Trwa ładowanie...

Czym jest derma roller i kiedy warto go stosować?

Avatar placeholder
24.03.2023 15:43
Czym jest derma roller i kiedy warto go stosować?
Czym jest derma roller i kiedy warto go stosować? (Adobe Stock)

Czym jest derma roller i kiedy warto go stosować? Na czym polega działanie urządzenia, którego poprawia wygląd i kondycję skóry. O czym trzeba pamiętać, by cieszyć się efektami zabiegów, nie doświadczając skutków ubocznych?

spis treści

1. Czym jest derma roller i kiedy warto go stosować?

Czym jest derma roller i kiedy warto go stosować? Wskazań do używania tego coraz bardziej popularnego, nieskomplikowanego urządzenia kosmetycznego służącego do mikronakłuwania skóry jest całkiem sporo. Jak wygląda? To rolka z uchwytem i wymienną, obrotową głowicą z małymi, cienkimi igiełkami. Jak działa? Wielotorowo.

Efekty działania derma rollera są bardzo różne. To:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • rewitalizacja skóry poprzez zwiększenie jej napięcia, gęstości, grubości i jędrności,
  • spłycenie zmarszczek (to gównie zasługa pobudzania procesu tworzenia się nowego kolagenu i elastyny w skórze),
  • zmniejszenie widoczności sińce pod oczami,
  • zmniejszenie widoczności rozstępów i cellulitu,
  • zniwelowanie blizn potrądzikowych.

Kiedy warto go stosować? Derma roller powinny stosować osoby, które:

  • chcą zmniejszyć widoczność oznak starzenia skóry, takie jak utrata elastyczności, zmniejszenia jędrności,
  • zmagają się z niedoskonałościami na twarzy, takimi jak zmarszczki oraz zmiany potrądzikowe, przebarwienia, zmiany posłoneczne, zwiotczała, pozbawiona jędrności skóra, rozszerzone naczynka, ale i drobne, płytkie zmarszczki oraz cienie pod oczami,
  • chcą zmniejszyć niedoskonałości ciała, takie jak cellulit, blizny, rozstępy, teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe,
  • borykają się z łysieniem.

Istotą zabiegu jest pobudzanie naturalnych mechanizmów naprawczych i regeneracyjnych skóry. Efekty stosowania dermo rollera są widoczne już po pierwszym zabiegu, jednak by były trwałe, konieczne jest ich systematyczne powtarzanie. Jak często stosować derma roller? W celu osiągnięcia najlepszych efektów należy wykonać serię 3-6 zabiegów w odstępach 2-3 tygodni.

2. Derma roller - jak używać?

Derma roller jest urządzeniem wykorzystywanym w gabinetach kosmetycznych. Można go również zakupić do wykonywania zabiegów samodzielnie w domu. Dostępnych jest wiele różnych marek derma rollerów, w różnych przedziałach cenowych.

Jak używać derma rollera? Przede wszystkim trzeba zapoznać się z ulotką, w której ujęte są szczegółowe zalecenia producenta, ale i przeciwwskazania. Trzeba także pamiętać, by zabieg przeprowadzić z odpowiednią głowicą.

Kluczowa jest grubość igieł, która waha się od 0,25 mm do 2 mm. Warto pamiętać, że igły najgrubsze są przeznaczone do zabiegów na ciele, a najcieńsze – na twarzy.

Przed każdym zabiegiem z użyciem derma rollera należy oczyścić skórę, a urządzenie zdezynfekować (wystarczy spryskać je 70-procentowym roztworem alkoholu).

Następnie nanieść na skórę preparat z ampułki odżywczej i nakłuwać ją za pomocą urządzenia do momentu pojawienia się zaczerwienia. Warto pamiętać, że efektem mikronakłuwania skóry jest wytworzenie mikrokanalików, dzięki którym łatwo wnikają w głąb skóry substancje aktywne zawarte kosmetykach.

Po zakończeniu wskazana jest odpowiednia pielęgnacja i zachowanie środków ostrożności. Co jest ważne? Przede wszystkim nałożenie łagodzącej maski i dużej ilości kremu.

Po zabiegu, z powodu utraty wilgoci, skóra może się łuszczyć i staje się sucha. Aby temu przeciwdziałać, konieczne jest nawilżanie skóry przez kilka dni po zabiegu.

3. Przeciwwskazania, skutki uboczne, środki ostrożności

Jeśli chodzi o derma roller, skutki uboczne obserwuje się rzadko. Może jednak dojść do rozwoju stanu zapalnego i zakażenia w przypadku niedokładnego oczyszczenia urządzenia.

Możliwe jest także pojawienie się małych krostek, obecność łuszczenia, podrażnień skóry i zaczerwienienia, a także uszkodzenia nerwów w okolicy, która poddawana jest zabiegowi przy użyciu urządzenia o zbyt długich igłach.

Przeciwwskazaniem do stosowania derma rollera są choroby skóry i jej stany zapalne, egzema, łuszczyca, trądzik różowaty, alergia, oparzenia czy rany, skóra naczynkowa, ale także zaburzenia krzepnięcia krwi.

To także choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń lub łuszczyca. Stanowi je również ciąża i karmienie piersią oraz obniżona odporność organizmu, a także przyjmowanie leków, które obniżają aktywność układu immunologicznego.

Równie istotna jest ochrona skóry poddawanej zabiegowi przed promieniowaniem ultrafioletowym (należy zastosować filtr przeciwsłoneczny o wysokim faktorze ochronnym.

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być kontynuowana przez kolejnych 10 dni) oraz unikanie czynności, które mogą podrażnić skórę. To na przykład korzystanie z sauny, pływanie w basenie, branie gorącej kąpieli, stosowanie agresywnych produktów kosmetycznych). Przez dwa dni nie można spożywać alkoholu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze