Trwa ładowanie...

Buty na haluksy

Buty na haluksy
Buty na haluksy

Buty na haluksy powinny być wykonane z miękkiej skóry, numer większe od rzeczywistego, z szerokim przodem, na twardej podeszwie. Obuwie na haluksy powinno być dobierane indywidualnie przy pomocy lekarza ortopedy. Koślawe paluchy to bolesna przypadłość wielu kobiet, która wymaga pomocy lekarza ortopedy, bo nie jest to tylko nieestetyczny defekt, ale bolesna choroba. Noszenie specjalnych butów to tylko jeden sposób na haluksy. Zalecane są także ćwiczenia na haluksy, które pomagają w leczeniu bolesnej dolegliwości.

spis treści

1. Co to są halluksy?

Halluksy to zmiany chorobowe, które są bardzo charakterystyczne i łatwo je zdiagnozować. To przede wszystkim postępujące odchylenie pierwszego palca w kierunku sąsiednich. Kości śródstopia natomiast odchylają się do wewnętrznej części stopy. Powiększona, przerośnięta głowa pierwszej kości śródstopia ulega uwypukleniu, pojawia się stan zapalny objawiający się bólem i zaczerwienieniem. Jeśli nie zostanie rozpoczęte odpowiednie leczenie, zmiany na stopach będą permanentnie postępować. Ból stanie się coraz bardziej dokuczliwy, czego wynikiem będą problemy z doborem obuwia.

Haluksy bardzo często rozwijają się w efekcie noszenia niewygodnych i zbyt wąskich butów. Innymi przyczynami choroby mogą być także urazy, schorzenia metaboliczne, choroby neurologiczne, dolegliwości tkanki mięśniowej i łącznej, a przede wszystkim predyspozycje genetyczne.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Obuwie na haluksy

Mitem jest przekonanie, że haluksy to problem tylko kobiet dojrzałych. W przypadku dziewcząt i młodych kobiet skłonność do występowania paluchów koślawych przekazywana jest zazwyczaj z pokolenia na pokolenie. Za jedną z głównych przyczyn powstawania haluksów uważa się wspomniane już obuwie. Chodzi tu zarówno o buty na wysokim obcasie, z wąskimi przodami, jak i te niewygodne, uciskające stopy czy po prostu za małe. Należy używać bardzo wygodnego obuwia oraz wełnianych lub bawełnianych skarpetek. Jeśli jest konieczność założenia butów na wysokim obcasie, warto, aby miały maksymalnie 4-5 cm wysokości.

Buty na haluksy powinny mieć szerokie noski. Ważne jest, aby wybrany rozmiar butów był większy od faktycznie zmierzonego o ok. 0,5-1 cm. Warto zmierzyć dwa buty, gdyż fizjologicznie jedna ze stóp jest zazwyczaj trochę dłuższa. Często powinny być to indywidualnie dobrane buty ortopedyczne z odpowiednimi wkładkami odciążającymi i podeszwami wykonanymi z modelowanej gąbki. Ból podczas chodzenia złagodzą maści i żele przeciwzapalne. Dodatkową ochronę dadzą tzw. ortezy, czyli nakładki ze specjalnej pianki.

Gdy już dostrzeżesz pierwsze objawy choroby, sensownie będzie kupić aparaty korygujące na haluksy, tzw. separatory i kliny na haluksy, które przyczyniają się do wyprostowania dużego palucha. Zaleca się ich używanie nie tylko w ciągu dnia, ale również nocą.

3. Ćwiczenia na haluksy

Jeśli zaobserwujesz pierwsze zmiany na stopach, zgłoś się do lekarza. Wczesne zdiagnozowanie wykrzywiania się palucha pozwala na powrót do normy. Zwykle lekarze zalecają wykonywanie odpowiednich ćwiczeń na haluksy (np. podnoszenie za pomocą stopy woreczka wypełnionego ziarnem) lub umieszczanie między palcami silikonowych klinów.

W przypadku zmian bardziej zaawansowanych konieczna jest operacja haluksów. Na szczęście, coraz popularniejsze metody ograniczają czas rekonwalescencji do minimum. Ich plusem jest także brak konieczności unieruchomienia nogi za pomocą gipsu. Pacjenci mogą chodzić już w kilka dni po zabiegu w specjalnym pooperacyjnym obuwiu.

Warto zadbać o stopy pod względem kosmetycznym, jak i zdrowotnym, ponieważ są bardzo ważną częścią naszego ciała. W leczeniu istniejących haluksów pamiętaj o odpowiedniej diecie, unikaj nadwagi oraz dbaj o higienę stóp. Na bolące haluksy lekarze przepisują również specjalne plastry, które zmniejszają tarcie i ucisk zgrubień, oraz aparaty korekcyjne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze