Trwa ładowanie...

Dlaczego warto samemu mielić mięso? Przegląd maszynek do mięsa

Domowa obróbka produktów spożywczych nie jest obecnie tak popularna jak dawniej. W końcu bez problemu kupimy większość gotowych artykułów w sklepie. Tak jak wiele innych wyrobów domowych, również samodzielnie mielone mięso ma swoje zalety – świeży i sprawdzony produkt uzyskamy dzięki maszynce do mięsa.

Zobacz film: "Mięsożercy czy wegetarianie?"

spis treści

1. Maszynka do mielenia mięsa – dlaczego warto?

Mięso mielone to produkt popularny w wielu polskich domach. Często kupowane jest na wagę lub w opakowaniu przygotowanym wcześniej w zakładzie produkcyjnym. Zarówno mięso mielone na wagę, jak i pakowne ma swoje plusy i minusy – chodzi tu zarówno o świeżość, jak i higienę przygotowania. W obu przypadkach producenci i sprzedawcy muszą przestrzegać pewnych norm, jednak przewagą mielenia mięsa w warunkach domowych jest to, że mamy kontrolę nad całym procesem.

Najlepszym sposobem na uzyskanie produktu wysokiej jakości jest kupowanie sprawdzonego mięsa z zaufanego źródła, a następnie samodzielne mielenie go w maszynce do mięsa.

2. Ręczne maszynki do mięsa

Do wyboru mamy elektryczne i tradycyjne maszynki ręczne do mięsa. Przez lata w wielu kuchniach można było znaleźć solidne maszynki ręczne, które obecnie tracą na popularności. Faktem jest, że wymagają użycia siły – musimy przymocować urządzenia do blatu, by zapewnić mu stabilność, a następnie podjąć się mozolnego kręcenia korbką. Z drugiej strony korpus maszynki ręcznej wykonany jest najczęściej ze stali nierdzewnej albo żeliwa, dzięki czemu sprzęt jest trwały, nie niszczy się i posłuży nam przez długie lata. Do tego tradycyjna maszynka nie zużywa prądu, przez co jest ekonomicznym rozwiązaniem.

Maszynki do mielenia mięsa i inne akcesoria super cenach znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.

3. Elektryczne maszynki do mięsa

Coraz popularniejszą alternatywą dla ręcznej maszynki do mięsa jest maszynka elektryczna. Tego typu sprzęt jest o wiele wygodniejszy w użyciu, bo nie wymaga od nas użycia siły, automatyzuje proces mielenia i robi to o wiele szybciej niż tradycyjna maszynka. Wydajność maszynki elektrycznej zależy od mocy – do użytku domowego dobra będzie maszynka o mocy 500 W i wyższej.

Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których wykonano urządzenie, a także na jego stabilność. Im solidniejsze poszczególne elementy obudowy, tym większa szansa na dłuższą żywotność maszynki. Skuteczność mielenia i długotrwałe działanie zapewnią urządzeniu nożyki i komora mielenia ze stali nierdzewnej. Przyda się również zabezpieczenie maszyny podczas pracy, jakie zapewni antypoślizgowa podstawa – zazwyczaj są to gumowe nóżki.

4. Maszynka do mielenia mięsa – dodatkowe funkcje

Maszynka do mielenia, o ile wyposażona jest w odpowiednie końcówki, nadaje się nie tylko do mielenia mięsa, ale też do obróbki innych produktów. Maszynki elektryczne mają pod tym względem przewagę, gdyż często wyposażone są w zestawy wymiennych sitek i tarcz pozwalających na wykonywanie różnorodnych czynności kuchennych: mielą mak lub kawę, szatkują warzywa, wyciskają soki, robią musy i dżemy, a także pozwalają na kręcenie makaronu. Maszynki ręczne najczęściej mielą i szatkują mięso, czasem też producenci dołączają do nich lejki pozwalające na robienie kiełbasy.

W przypadku niektórych maszynek elektrycznych mamy też do czynienia z dodatkowym biegiem wstecznym. Przydatne może być również zabezpieczenie, które chroni silnik przed przegrzaniem w przypadku zablokowania się urządzenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.