Trwa ładowanie...

Siodełkowaty nos

Siodełkowaty nos
Siodełkowaty nos

Operacje plastyczne nosa są jednymi z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej skomplikowanych zabiegów medycyny estetycznej. Korekta nosa jest wykonywana w wielu przypadkach, m.in. gdy pacjent posiada nos siodełkowaty. Określany także jako nos zapadnięty jest efektem kiły wrodzonej, gdy dochodzi do obumarcia i martwicy kości nosowej. Operacja nosa polega wówczas na wszczepieniu fragmentu kości nosowej bądź implantów nosowych. Zobacz, jak wygląda plastyka nosa w przypadku tej dolegliwości.

1. Plastyka nosa a nos siodełkowaty

Plastyka nosa to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Dzieje się tak, ponieważ nos zajmuje centralną część naszej twarzy, co sprawia, że jest bardzo widoczny i zwraca na siebie uwagę. Nieodpowiednie proporcje i skrzywienia mogą mieć znaczący wpływ na wygląd całej twarzy. Plastyka nosa jest także jedną z najbardziej skomplikowanych operacji korygujących. Chirurgii nosa może się poddać każdy przed 50 rokiem życia. Młoda skóra bowiem szybciej się regeneruje i przystosowuje do nowo stworzonego kształtu. Chirurgia nosa może poprawić ogólną estetykę naszej twarzy, wie o tym każdy, kto ją przeszedł, ale także osoby, które rozpatrują tę możliwość. Korekcja nosa pozwoli nam poprawić:

  • kształt i wielkość nosa,
  • zniekształcenia wrodzone oraz nabyte,
  • odległość dziurek nosowych.
Zobacz film: "Jak operować, aby zmniejszyć ból pooperacyjny?"

Plastyka nosa pomaga też poprawić defekt estetyczny określany jako nos siodełkowaty. Jest to deformacja nosa, jaka powstaje w wyniku kiły wrodzonej (kiły dziedzicznej). Powoduje ona owrzodzenie i martwicę kości, co w efekcie powoduje zapadnięcie się grzbietu nosa oraz typowy dla kiły nos siodełkowaty.

2. Korekcja nosa siodełkowatego

Nos siodełkowaty określany jest także jako zapadnięty nos. W operacji korekcyjnej siodełkowatego nosa najważniejsze jest odpowiednie dobranie materiału służącego uzupełnieniu zapadniętego grzbietu. Wymaga to od chirurga niezwykłych umiejętności i precyzji. Istnieją następujące metody uzupełniania grzbietu nosa:

  • przeszczep fragmentu własnej kości biodrowej – zabieg ten jest połączony z zabiegiem pobrania przeszczepu kości,
  • wszczepienie implantu protoplastu,
  • wszczepienne implantu silikonowego.

Uzupełnienie kości nosowej wykonywane przez chirurga w trakcie plastyki nosa związane jest z pewnym ryzykiem operacyjnym. Wynika ono z faktu, że przeszczep kości allogenowej jest ruchomy, przez co efekt kosmetyczny nie jest całkowicie zadowalający. Ponadto, wszczepione implanty nosa mogą się obniżyć, co spowoduje konieczność ich usunięcia. Pacjent musi być także przygotowany na zabieg finansowo, ponieważ koszt korekty nosa wynosi od 2 do 7 tysięcy złotych.

Rekonwalescencja po zabiegu plastyki nosa siodełkowatego trwa siedem dni. Przez tydzień po zabiegu pacjent musi nosić specjalny usztywniający opatrunek. Po zdjęciu opatrunku może powrócić do codziennych obowiązków. Pierwsze dni po zabiegu powinny posłużyć wypoczynkowi. Pacjent powinien wtedy wystrzegać się pracy fizycznej i nadmiernego wysiłku. Czas całkowitego wygojenia wynosi od 2 do 3 miesięcy. Przez pierwszy miesiąc należy też szczególnie dbać o nos – unikać jego nadmiernego wycierania i częstego dotykania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze