćwiczenia na siłowni zewnętrznej są dodatkiem zdrowej diety